Mnohé domácnosti stále neví, jak vysoké zálohy za energie zaplatí v příštím roce. Už nyní je mohou vyděsit nové ceníky, které jim přicházejí v oznámeních od energetických společností. Nepozorný čtenář však může mylně pochopit, že právě nové ceny bude platit v příštím roce. V oznámeních totiž chybí srovnání se zastropovanou cenou, kterou budou platit všechny domácnosti.
Lidem za poslední měsíc přicházejí oznámení o nových cenách. A to jak dopisem, tak i do e-mailových schránek. Dodavatelé energií oznamují, že budou zvyšovat ceny kvůli současné situaci na trhu. Do nových cen tak musí promítnout náklady, které s sebou přináší dřívější nákup elektřiny za tehdejší ceny.
Některá oznámení však mohou vyvolat spíše otázky. „Proč PRE posílá nový ceník od 1. 1. na asi 12 Kč/kWh, když bude zastropování na 6 Kč? Proč to o tolik přestřelují? Co je tam za logiku? Stát jim to nedorovná, takže jen strašení lidí? Nátlak, že kdyby chtěl někdo zastropování ukončit, tak budou lidi platit nesmysl?“ ptá se jeden z uživatelů na Twitteru.
Společnost Pražská energetika (PRE) přitom skutečně svým klientům oznamuje, že nové ceny jsou téměř 12 korun za kWh v běžné sazbě D02d. „K datu 1. 1. 2023 upravuje také společnost Pražská energetika, a. s., ceny za dodávku elektřiny. Na druhé straně tohoto dopisu najdete nové ceny platné pro vaše odběrná místa, včetně poučení k úpravě ceny,“ uvádí společnost PRE v dopisech.
PŘEHLEDNĚ: Daň, distribuce a tarify. Co platíme v elektřině a co vláda zastropovala?
Téměř každý člověk se v dnešní době mohl setkat s tím, že cena elektřiny roste. Málokterý odběratel energií však ví, za co přesně platí. Elektřinu hradí většina spotřebitelů v měsíčních zálohách, které jsou však složené z několika částí. Která z těchto složek roste nejvíce a kvůli které z nich je cena energií tak vysoká? Jaké platíme z elektřiny daně a proč bude cena elektřiny vyšší, než ji vláda zastropovala?
Na zadní straně dopisu je uvedena dřívější cena 3,84 korun za kWh a nová cena za dodávky elektřiny. Tam je uvedena částka ve vysokém tarifu za 9,896 koruny neboli 11,97 korun s DPH. Zastropování je však na částce 6,50 koruny. S dalšími náklady by tak měla atakovat maximálně sedm až devět korun.
To společnost PRE vysvětluje v průvodním dopise, který ale nemusí být pro čtenáře jasný. „Po dobu účinnosti nařízení a v souladu s paragrafem 19 energetického zákona však platí maximální cena stanovená vládou. Tedy cena za dodávku elektřiny je 5 tisíc korun za MWh (6 050 včetně DPH). Stálý měsíční plat je 130 korun za odběrné místo na měsíc (157,30 korun včetně DPH),“ uvádí dopis. O zastropované částce se však na druhé straně dopisu u nových cen nic nepíše.
Podobně nejednoznačně informuje své zákazníky i skupina ČEZ. U sazby D02d uvádí, že by lidé od ledna platili více než 14 korun za kWh. Se zohledněním zastropované ceny však zákazníci budou platit okolo osmi korun za kWh.