Pád Asadova režimu v Sýrii: Co se bude dít dál?
Čekalo se, že se povstalecké skupiny už dávno navzájem vyvraždí. Místo toho prošly Sýrií jako nůž máslem. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl orientalista Petr Pelikán. Vůdce povstání Abú Muhammad al-Džawlání, který stojí v čele skupiny Haját Tahrír aš-Šám, je podle jeho slov profesionální revolucionář. Bezpečnostní analytik Josef Kraus předpokládá, že situace se tam bude ubírat spíše špatným směrem. Zmínil možnost ještě krvavější občanské války či nastolení podobného režimu, který zavedl Tálibán v Afghánistánu.
Rychlost, s jakou se Asadův režim zhroutil, podle Pelikána nečekali ani místní. „Ještě včera (v sobotu, pozn. red.) před sedmou večerní jsem volal svému známému do Damašku, který mi velmi klidným vyrovnaným hlasem a s jistotou říkal, že se určitě nic neděje, Damašek je prý dobře bráněn a povstalci jsou daleko. No a dnes (v neděli, pozn. red.) ráno vidíme, že je všechno jinak,“ řekl orientalista pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Klid v Sýrii nebude ani po svržení Asada, varoval Mikulecký. Zmínil fakt, o kterém se nemluví
Postup povstaleckých skupin sice naplno propukl až na konci letošního listopadu, jeho počátky ale lze najít již v roce 2017, a to na jednáních označovaných jako astanský proces. „Tam byly uzavřeny dohody mezi povstalci, Sýrií, Tureckem a Ruskem, na základě kterých se vytvořily takzvané deeskalační zóny,“ popsal Pelikán.
SLEDUJTE: Orientalista Petr Pelikán o situaci v Sýrii
„Pravděpodobně se očekávalo, že se povstalci v těchto zónách mezi sebou navzájem povraždí, protože jednotlivé skupiny byly velice heterogenní a měly mezi sebou nepřátelské vztahy. Nicméně reálně zřejmě došlo k nějakému kvasu, protože oni mezi sebou dokázali uzavřít dohody nebo to vykrystalizovalo po bojích, které tam také probíhaly, a vznikla jednotná fronta. Ta nyní prošla celou západní Sýrií až do Damašku jako nůž máslem,“ vysvětlil orientalista.
Povstalce do boje vedla militantní skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která má podle Krause velmi silné sunnitské jádro. V jejích řadách navíc nejsou pouze Syřané. Podle experta je součástí skupiny také řada zahraničních bojovníků, a to například ze střední Asie nebo Číny.
Vůdce se zkušenostmi z Al-Káidy
HTS proti Asadovu režimu vedl Abú Muhammad al-Džawlání, o kterém má Západ poměrně málo informací. „Je mu asi 42 let a je profesionálním islámským revolucionářem. Bojoval proti Američanům v Iráku, kde asi pět let strávil po různých vězeních. Pak se vrátil do Sýrie, kde prošel několika různými spojenectvími s mezinárodními islámskými organizacemi, než se stal velitelem sil, které nyní v Sýrii vítězí,“ sdělil Pelikán.
Džawlání byl na začátku tisíciletí členem teroristické skupiny Al-Káida. Svou minulost se v exkluzivním rozhovoru pro americkou CNN snažil omlouvat. „Člověk má ve svých 20 letech jinou osobnost než ve 30 nebo ve 40, a rozhodně úplně jinou než v 50. To je lidská přirozenost,“ řekl. Ministerstvo zahraničí USA ho má však stále na seznamu hledaných osob a vypsalo za jeho dopadení odměnu 10 milionů dolarů.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo je Bašár Asad? Zprvu přinášel naději na změnu režimu, pak se stal válečným zločincem
Vůdce HTS chce dle svých slov v Sýrii vytvořit vládu založenou na institucích a na Radě, která bude zvolena lidem. „Lidé, kteří se bojí islámské vlády, buď viděli špatnou implementaci takové vlády, nebo tomu vůbec nerozumí,“ dodal.
Snažil se také zmírnit obavy z toho, jaká bude v případě vítězství rebelů situace tamních náboženských menšin. „V době chaosu došlo k určitému porušování práv menšin ze strany některých lidí, ale tyto věci jsme již vyřešili. Nikdo nemá právo vyhladit druhou skupinu. Tyto skupiny spolu v tomto regionu koexistují po staletí a nikdo nemá právo je vyhladit,“ uvedl na téma práv menšin.
Černý scénář pro Sýrii
Chaosu v Sýrii by po pádu Asadova režimu mohl zabránit spojenec Česka ze Severoatlantické aliance – Turecko. „Turci jsou těmi, kteří HTS organizují, cvičí a zásobují je financemi i zbraněmi. Lze si tedy tím pádem představit, že právě Turci budou mít největší přehled a kontrolu nad tím, co se v Sýrii v následujících několika týdnech stane,“ popsal Kraus.
Ačkoliv je podle něj těžké další vývoj v Sýrii odhadovat, pravděpodobnější jsou spíše černé scénáře. „Reálnou možností je, že budoucnost Sýrie je spojená s rekapitulací režimu Islámského státu nebo něčeho podobného, co v Afghánistánu vytváří Tálibán,“ sdělil Kraus.
Spíše než ke stabilizaci země se klaní k pokračování občanské války. Povstalci totiž prý představují uskupení bez hierarchie, které nelze označovat za skutečnou státotvornou opozici. „Jsou to rebelové a nestátní ozbrojení aktéři, kteří jsou koalicí celé řady různých bojových uskupení. Dost pravděpodobně nyní začnou spolu soupeřit o moc a celé se to může propadnout do občanské války ještě horších rozměrů,“ dodal bezpečnostní analytik.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Šéf syrských rebelů pro CNN: Svrhneme Asada. Kdo se bojí islámské vlády, vůbec tomu nerozumí