Režim v Sýrii se zhroutil. Diktátor Asad uprchl do Moskvy, USA udeřily na Islámský stát

Pád Asadova režimu slaví v Německu tisíce lidí.

Pád Asadova režimu v Sýrii: Co se bude dít dál?

Režim syrského diktátora Bašára al-Asada padl, vlády se chtějí ujmout rebelové vedení skupinou Haját Tahrír aš-Šám. Všichni čeští diplomatičtí pracovníci z ambasády v Damašku byli dočasně staženi, vzali s sebou i tři české občany. Jsou v Libanonu, uvedl ministr Lipavský. O osudu prezidenta Asada dlouho nebylo nic známo, v neděli večer nicméně agentura TASS oznámila, že dostal azyl v Rusku a je i s rodinou v Moskvě. V Sýrii se krátce po pádu režimu začaly angažovat Spojené státy, které v neděli podnikly desítky vzdušných úderů proti základnám Islámského státu.

Syrský režim prezidenta Asada se v noci na neděli po 24 letech zhroutil. Diktátora, který ještě před dvěma týdny měl moc zdánlivě pevně v rukou, smetla blesková povstalecká ofenziva za 11 dnů. Poté, co se to během občanské války nepodařilo za téměř 14 let.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo je Bašár Asad? Zprvu přinášel naději na změnu režimu, pak se stal válečným zločincem

Osud Asada byl dlouho nejasný. Syrské zdroje se domnívaly, že zahynul při pádu letadla, kterým utíkal z Damašku. V neděli večer ovšem ruské tiskové agentury informovaly, že bývalý prezident a jeho rodina jsou v Moskvě. „Rusko jim z humanitárních důvodů poskytlo azyl,“ citovala zdroj agentura TASS.

Moskva patřila k nejbližším spojencům Asadova režimu v bojích proti povstalcům. V Sýrii má Rusko dvě důležité základny – námořní v přístavu Tartús a leteckou Hmímím, kterými si zajišťovalo přítomnost v regionu Blízkého východu a Středozemního moře.

VIDEO: Asad uprchl do Ruska

Rusko zároveň v neděli požádalo o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN k projednání situace v Sýrii, které by se mělo konat v pondělí. Podle agentury AFP to uvedl zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij. „V souvislosti s posledními událostmi v Sýrii, jejichž rozsah a důsledky pro tuto zemi i celý region zatím nejsou posouzené, požádalo Rusko o naléhavé konzultace Rady bezpečnosti OSN za zavřenými dveřmi,“ řekl Poljanskij.

Ke sjednocení má nicméně Sýrie daleko. „Na území země působí celá řada skupin. Kromě dříve islamistické skupiny Haját Tahrír aš-Šám je tam Svobodná syrská armáda, která je pod kontrolou Turecka. Pak tam máme kurdské síly a celou řadu klanových uskupení. Část Sýrie, konkrétně Golanské výšiny, okupuje Izrael. Sever okupuje Turecko, o čemž mainstream ani aktivisté nemluví. Pokud všechny tyto skupiny nemají společnou řeč, a to určitě nemají, tak o uklidnění situace v Sýrii mluvit nemůžeme,“ řekl pro CNN Prima NEWS bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.

VIDEO: Dění v Sýrii popsala i odbornice na Blízký východ Anna Filipi

V neděli pak v centrální Sýrii podnikly Spojené státy desítky vzdušných úderů namířených proti základnám a bojovníkům teroristické organizace Islámský stát (IS). Informovalo o tom velitelství americké armády Centcom na síti X. USA podle něj chtějí zabránit tomu, aby IS po pádu syrského režimu Bašára Asada znovu nabral na síle. Údery amerického letectva mířily na 75 cílů. Jejich dopad se nyní vyhodnocuje, dodalo velitelství s tím, že takové údery proti IS budou pokračovat.

České ministerstvo zahraničí varovalo občany před cestami do Sýrie a ty, kteří se na jejím území nacházejí, vyzvalo k jejímu opuštění. Premiér Petr Fiala uvedl, že sázka na Rusko nakonec Asadovi nevyšla. Zemi popřál stabilitu a svobodu, nikoliv chaos či vládu teroristů. Někteří čeští politici varují před nestabilitou v Sýrii a možnou další vlnou uprchlíků. Události projednal krizový štáb.

Dění v Sýrii sledujte v on-line reportáži:

PODÍVEJTE SE: Šéf syrských rebelů pro CNN: Svrhneme Asada. Kdo se bojí islámské vlády, vůbec tomu nerozumí

Tagy: