Mikulecký o válce v Sýrii
Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že svržením režimu Bašára al-Asada občanská válka rozhodně nekončí. Nad celou Sýrií podle něj nemá nikdo kontrolu, protože různé oblasti ovládají různí hráči. Sever země navíc okupuje Turecko, což podle Mikuleckého mnozí přehlížejí.
Opoziční síly v čele se skupinou Haját Tahrír aš-Šám v Sýrii svrhly režim syrského diktátora Bašára al-Asada, který zřejmě uprchl do Ruska. Damaškem se nese pozitivní atmosféra, mnozí mluví o konci války a návratu uprchlíků z ciziny. Na takové myšlenky je ale zřejmě brzy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kdo je Bašár Asad? Zprvu přinášel naději na změnu režimu, pak se stal válečným zločincem
„Je to velmi málo pravděpodobný scénář. Pokud bychom se chtěli bavit o klidu, tak by musela být síla, která kontroluje celou Sýrii,“ upozornil pro CNN Prima NEWS bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.
Ke sjednocení má ale Sýrie daleko. „Na území země působí celá řada skupin. Kromě dříve islamistické skupiny Haját Tahrír aš-Šám je tam Svobodná syrská armáda, která je pod kontrolou Turecka. Pak tam operují kurdské síly a celá řada klanových uskupení. Část Sýrie, konkrétně Golanské výšiny, okupuje Izrael. Sever má Turecko, o čemž mainstream ani aktivisté nemluví. Pokud všechny tyto skupiny nemají společnou řeč, a to určitě nemají, tak o uklidnění situace v Sýrii mluvit nemůžeme,“ doplnil.
Šance rebelů na vládu jsou malé
Odborník také příliš nevěří v to, že by skupina Haját Tahrír aš-Šám, která Asada svrhla, měla moc na to celou Sýrii efektivně spravovat. „Je otázka, nakolik má skupina sílu. Jedna věc je projet území protivníka a druhá ho kontrolovat. Objevila se informace, že syrští uprchlíci se chtějí vrátit do Sýrie. Syrští migranti, kteří se přesídlili do Německa nebo Švédska, tak ti se rozhodně nebudou chtít vracet,“ zmínil Mikulecký.
Vůdce rebelů Abú Muhammad al-Džawlání se sice údajně může snažit o vylepšení vztahů se světem, je ale otázka, nakolik budou jeho postoje akceptovat vlastní následovníci.
Podle Mikuleckého je z výše zmíněného jasné, že iluzorní je i myšlenka klidného předání moci nad Sýrií. „Neumím si představit, jak chcete poklidně jednat o předání moci, když tam máte ruské vojáky, proturecké milice, Kurdy podporované Spojenými státy nebo jednotky Hizballáhu. Poklidné předání moci může proběhnout lokálně. Protože nad Sýrií jako celkem nikdo nemá moc. Pokud se do toho ale nevloží více Turecko, tak by se mohla situace trochu uklidnit,“ uzavřel bezpečnostní analytik.
PODÍVEJTE SE: Asadův režim v Sýrii padl, hlásí povstalci. Podivná stopa na radaru vyvolává otázky o jeho útěku