Extrémní deště brzy udeří, platí zpřísněná výstraha. Mapa ukazuje, kde hrozí rychlé povodně

Počasí 8. 7. 2025

Trvalý a vydatný déšť zasáhne Česko. Meteorologové očekávají silné srážky během úterý a středy, a to především na Moravě a ve Slezsku. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal od úterního poledne nejvyšší stupeň výstrahy před extrémními srážkami a povodněmi. Celkové srážkové úhrny přesáhnou 50 mm, v oblasti Jeseníků 70 až 130 mm a Beskyd 90 až 180 mm.

Největší intenzita srážek bude podle ČHMÚ v noci na středu a ve středu ráno s intenzitou až 20 mm za hodinu. Ve středu odpoledne a večer bude srážková činnost od západu slábnout.

ČTĚTE TAKÉ: Do Česka vtrhne Gabriel, přinese extrémní počasí. Značně zkomplikuje situaci, varuje expert

„Vzhledem k očekávaným vydatným srážkám bude od úterního večera docházet k vzestupům hladin vodních toků, které odvodňují Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a také Jeseníky. V zasažených oblastech očekáváme nejvýraznější vzestupy hladin v noci na středu a ve středu, a to i s možným překročením 1. nebo 2. SPA. Především v povodí Olše očekáváme i ojedinělé překročení 3. SPA, a to zejména na menších tocích,“ píše ČHMÚ na sociální síti X.

„Počasí u nás zatím ovlivňuje výběžek vyššího tlaku vzduchu a po jeho přední straně k nám proudí vlhký a studený vzduch od severozápadu. Východně od nás se ale začíná vytvářet tlaková níže, která později dostane název Gabriel,“ upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS Dvořák a dodal, že právě ta bude situaci na východě komplikovat.

Zasedla Ústřední povodňová komise

Kvůli očekávaným intenzivním srážkám se v úterý ráno sešla z preventivních důvodů Ústřední povodňová komise. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po zasedání řekl, že současný stav není srovnatelný se situací při ničivých povodních loni v září, které postihly zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj. V Jeseníkách tehdy celkový úhrn srážek dosáhl 500 litrů vody na metr čtvereční.

Přesto se nyní na povodně chystají státní instituce, vodohospodáři, integrovaný záchranný systém či samosprávy v zasažených oblastech. Hladík a další ministři vyzvali občany, provozovatele kempů či organizátory letních táborů k opatrnosti a sledování aktuální situace na řekách.

Situaci ve svém kraji můžete sledovat prostřednictvím radaru:

Pozn.: K zobrazení aktuální situace rozklikněte na radaru v levém dolním rohu příslušnou kategorii. Na časové ose ve spodní části si pak zvolte den a hodinu, která vás zajímá.

Silné deště způsobí problémy na silnicích i řekách

Voda z intenzivních srážek může zaplavit silnice a chodníky nebo zanést kanalizaci. Řidiči musejí počítat se sníženou viditelností a rizikem akvaplaningu, při silném dešti by měli zpomalit a jet velmi opatrně. Lidé nemají vstupovat či vjíždět do proudící vody a zatopených míst. Měli by omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací, varoval ČHMÚ.

Vzhledem k vzestupům hladin vodních toků v rizikových oblastech ČHMÚ doporučuje rovněž vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku. Lidé by se také měli vyhnout podmáčeným oblastem, kde hrozí pády stromů.

Deštivý zbytek týdne

Středeční nebe bude podle předpovědi ČHMÚ zatažené až oblačné, informují meteorologové. V Čechách může být zejména večer místy až polojasno. Během dne se na většině území objeví přeháňky nebo občasný déšť. Na Moravě a ve Slezsku se má jednat o déšť trvalý, na východě až vydatný. K večeru začne srážek ubývat. Teploměry ukážou hodnoty mezi 16 a 21 °C.

Ve čtvrtek se dočkáme oblačné až zatažené oblohy, byť zejména v Čechách může být i polojasno. Místy se objeví přeháňky nebo občasný déšť, který na východě může zpočátku dne být i trvalý. Postupně ale začne srážek ubývat. Nejčastěji naměříme hodnoty mezi 19 a 24 °C.

Převážně oblačná až zatažená obloha s občasnými přeháňkami a teplotami lehce nad 20 °C by se v Česku měla udržet také po zbytek týdne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Časosběrné video ukazuje rychlé stoupání vody v Texasu. Počet obětí přesáhl 80 a dál narůstá

Tagy: