reklama

Efektivní strategie? V boji s pandemií hodně pomáhá práce z domova, tvrdí experti

Od čtvrtka budou uzavřeny obchody, s výjimkou prodejen se základním sortimentem. Uzavření se nevyhnuly ani služby. Další restrikce se týkají volného pohybu osob, který by se měl omezit na minimum. Nová opatření probrala Markéta Fialová v mimořádném vysílání k nově oznámeným vládním opatřením se sociologem Danielem Prokopem a epidemiologem Petrem Smejkalem.

reklama

Podle Prokopa omezení kontaktů do 11. října dostatečné nebylo. S řešením situace by mohl pomoci home office, tedy práce z domova. Podle něj se jedná o efektivní strategii k potlačení pandemie. „V našem výzkumu Život během pandemie v týdnu mezi 5. a 11. říjnem bylo na home officu plně asi deset procent lidí, přitom na jaře to bylo 23 procent. Ti lidé, kteří jsou na home officu, v průměru v našem výzkumu reportují, že mají asi 12 významných kontaktů týdně. Lidé, kteří chodí do práce, jich mají v průměru asi 30,“ vysvětlil sociolog.

K uklidnění společnosti a stabilizaci nákazy Prokop doporučuje posílení trasování a testování, zavedení antigenových testů a nošení roušek. „Ten problém může přijít potřetí třeba v březnu,“ dodává.

Sociolog by nepřeceňoval to, jak lidé vnímají opatření. „My jsme zkoumali asi 18 opatření a asi u 14 si většina lidí, asi 50 procent, myslí, že pomůžou k omezení šíření viru,“ uvedl Prokop. „Míra odmítání není taková, jak bychom si mysleli. Podle mě už to veřejné mínění chápe, že se ten problém musí řešit.“

Problémem v posledních měsících byla nejasná komunikace vlády vůči obyvatelům republiky. „Až do poloviny září říkala velká část vládní garnitury, že to žádný problém není. Myslím si, že vládní komunikace probíhá přes hlavní televize, které už ta mládež, která častěji riziko podceňuje, nesleduje,“ řekl Prokop.

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Roman Prymula se přitom ohrazují proti dotazům, zda nyní prožíváme lockdown, nebo ne. Podle Prokopa k úplnému lockdownu pár věcí chybí, například v Izraeli se nesmí člověk vzdálit 500 metrů od domu. „Ještě tam nějaká drastická opatření chybí, ale samozřejmě jich už není tolik,“ dodal sociolog.

Sestru nevyrobíte za 14 dní

Podle epidemiologa Petra Smejkala je omezení volného pohybu a uzavření obchodů dostačující, ale tato opatření měla přijít dříve. „Důležité je, aby se ta opatření dodržovala. Kdyby se přísně dodržovala opatření, která byla nastavena trochu dřív, tak by bylo lépe,“ řekl. Podle něj by dodržování opatření mohlo pomoci například jasné vysvětlování, proč se to děje, a tak často je neměnit. Podle něj také byla chyba, že se lékaři k situaci nevyjadřovali jednotným hlasem, což také nadělalo v názorech lidí zmatek.

Nejdůležitější je podle Smejkala to, aby fungoval zdravotnický systém. „Asi jsme podcenili na začátku testování a trasování, protože vidíte teď na percentuálním počtu pozitivních ze všech testovaných, že nám spousta pozitivních v populaci utíká,“ uvedl epidemiolog.

Jako důvod ke zpřísnění koronavirových opatření bylo uvedeno vysoké reprodukční číslo, které se nyní pohybuje kolem 1,4. Podle Romana Prymuly bude epidemie pod kontrolou ve chvíli, kdy číslo bude na 0,8. Podle Smejkala je snížení na požadované číslo reálné i během dvou týdnů.

Česko se dlouhodobě potýká i s nedostatkem personálu. „Sestru nevyrobíte za 14 dní ani nevyškolíte zkušenou sestru na jednotce intenzivní péče za měsíc. Medici pomůžou do jisté míry, a proto vlastně z mého pohledu je tohle nejvážnější problém,“ vysvětlil Smejkal. Kvůli tomu dojde k odložení mnoha operací a zákroků a sestry z jiných oddělení se budou muset starat o pacienty s koronavirem.

Lidé situaci pochopí, až ji sami zažijí

Podle Smejkala lockdown téměř nastal. „Zkušenost je nepřenositelná. Lidé často pochopí ty věci, až když se dotknou jich samotných. Až když zjistí, že jejich tatínek nebo maminka na plánovanou operaci nepůjde, nebo někdo z rodiny onemocní a bude mít problém dostat dosavadní péči, pak teprve sami na sobě pocítí, co to je za vážnou věc,“ sdělil epidemiolog. Lidé podle něj zdravotníkům nejlépe pomohou, když budou opatření dodržovat.

Smejkal se na situaci ohledně nošení roušek snažil najít i pozitivum. Kvůli nim se totiž nebudou tak snadno přenášet ani další kapénkové infekce. Dále vyzval, aby se lidé nechali očkovat proti chřipce.

Z nových opatření se přidala i povinnost zdravotnických zařízení hlásit nemocné do jedné hodiny od přijetí. Předtím to bylo do 24 hodin. Smejkal rozhodnutí rozumí. Na druhou stranu je to další zatížení personálu. Neví, jestli se to vždycky zvládne.

„Já si myslím, že to zvládneme, ale bude to o fous,“ řekl Smejkal k současné situaci. Podle něj budou opatření trvat až do jara.

Prokop se Smejkalem souhlasí. Znovu apeloval, že kromě dodržování opatření by lidé měli pracovat z domova a omezit kontakty. Kompenzace by se podle Prokopa měly zaměřit na OSVČ a rodiny s dětmi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény
Sněmovna

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Čeští skokané na lyžích odletí na olympijské hry bez hlavního trenéra Bajce. Má covid

Čeští skokané na lyžích se musejí minimálně v začátku olympijských her, které startují 4. února, obejít bez hlavního trenéra Vajsi Bajce, který má stále pozitivní testy na koronavirus. Do jeho pozice se posune asistent, jedenačtyřicetiletý Jan Matura, který ukončil aktivní kariéru v květnu 2017 a reprezentoval ještě s Romanem Koudelkou, nejstarším a nejúspěšnějším skokanem současného kádru.

V Pittsburghu se zřítil most krátce před návštěvou Bidena. Ten měl mluvit o údržbě silnic

V americké městě Pittsburgh se v pátek zřítil silniční most, a to jen pár hodin před návštěvou Joea Bidena. Prezident má ve městě hovořit mimo jiné o balíku investic do infrastruktury, který zahrnuje finance na údržbu silnic a mostů. Podle šéfa městských hasičů Darryla Jonese utrpělo deset lidí zranění, z nichž tři byli odvezeni do nemocnice. Nikdo však není v ohrožení života.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Rekordní nárůst počtu nakažených ve školách. PCR testy odhalily oproti minulému týdnu dvojnásobek

Po pondělním testování ve školách se podle ministerstva zdravotnictví potvrdilo PCR metodou 16 627 případů nákazy koronavirem. Je to víc než dvojnásobek proti minulému týdnu. Mezi žáky odhalily PCR testy 15 178 nakažených a mezi pedagogy 1 449. Růst je podle úřadu důsledkem naprosté dominance nové koronavirové varianty omikron, jejíž podíl na všech nových nákazách už podle Státního zdravotního ústavu činí víc než 98 procent. Metoda PCR potvrdila výsledky zhruba 59 % pozitivních antigenních testů.

reklama