reklama

Extrémní vedra v Kanadě připravila o život miliardu mořských zvířat

Více než miliarda mořských zvířat přišla o život kvůli rekordním teplotám, které minulý týden panovaly na kanadském pobřeží. Odborníci upozorňují na skutečnost, že zranitelnost ekosystémů nezvyklých na extrémní teploty bude dále stoupat.

reklama

Vlna veder, která zasáhla západ Kanady a USA po celých pět dní, atakovala hranici 40 stupňů. Extrémní horko si v provincii Britská Kolumbie vyžádalo oběti na více než pěti set lidských životech a provincii spalovaly stovky požárů, z nichž některé trvají dodnes. Kromě toho se ale odborníci obávají i ničivého dopadu na mořský život.

Podle prvotních odhadů zemřela během nezvyklého vedra více než miliarda mořských zvířat. „Při procházce po pobřeží obvykle necítíte křupání pod nohama. Ale teď tu všude leží tolik prázdných mušlí, že se nemůžete vyhnout šlápnutí na mrtvé zvíře,“ popsal pro The Guardian situaci Christopher Harley, mořský biolog z Univerzity Britské Kolumbie. Podle záznamů jeho týmu se teploty na kamenitém pobřeží pohybovaly okolo 50 stupňů Celsia.

„Bylo takové horko, že když jsme s jedním studentem sbírali chvilku data, museli jsme se stáhnout do stínu a dát si mražené hrozny,“ uvedl Harley. „Mušle, hvězdice či škeble takovou možnost samozřejmě neměly.“ Zástupci těchto druhů přitom dokážou tolerovat tropické teploty i po několik hodin. „Když však teploty takto vystřelí, vzniknou podmínky, ve kterých nedokážou přežít,“ dodává.

Hromadné umírání měkkýšů může dočasně ovlivnit kvalitu vody, jelikož právě tito živočichové mořskou vodu filtrují. V jiných oblastech se začaly objevovat i mrtvé ústřice, sasanky či ryby. Náprava stavu ekosystému může trvat i desetiletí.

Tagy:

Nová pravidla pro nošení respirátorů. Lidé s potvrzením od lékaře už ho mít nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to v pátek vláda, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud.

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

reklama

Domácí zpravodajství

Laboratoře ve čtvrtek odhalily 203 nakažených koronavirem, o deset víc než před týdnem

Laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 203 případů onemocnění covidem, je to o deset víc než před týdnem. Reprodukční číslo stouplo z 0,85 na 0,90. Pod hodnotou jedna, která značí zpomalování epidemie, zůstává dvanáctý den. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden zhruba 12 nakažených, takzvané incidenční číslo je nejvyšší v Plzeňském kraji, nejnižší v Olomouckém. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Cesta do Chorvatska byla utrpení. Klienti RegioJetu si stěžují na zápach a nepořádek

Zápach moči ve vagonech, nefungující klimatizace, netekoucí voda a mnohahodinové zpoždění vlaku. To jsou zkušenosti některých cestujících, kteří se na dovolenou vydali vlakem společnosti RegioJet do Chorvatska. Ta se hájí, že zpoždění nabírá kvůli výlukám na tratích v kombinaci s kontrolou dokladů a proticovidovými opatřeními. Přiznává, že vlaky pak nejsou dostatečně připravené na další cestu.

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

reklama