Zastropování cen energií mohou očekávat už i velké české firmy. O podobě návrhu a konkrétní pomoci by mělo být jasno do konce roku. Větší podniky i experti rozhodnutí kabinetu vítají. Přesto někteří z nich vládu kritizují. K takovému kroku mělo dojít už dávno, míní například šéf Ocelářské unie Daniel Urban. Zatím navíc není jasné, jak chce vláda stropování cen financovat, varoval v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS někdejší šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček.
Z návrhu ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že pro velké podniky by měly platit prakticky stejné ceny, jaké už vláda dříve nastavila pro ostatní odběratele. Stejně jako v případě malých firem bude zastropování platit do 80 procent nejvyšší měsíční spotřeby z posledních pěti let. Toto opatření má podniky motivovat k úsporám. Státní rozpočet by rozšíření cenového stropu mělo vyjít na dalších maximálně 40 miliard korun.
Podniky rozhodnutí kabinetu vítají. Mají však výhrady. „Je to pro nás určitě dobrá zpráva, jen je nám trošku líto, že vláda vždy k těmto krokům přistupuje až poté, kdy ji donutí okolnosti. Zůstává z toho taková pachuť. Je pět minut po dvanácté. Mělo to přijít už někdy v létě, nejpozději v září, aby firmy měly větší jistotu před topnou sezonou,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Ocelářské unie ČR Daniel Urban.
Kriticky se k reakci vlády na energetickou krizi staví také bývalý šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček. „Po zastropování jsem volal už v lednu letošního roku. Chtěl jsem, aby kabinet získal čas na systémové řešení. Je to tragédie pro český průmysl. Vláda se do léta ten problém snažila takzvaně vysedět. Teď se bavíme o zastropování, tedy přerozdělení daní. Ten problém přetrvá minimálně po celý rok 2023. Oprávněně se ptám, jestli si vláda uvědomuje, že na to nebude mít peníze,“ uvedl.
Podle něj se vláda nezabývá podstatou problému. „Neřešíme, proč takto vysoké ceny energií máme. Podle ideologie se zaklínáme různými hesly, jestli to je Putinova válka na Ukrajině, Green Deal nebo ještě něco jiného. Nedaří se nám pojmenovat pravou příčinu,“ dodal.
V závěru Janeček přišel s vlastním návrhem řešení: „Každý, kdo vám říká, že situace s plynem je vyřešena pro letošní rok, tak neříká pravdu. Ani náhodou. Je třeba oddělit cenotvorbu na území ČR od cenotvorby v Německu a na burze v Lipsku. Také okamžitě zrušit emisní povolenky. Pokud problém chceme řešit, tak toto jsou recepty.“
Podívejte se na celý rozhovor s Pavlem Janečkem a Danielem Urbanem: