reklama

FAČR je po konci Berbra pasivní. Vzniklá opozice se nesmí rozdrobit, říká expert

V pátek se oficiálně zformovala skupina lidí, kteří plánují změnit české fotbalové prostředí od nejspodnějších pater. Za iniciativou s názvem Fevoluce stojí i významní hráči, například Vladimír Šmicer. „Bude zajímavé sledovat, jestli se nyní přidají další,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS Štěpán Filípek, fotbalový expert deníku Sport.

reklama

Vznik „revolučního“ programu je důsledkem zatčení bývalého místopředsedy fotbalového svazu Romana Berbra, který se podle policie s dalšími lidmi podílel na ovlivňování zápasů a celkově korupčních praktikách v českém fotbale. Tím pádem se začalo horlivě řešit, že je potřeba změnit celé prostředí. Jen se několik týdnů nenašel nikdo, kdo by se těžkého úkolu chopil a apeloval na ostatní.

To už teď neplatí. Vladimír Šmicer na páteční tiskové konferenci k představení Fevoluce uvedl, že je zarážející, jak moc neaktivní je po zatčení Berbra samotná Fotbalová asociace ČR (FAČR). „Souhlasím s tím, že se fotbalová asociace chová pasivně. Na druhou stranu je to logické, protože lidé ve svazu by museli rezignovat, včetně předsedy Martina Malíka,“ uvedl v pořadu Interviewu Štěpán Filípek, fotbalový expert deníku Sport.

Podle Filípka je nyní důležité, že už existuje organizovaná formace lidí, kteří se přihlásili k roli, po níž byla poptávka. „Bude zajímavé sledovat, jestli se nyní přidají další. Můžu zmínit například Petra Fouska, bývalého zaměstnance FAČR, který zatím stojí mimo tuto skupinu. Zřejmě bude postupovat individuálně,“ mínil.

Vznik Fevoluce má zatím podpořit zejména změnu myšlení v českém fotbale. V současné době se ale spekuluje o tom, kdo se posadí do křesla šéfa svazu, které zatím patří Malíkovi. Jedním z favoritů je zmíněný Šmicer. „Zatím to podle tiskové konference vypadá tak, že iniciativě jde spíše o ideu – aby vznikla inspirace, díky níž může dojít ke změně. Nicméně funkce k tomu neodmyslitelně patří. Složení skupiny svědčí o tom, že půjdou odspodu, ale zároveň i odshora. A to je úloha pro Vladimíra Šmicera, který je známou tváří. Právě on se profiluje jako osobnost, která i zájem o vrcholnou funkci už projevila,“ řekl Filípek.

Fotbalová opozice se nesmí rozdrobit

Dle Filípkových slov by Šmicerovi výkon funkce mohl pomoci „zprocesovat“ Rudolf Řepka, bývalý generální sekretář FAČR. Ten je také součástí iniciativy. „Je to zkušený fotbalový úředník v tom nejlepším smyslu slova. Má kontakty i v organizaci UEFA. Na druhou stranu léta ve fotbalové asociaci působil a neměl dlouhou dobu problém s tím, jaké tam byly poměry. Pokud chce někdo reformovat fotbal a pochází zevnitř prostředí, vždy bude diskutabilní jeho míra zaangažovanosti v tom, co se dělo,“ konstatoval fotbalový expert. Dodal ovšem, že lidé se zkušenostmi a kontakty jsou zkrátka potřeba.

V kontextu aktuálních vyjádření sám Řepka nechce kandidovat na nejvyšší pozici, ale podílet se na změnách na pozici fotbalového předsedy na okresní úrovni. „Na druhou stranu jsem zvědav, jestli za pár týdnů nebo měsíců nebude aspirovat na mnohem vyšší funkci, než to nyní vypadá. Já si myslím, že ano,“ podotkl Filípek.

Na začátku roku 2021 se konají volby právě na okresních a krajských fotbalových úrovních. Filípek považuje za důležité, aby Fevoluce právě teď přesvědčovala lidi, že je nutná restrukturalizace. Zástupci z nižších pater se pak totiž podílejí na volbě hlavního předsedy svazu.

Zatím jde o prvotní fázi, jejíž výsledek není zaručený. „Je tu riziko, že fotbalová opozice se rozdrobí, půjdou proti sobě různé hlasy. To by pak nebylo dobře. Bylo by proto vhodné, kdyby vznikla větší koalice lidí. Může však být problém, že by se pak ve velkém množství osob našli tací, kteří mají trochu problematickou minulost. Někoho by to mohlo odradit od podpory,“ řekl závěrem Filípek.

Vedle Vladimíra Šmicera a Rudolfa Řepky tvoří skupinu lidí, kteří chtějí změnu v českém fotbale, například také Milan Baroš, Tomáš Sivok, Jan Koller nebo Antonín Barák starší, tuzemský odborník na mládežnický fotbal. Vedoucím projektu je Ondřej Lípa.

Rozhovor Tomáše Vzorka se Štěpánem Filípkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Interview fotbal Vladimír Šmicer sport Roman Berbr Martin Malík Štěpán Filípek Fotbalová revoluce Fevoluce Rudolf Řepka
Bartošek: Babiš dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi BIS politikum
360°

Bartošek: Babiš dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi BIS politikum

Premiér Andrej Babiš (ANO) dělá z odborné diskuse o budoucím šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) politické téma. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl člen sněmovního bezpečnostního výboru a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Řediteli BIS Michalu Koudelkovi vyprší mandát za pouhých deset dní. Stále ale není jasné, zda resort povede i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

reklama