Exotické ovoce zdražuje o desítky procent. Lidé ho před Vánoci přestávají kupovat

Zdražuje exotické ovoce.

Drahé exotické ovoce

Špatná zpráva před Vánoci. Exotické ovoce jako pomeranče, mandarinky nebo banány zdražilo o desítky procent. Důvodem je mimo jiné vyšší cena za dopravu. Není tedy divu, že spotřeba cizokrajného ovoce v Česku klesá. Například u grapefruitů skoro o polovinu.

Jiří Vyhnal prodává ovoce a zeleninu na pražské tržnici už 28 let. V posledních měsících pozoruje nižší zájem. „Nakupují stále méně a nakupují spíš ti bohatší lidi, chudší klientela zmizela úplně,“ vysvětloval pro CNN Prima NEWS Vyhnal.

Podobný problém eviduje i další prodejce, Roman Švára. „Snížil se nám zájem o třetinu až polovinu. Lidi šetří a zpohodlněli,“ uvedl prodejce. Nižší zájem je především o cizokrajné ovoce. Banánů se letos do Česka přivezlo o pět procent méně. Pomerančů o 13 a grapefruitů dokonce o 42 procent. „Úplně nejmenší zájem je o exotické ovoce, které už se v zásadě na menších obcích ani nenabízí, protože je v podstatě neprodejné,“ řekl ekonom Štěpán Křeček.

Nejlevnější jsou jablka

Důvodem slabších prodejů je nepochybně vyšší cena – že se vlna zdražování nevyhnula ani cizokrajnému ovoci, potvrzuje i Jiří Vyhnal. Ten nyní za kilo pomerančů zaplatí o 34 procent víc než před rokem. Zvýšené náklady pak musel promítnout do koncové ceny. Třeba kilo pomerančů prodával za 50 korun, teď za ně zákazník zaplatí 70 korun. „Pokud bych si snížil marže, tak by to nemělo cenu prodávat,“ dodal.

Co naopak nezdražuje, jsou jablka. Ta jsou momentálně nejlevnější za poslední dva roky. Důvodem je zahlcení trhu polskými produkty. „Těmi hlavními trhy, kam Polsko vyváželo, bylo Rusko a Bělorusko a tam už to možné není. Tato jablka, která nemají jiného zákazníka, tak jsou nabízena do okolních zemí, včetně Česka,“ uvedl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Kdo chce podle ekonomů ušetřit, má si nakoupit jablka přímo u českých pěstitelů. Ti kilo nabízejí v průměru za 20 korun, supermarkety je prodávají za dvojnásobek.

Tagy: