Počasí na frontě armády zpomaluje. Expert vysvětlil, proč je zima výhodou spíše pro Ukrajince

Nejen kvůli současným klimatickým podmínkám postup armád na Ukrajině zpomaluje. Je za tím i operační pauza po ukrajinské ofenzivě. Počasí však v tuto chvíli podle vojenského historika Tomáše Řepy hraje do karet spíše obráncům.

„S ohledem na informace, které máme, si myslím, že malou výhodu budou mít spíš Ukrajinci. Je to proto, že mají k dispozici lepší vybavení na zimu, které jim darovaly západní státy,“ vysvětlil Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ukrajinská armáda se nyní mimo jiné snaží získat město Svatove v Luhanské oblasti. Obec je důležitou křižovatkou, a pokud by ji obránci dostali pod svou kontrolu, otevřela by se jim cesta na jih a navíc by přerušili zásobování Rusů u Bachmutu.

„Na Bachmut útočí Rusové z několika směrů, a to stylem, který se blíží první světové válce – masivní dělostřelecká přehradná palba a po ní lidské vlny, ve kterých Rusové používají čerstvě mobilizované vojáky a také rekrutované trestance z Vagnerovy skupiny,“ přiblížil vedoucí zahraniční rubriky CNN Prima NEWS Matyáš Zrno.

Postup zpomaluje nepříliš tuhá zima, teploty připomínají spíše podzim. Předpověď pro Bachmut hlásí zhruba pět stupňů Celsia, což znamená, že vojáci se v zákopech brodí bahnem, místo aby stáli na zmrzlé zemi. „Až půda zamrzne, budou obě strany moci využívat těžkou techniku. Ta je při plánovaných ofenzivách klíčovou zbraní,“ dodal Řepa.

Tagy:
válka počasí bahno vojáci Ukrajina expert historik Rusko Vagnerova skupina Matyáš Zrno Univerzita obrany Tomáš Řepa