O víkendu hrozí extrémní deště a povodně, varoval ČHMÚ
Česko je na nohou, předpověď na další dny uvádí vytrvalý déšť a modely, i když nemusí vyjít, připomínají roky 1997 a 2002, kdy zasáhly české území děsivé povodně. Vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ Jáchym Brzezina na svém účtu X zveřejnil, jak by se situace mohla vyvíjet a kde s velkou pravděpodobností udeří ty největší lijáky.
Výstraha před lijáky platí od čtvrteční půlnoci do pondělí. V závislosti na tom, jak předpověď vyjde, se o víkendu očekávají rozvodněné toky. „Předpovědní modely stále předpovídají opravdu extrémní srážkové úhrny na velké části našeho území, a to zejména ve čtvrtek až sobotu. Pro některé oblasti mohou dosahovat hodnot nad 200 mm,“ napsal na sociální síti X vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ Jáchym Brzezina. Příspěvek doplnil o znepokojující animaci postupu srážek.
ČTĚTE TAKÉ: Hrozí záplavy jako v roce 1997, uvedli experti. Povodí chystají zvláštní opatření, kde platí VÝSTRAHA?
Poukázal zejména na extrémy, i když dodal, že konkrétní úhrny v konkrétních oblastech se těžko předpovídají. „Hodnotu převyšující 450 mm v oblasti Jeseníků bych bral s rezervou, toto se hodně obtížně modeluje. Každopádně je dost možné, že srážkové úhrny budou v některých oblastech ČR zcela extrémní,“ varoval dále Brzezina. Uživatelé sociálních sítí upozornili, že obrázky připomínají přicházející apokalypsu.
Předpovědní modely stále předpovídají opravdu extrémní srážkové úhrny na velké části našeho území zejména ve čtvrtek až sobotu. Úhrny pro některé oblasti mohou dosahovat hodnot nad 200 mm!
— Jáchym Brzezina (@Jachym) September 11, 2024
Přidávám animaci modelu ECMWF HRES pro kumulované srážky. pic.twitter.com/pwWe6I8QJR
Další dny mohou být kritické a je otázkou, do jaké míry se tyto predikce naplní. Podle expertů z ČHMÚ by hladiny řek na mnoha místech měly překročit třetí stupeň povodňové aktivity. Zejména během soboty a neděle. „V povodích, kde budou 24hodinové úhrny přesahovat hodnoty nad 120 mm, předpokládáme i možnost výrazného překročení limitů pro tento stupeň,“ varovali meteorologové.
Velké nebezpečí záplav hrozí zejména na severovýchodě a východě Česka. Rizikové zvedání toků může nastat i v částech Jihočeského, Libereckého nebo Královéhradeckého kraje. Ve Středočeském kraji hrozí velká voda pouze v okrese Poděbrady.
Situaci ve svém kraji můžete sledovat prostřednictvím radaru:
Pozn.: K zobrazení aktuální situace rozklikněte na radaru v pravém horním rohu příslušnou kategorii. V případě bouřek místo Radar, blesky rozklikněte kategorii Déšť, bouře a následně Bouře. Na časové ose ve spodní části si pak zvolte den a hodinu, která vás zajímá.
Ředitel ČHMÚ Mark Rieder pak uvedl, že předpověď nápadně připomíná tu z let 1997 a 2002. „Je to specifická synoptická situace a rozmístění jednotlivých tlakových polí je si velice podobné s povodněmi z let 1997 a 2002. Nad území střední Evropy přijde tlaková níže, která nejdříve přejde naše území z východu a poté se obrátí a přejde naše území podruhé,“ popsal.
Rieder poté novinářům řekl, že podle modelových studií budou s přicházející klimatickou změnou podobné situace četnější. „Řekl bych, že tato situace je v poměrně krátké době další velkou povodňovou situací. Poslední nastala v prosinci loňského roku, kdy došlo k tání sněhu,“ dodal.
Na extrémní počasí se nicméně připravují města napříč Českem. Hasiči v Brně i v Jeseníku plní pytle pískem, ti moravskoslezští ruší Den otevřených dveří stanice. Na silný déšť a možné povodně se připravuje i Praha – městské organizace prověřují techniku, materiál a zajišťují pohotovost zaměstnanců, správce městských lesů začal preventivně odpouštět vodu z některých nádrží.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vietnamská Hanoj je po vodou. Tajfun Yagi zabil 179 lidí, úřady evakuovaly stovky obyvatel