reklama

Experti k volbám v Německu: Klíčové bylo klima, Zelení doplatili na nezralou lídryni

U západních sousedů je dobojováno – volby v Německu ovládli sociální demokraté (SPD), druhá je konzervativní unie CDU/CSU a třetí Zelení. Právě ekologicky laděná strana ale podle expertů na německou politiku Zuzany Lizcové a Lukáše Novotného pomýšlela na lepší výsledek. Řekli to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

reklama

Už několik měsíců před parlamentními volbami v Německu bylo zřejmé, že hlasování rozhodne otázka klimatické změny a globálního oteplování. „Z předvolebních výzkumů vyplývalo, že otázka změn klimatu hrála stěžejní roli, nezanedbatelné ale byly také otázky sociální spravedlnosti a bydlení,“ vysvětlila pro Zprávy Plus Zuzana Lizcová, která vede katedru německých a rakouských studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Téma ekologie by mělo papírově nahrávat hlavně straně Zelených. Průzkumy frakci také ještě na jaře věštily volební zisk kolem 20 procent. Jenže poté strana podle expertů doplatila na svou lídryni, ambiciózní, ale nezkušenou Annalenu Baerbockovou.

„Přišla řada chyb. Objevila se aféra s plagiátorstvím a také existovaly nesrovnalosti kolem jejího životopisu a také nevykázání některých vedlejších příjmů,“ popsala Lizcová. „Němci tak možná došli k názoru, že Baerbocková ještě na kancléřku nemá,“ doplnila.

Pro Zelené je přesto zisk téměř 15 procent obrovským úspěchem a do vlády se v rámci koalice pravděpodobně dostanou. „Jejich politika byla velmi dobrá, strana nastavovala silně agendu mířenou na klimatickou Zelenou dohodu, snižování emisí a tak dále. Sociální demokraté i politici Křesťanskodemokratické unie museli reagovat,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS politolog Lukáš Novotný. „Najednou už nestačilo omítal, že Německo skončí s jadernými elektrárnami. Ekologická témata musely strany více promýšlet,“ doplnil.

Podle Novotného zůstanou vztahy Německa a Česka i po odchodu kancléřky Angely Merkelové velmi dobré. „Merkelová měla českou politiku i vědu ráda, byla propojená s akademickým prostředím. I když čeští politici si do ní velmi rádi dokázali rýpnout, ty vztahy byly na velmi dobré úrovni. To se nezmění, vztahy se sousedními spolkovými zeměmi Bavorskem a Saskem jsou rovněž stabilně kvalitní,“ uzavřel Novotný.

Tagy:
Německo klimatická změna volby Angela Merkelová strana Zelených Lukáš Novotný Zuzana Lizcová

Hlavní zprávy

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama