Inflace je jako Jánošík, někomu bere, jinému dává. Pro koho je zdražování výhodné?

Čím vyšší inflace je, tím větší problém představuje. Nejen proto, že klesá kupní síla výdělků a úspor domácností. Inflace také přerozděluje bohatství, vnáší zmatek do cen, a tím zhoršuje fungování ekonomiky. Komu přihrává dodatečný majetek a komu naopak ujídá z mísy?

Když se inflace zakousne do našich peněženek, zjistíme to téměř okamžitě. Nejpozději ve chvíli, kdy vyrazíme na běžný nákup za tisíc korun a vyjde nás o stovku, dvě dráž než třeba před rokem. Ekonomové hovoří o poklesu reálných mezd, což neznamená nic jiného, než že si za stejnou výši výdělku pořídíme méně zboží. Domácnosti inflaci pociťují mezi prvními, zdaleka však nejsou jediné. A dokonce na ní ani nemusí být nutně jenom bity.

„Inflace je škodlivá mimo jiné proto, že přerozděluje bohatství. Chová se svým způsobem jako Jánošík, jen s tím rozdílem, že nebere výlučně bohatým a nedává jen chudým. Spíše než na výši vašeho majetku či příjmů záleží na tom, jak jste proti dopadům neočekávané inflace chráněni,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Pokud jsme byli řadu let zvyklí na tempo růstu cen o procento až dvě za rok, příliš nás to netrápilo. Jakmile však inflace vyskočí na dvouciferné hodnoty, začnou se dít věci a přerozdělování příjmů i majetku „jede ve velkém“. Na každého, komu inflace bere, připadá někdo, komu inflace dává.

Tratí zaměstnanci, vydělají firmy

„V první řadě bere zaměstnancům, kteří nemají v pracovní smlouvě zakotvenou indexaci mezd o výši inflace. Jejich reálné výdělky klesají. Vydělávají na tom naopak zaměstnavatelé, kterým tím pádem klesá reálná úroveň mzdových nákladů,“ vysvětlila Hedija. Letošní pokles kupní síly mezd, a tedy reálnou úsporu na personálních nákladech firem, se podle odborníků bude pohybovat kolem šesti procent.

Tím ovšem výčet vztahů inflací okradených a obohacených zdaleka nekončí. Domácnosti dokonce mohou být těmi, kterým neúměrné tempo zdražování hraje do karet. A to v případě, kdy jsou v pozici dlužníků a splácejí nějaký úvěr. Při sjednávání půjčky si dlužník s věřitelem domlouvají výši roční úrokové sazby. U krátkodobého úvěru bývá zpravidla po celou dobu jeho trvání neměnná. Pokud se tedy zničehonic zvýší inflace na nezvyklou úroveň, skutečná výše zaplacených úroků se snižuje, někdy dokonce může věřitel svému dlužníkovi ještě „platit“ za to, že mu půjčil peníze.

Inu, počítejte s námi. Pokud jste si před rokem půjčili tisícikorunu s úrokem 10 procent, ale současně se o 17 procent zvýšily cen, reálné dostanete ještě sedm procent za to, že jste se stali dlužníkem. „U dlouhodobých úvěrů, jako jsou hypotéky, se však úrokové sazby mění. A to v závislosti na době, po kterou jste si sazbu zafixovali. Komu se podařilo třeba ještě loni zafixovat hypotéku na pět či deset let za 2,5 procenta ročně, skoro bych řekla, že udělal obchod svého života,“ uvedla Veronika Hedija. Při 17procentní inflaci tak jeho reálná úroková sazba v tomto roce činí minus 14,5 procenta.

Státu zvyšuje příjmy i výdaje

Největším dlužníkem je ale stát. Ten na nečekaně vysoké inflaci vydělává hned dvojím způsobem. Jednak se snižuje reálná hodnota jeho dluhu, jednak se může těšit na vyšší daňové příjmy. Pokud nějaká věc stála před rokem tisíc korun bez daně z přidané hodnoty, pak samotná DPH činila 210 korun (při 21procentní sazbě). Inflace však zařídila, že nyní stejná věc stojí o 17 procent více, tedy 1170 korun. V takovém případě už stát z DPH inkasuje 245,70 koruny.

„To by ale platilo jen za předpokladu, že domácnosti a firmy budou nakupovat stejně jako loni. Inflace je však nutí šetřit, může se tedy stát, že nakonec výnos z DPH bude nižší, protože převáží efekt menšího objemu pořízeného zboží a služeb,“ upozornila ekonomka.

Český stát například na dani z přidané hodnoty letos zatím vybral o 23 procent více než loni. A ministerstvo financí přiznalo, že je to i díky růstu cen. „Inkaso daně z přidané hodnoty bylo pozitivně ovlivněno oživením ekonomiky, růstem cen a také vyšším počtem pracovních dní,“ uvedl úřad Zbyňka Stanjury (ODS) v tiskové zprávě k plnění státního rozpočtu za leden až červen letošního roku. Kvůli inflaci však také roste řada výdajů sátu, a tak nelze jednoznačně říci, že je pro něj vždy plusem.

Na inflaci s doložkou, ale...

Pokud se chceme následkům inflace bránit, je třeba na ni myslet v momentě, kdy podepisujeme například pracovní, úvěrovou nebo dodavatelsko-odběratelskou smlouvu. „Možná se zase začneme častěji setkávat s inflačními doložkami. Jde o ustanovení, které vám garantuje automatický růst mzdy nejméně o míru inflace. Podobně se dá aplikovat také u dalších typů dohod, nejen u mzdových,“ řekla Hedija.

V 90. letech minulého století byly inflační doložky běžnou součástí smluv. Tehdy ovšem ceny rostly dvouciferným tempem téměř každý rok, hlavně bezprostředně poté, co došlo k uvolnění naprosté většiny cen po 40 letech budování centrálně plánované ekonomiky.

Inflační doložky jsou ale dvousečnou zbraní. Na jedné straně představují pojistku proti propadu reálných příjmů, na straně druhé jen konzervují inflační očekávání. „Pokud začneme počítat s tím, že dvouciferná inflace je běžnou součástí našich životů a ekonomických kalkulací, zbavíme se jí jen těžko. Respektive jen za cenu hlubší hospodářské recese, aby domácnosti i firmy zažily nový, nižší inflační normál,“ uzavřela ekonomka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

23:20

Vítězové a poražení voleb: Slaví Novotný či Vandas. Neuspěl Špidla, v cílové rovince padl Váňa

23:01

Prachatická ODS jedná o pětikoalici, starostou chce být poslanec Jan Bauer

22:50

Devět perliček senátních voleb: Největší smolař i neuvěřitelné stranické přestupy

Meloniová míří na vrchol. Parlamentní volby v Itálii jasně ovládl pravicový blok

Aktualizováno

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procenta hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou.

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Živě
ON-LINE: Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.