reklama

Extrémní vedra v Kanadě připravila o život miliardu mořských zvířat

Více než miliarda mořských zvířat přišla o život kvůli rekordním teplotám, které minulý týden panovaly na kanadském pobřeží. Odborníci upozorňují na skutečnost, že zranitelnost ekosystémů nezvyklých na extrémní teploty bude dále stoupat.

reklama

Vlna veder, která zasáhla západ Kanady a USA po celých pět dní, atakovala hranici 40 stupňů. Extrémní horko si v provincii Britská Kolumbie vyžádalo oběti na více než pěti set lidských životech a provincii spalovaly stovky požárů, z nichž některé trvají dodnes. Kromě toho se ale odborníci obávají i ničivého dopadu na mořský život.

Podle prvotních odhadů zemřela během nezvyklého vedra více než miliarda mořských zvířat. „Při procházce po pobřeží obvykle necítíte křupání pod nohama. Ale teď tu všude leží tolik prázdných mušlí, že se nemůžete vyhnout šlápnutí na mrtvé zvíře,“ popsal pro The Guardian situaci Christopher Harley, mořský biolog z Univerzity Britské Kolumbie. Podle záznamů jeho týmu se teploty na kamenitém pobřeží pohybovaly okolo 50 stupňů Celsia.

„Bylo takové horko, že když jsme s jedním studentem sbírali chvilku data, museli jsme se stáhnout do stínu a dát si mražené hrozny,“ uvedl Harley. „Mušle, hvězdice či škeble takovou možnost samozřejmě neměly.“ Zástupci těchto druhů přitom dokážou tolerovat tropické teploty i po několik hodin. „Když však teploty takto vystřelí, vzniknou podmínky, ve kterých nedokážou přežít,“ dodává.

Hromadné umírání měkkýšů může dočasně ovlivnit kvalitu vody, jelikož právě tito živočichové mořskou vodu filtrují. V jiných oblastech se začaly objevovat i mrtvé ústřice, sasanky či ryby. Náprava stavu ekosystému může trvat i desetiletí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama