reklama

Expert: Schillerová je grázlík, který zapálil stoh. Skopeček hasič, co neumí s hadicí

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ekonomický expert ODS Jan Skopeček se do sebe pustili kvůli schodku státního rozpočtu pro příští rok. Podle ekonomického analytika CNN Prima NEWS Petra Musila ale Schillerová připomínala grázlíka, který zapálil stoh. Naopak Skopeček pak hasiče, který zasahuje, ale neumí zacházet s hadicí.

reklama

Nedělní Partie byla plná ostrých hádek a kritických komentářů. Jedna z rozepří se týkala státního rozpočtu. Vláda ve středu znovu schválila návrh na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Vítězná koalice Spolu pod vedením ODS, která chce sestavit vládu, chce ale takzvaný zákon roku předělat a ušetřit 100 miliard.

Skopeček prohlásil, že Schillerová je nejhorší ministryně v Evropské unii a zbytečně zadlužuje Českou republiku. „Paní ministryně navrhuje cestu do rozpočtové propasti. Nechci, aby moji vnuci platili dluhy paní Schillerové jen proto, že je to nejhorší ministryně od roku 1918. Zvýšila státní dluh z 1,6 bilionu na 2,3 bilionu,“ prohlásil Skopeček.

Podle Schillerové ale není reálné, aby nová vláda najednou ušetřila více než čtvrtinu současného schodku. „Budete muset sáhnout na důchody, platy státních zaměstnanců nebo sociální dávky. Vláda s ODS už to udělala za Kalouska a pak byla recese,“ prohlásila ministryně. Skopeček oponoval, že se dá šetřit zejména na provozních výdajích státu.

Třesky plesky

Schillerová označila jeho vysvětlení za „třesky plesky“. Prý se vůbec nedozvěděla, kde chce budoucí vláda šetřit. Ekonomický analytik CNN Prima NEWS Petr Musil v následném hodnocení debaty nastínil, že politici si nemají co vyčítat.

„Poslouchal jsem Partii a Schillerová mi připomněla obecního grázlíka, který si chodí hrát se sirkami do stohu. Pak stoh zapálí a pořvává na hasiče, tady na opozici, co s tím hodlají dělat,“ zkritizoval ministryni financí ve speciálním dílu pořadu Co Čech, to politik!.

Ani expert ODS si však od něj nevyslechl příliš kladné hodnocení. „Hasič, za které tam Skopeček byl, přijel a neví, co má dělat s hadicí. Jediná cesta je zkombinovat opatření na výdejové a příjmové stránce. Nevyhnutelně se blížíme ke zvýšení daní. Když nebudeme chtít škrtat, tak dojedeme ke zmrazení výdajů,“ vysvětlil úskalí Skopečkova plánu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování
360°

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama