reklama

Efektivní strategie? V boji s pandemií hodně pomáhá práce z domova, tvrdí experti

Od čtvrtka budou uzavřeny obchody, s výjimkou prodejen se základním sortimentem. Uzavření se nevyhnuly ani služby. Další restrikce se týkají volného pohybu osob, který by se měl omezit na minimum. Nová opatření probrala Markéta Fialová v mimořádném vysílání k nově oznámeným vládním opatřením se sociologem Danielem Prokopem a epidemiologem Petrem Smejkalem.

reklama

Podle Prokopa omezení kontaktů do 11. října dostatečné nebylo. S řešením situace by mohl pomoci home office, tedy práce z domova. Podle něj se jedná o efektivní strategii k potlačení pandemie. „V našem výzkumu Život během pandemie v týdnu mezi 5. a 11. říjnem bylo na home officu plně asi deset procent lidí, přitom na jaře to bylo 23 procent. Ti lidé, kteří jsou na home officu, v průměru v našem výzkumu reportují, že mají asi 12 významných kontaktů týdně. Lidé, kteří chodí do práce, jich mají v průměru asi 30,“ vysvětlil sociolog.

K uklidnění společnosti a stabilizaci nákazy Prokop doporučuje posílení trasování a testování, zavedení antigenových testů a nošení roušek. „Ten problém může přijít potřetí třeba v březnu,“ dodává.

Sociolog by nepřeceňoval to, jak lidé vnímají opatření. „My jsme zkoumali asi 18 opatření a asi u 14 si většina lidí, asi 50 procent, myslí, že pomůžou k omezení šíření viru,“ uvedl Prokop. „Míra odmítání není taková, jak bychom si mysleli. Podle mě už to veřejné mínění chápe, že se ten problém musí řešit.“

Problémem v posledních měsících byla nejasná komunikace vlády vůči obyvatelům republiky. „Až do poloviny září říkala velká část vládní garnitury, že to žádný problém není. Myslím si, že vládní komunikace probíhá přes hlavní televize, které už ta mládež, která častěji riziko podceňuje, nesleduje,“ řekl Prokop.

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Roman Prymula se přitom ohrazují proti dotazům, zda nyní prožíváme lockdown, nebo ne. Podle Prokopa k úplnému lockdownu pár věcí chybí, například v Izraeli se nesmí člověk vzdálit 500 metrů od domu. „Ještě tam nějaká drastická opatření chybí, ale samozřejmě jich už není tolik,“ dodal sociolog.

Sestru nevyrobíte za 14 dní

Podle epidemiologa Petra Smejkala je omezení volného pohybu a uzavření obchodů dostačující, ale tato opatření měla přijít dříve. „Důležité je, aby se ta opatření dodržovala. Kdyby se přísně dodržovala opatření, která byla nastavena trochu dřív, tak by bylo lépe,“ řekl. Podle něj by dodržování opatření mohlo pomoci například jasné vysvětlování, proč se to děje, a tak často je neměnit. Podle něj také byla chyba, že se lékaři k situaci nevyjadřovali jednotným hlasem, což také nadělalo v názorech lidí zmatek.

Nejdůležitější je podle Smejkala to, aby fungoval zdravotnický systém. „Asi jsme podcenili na začátku testování a trasování, protože vidíte teď na percentuálním počtu pozitivních ze všech testovaných, že nám spousta pozitivních v populaci utíká,“ uvedl epidemiolog.

Jako důvod ke zpřísnění koronavirových opatření bylo uvedeno vysoké reprodukční číslo, které se nyní pohybuje kolem 1,4. Podle Romana Prymuly bude epidemie pod kontrolou ve chvíli, kdy číslo bude na 0,8. Podle Smejkala je snížení na požadované číslo reálné i během dvou týdnů.

Česko se dlouhodobě potýká i s nedostatkem personálu. „Sestru nevyrobíte za 14 dní ani nevyškolíte zkušenou sestru na jednotce intenzivní péče za měsíc. Medici pomůžou do jisté míry, a proto vlastně z mého pohledu je tohle nejvážnější problém,“ vysvětlil Smejkal. Kvůli tomu dojde k odložení mnoha operací a zákroků a sestry z jiných oddělení se budou muset starat o pacienty s koronavirem.

Lidé situaci pochopí, až ji sami zažijí

Podle Smejkala lockdown téměř nastal. „Zkušenost je nepřenositelná. Lidé často pochopí ty věci, až když se dotknou jich samotných. Až když zjistí, že jejich tatínek nebo maminka na plánovanou operaci nepůjde, nebo někdo z rodiny onemocní a bude mít problém dostat dosavadní péči, pak teprve sami na sobě pocítí, co to je za vážnou věc,“ sdělil epidemiolog. Lidé podle něj zdravotníkům nejlépe pomohou, když budou opatření dodržovat.

Smejkal se na situaci ohledně nošení roušek snažil najít i pozitivum. Kvůli nim se totiž nebudou tak snadno přenášet ani další kapénkové infekce. Dále vyzval, aby se lidé nechali očkovat proti chřipce.

Z nových opatření se přidala i povinnost zdravotnických zařízení hlásit nemocné do jedné hodiny od přijetí. Předtím to bylo do 24 hodin. Smejkal rozhodnutí rozumí. Na druhou stranu je to další zatížení personálu. Neví, jestli se to vždycky zvládne.

„Já si myslím, že to zvládneme, ale bude to o fous,“ řekl Smejkal k současné situaci. Podle něj budou opatření trvat až do jara.

Prokop se Smejkalem souhlasí. Znovu apeloval, že kromě dodržování opatření by lidé měli pracovat z domova a omezit kontakty. Kompenzace by se podle Prokopa měly zaměřit na OSVČ a rodiny s dětmi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové
Volby 2021

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro
Volby 2021

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Filip k Rakušanovi: S Íránem jste udělali sviňárnu. Od vás je to pocta, reagoval šéf STAN

Předvolební debata Česko hledá premiéra v neděli večer byla plná ostrých sporů a výměn názorů. Jednou z těch pikantnějších byla ta, která se odehrála mezi šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem koalice Pirátů a STAN Vítem Rakušanem (STAN). Vojtěch Rakušana obvinil ze „sviňárny“ kvůli kauze velvyslance v Íránu. Rakušan mu to vrátil s tím, že pokud mu něco podobného řekne komunista, je to pocta, neboť „ti zde dělali sviňárny 40 let“.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš a Rakušan na ostří nože. Hodíte si s Bartošem korunou, kdo bude premiér? ptal se šéf ANO

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se uskutečnila velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Kandidát na ministra zdravotnictví: Po mém očkování vám nic není. Po kritice se hájil

Vzkaz kandidáta do Poslanecké sněmovny Ondřeje Dostála (Piráti) vzbudil vlnu emocí. Na sociálních sítích si postěžoval, že se ho média ptají na to, zda je očkovaný proti covidu. Podle něj se však jedná o citlivý zdravotní údaj a nikomu po něm nic není. Po vlně kritiky se rozhodl hájit virtuálním příspěvkem. Zároveň dodal, že očkovaný vzhledem k vysoké hladině protilátek není.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama