Vědci z Nottinghamské univerzity přišli na to, že experimentální lék na rakovinu je účinným antivirotikem. Podle nich by mohl pomoci při léčbě koronaviru. Lék thapsigargin se vyrábí z jedovaté rostliny thapsia, známější jako smrtící mrkev.
Lék se využívá k experimentální léčbě rakoviny prostaty. Podle zjištění britských vědců však zabírá také jako antivirotikum proti chřipce typu A, běžnému nachlazení i koronaviru. Medikament odborníci zatím testovali pouze na laboratorních myších a není prý zatím stoprocentně jasné, zda zastaví šíření koronavirové nákazy i u člověka.
Jako jednu z hlavních výhod vidí vědci to, že léčivá látka je účinná proti celé škále respiračních virů. Namísto toho, aby thapsigargin útočil výhradně na koronavirus, zastavuje šíření několika různých virů, které způsobují podobné symptomy. Vědecká skupina také věří, že díky své variabilitě by mohl být lék využit v další potenciální pandemii jiné choroby X.
„Vzhledem k tomu, že příští virus, který způsobí pandemii, velmi pravděpodobně vznikne přenosem ze zvířete na člověka, nové generace antivirotik jako thapsigargin budou hrát důležitou roli v jejich léčbě,“ míní jeden z vedoucích studie Kin-Chow Chang.
Připouští, že je třeba další testování. Věří ale, že thapsigargin je slibným léčivem proti koronaviru i chřipce. Testován byl prozatím v Petriho miskách a na laboratorních myších. Testy ukázaly, že thapsigargin znemožnil koronaviru další dělení během 30 minut. „I když jsme teprve v začátcích výzkumu, tyto výsledky jsou velmi podstatné,“ řekl.
Běžná antivirotika napadají konkrétní část viru, čímž oslabují nebo úplně zastavují jeho schopnost dělení. Thapsigargin pracuje na jiném principu, v hostitelských buňkách vyvolává rozsáhlou imunitní reakci, čímž využívá přirozené obranyschopnosti. Na onemocnění COVID-19 nebyla dosud schválena žádná antivirotika a jen málo léků prokazatelně snižuje riziko úmrtí u závažných případů nákazy.