reklama

FAČR je po konci Berbra pasivní. Vzniklá opozice se nesmí rozdrobit, říká expert

V pátek se oficiálně zformovala skupina lidí, kteří plánují změnit české fotbalové prostředí od nejspodnějších pater. Za iniciativou s názvem Fevoluce stojí i významní hráči, například Vladimír Šmicer. „Bude zajímavé sledovat, jestli se nyní přidají další,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS Štěpán Filípek, fotbalový expert deníku Sport.

reklama

Vznik „revolučního“ programu je důsledkem zatčení bývalého místopředsedy fotbalového svazu Romana Berbra, který se podle policie s dalšími lidmi podílel na ovlivňování zápasů a celkově korupčních praktikách v českém fotbale. Tím pádem se začalo horlivě řešit, že je potřeba změnit celé prostředí. Jen se několik týdnů nenašel nikdo, kdo by se těžkého úkolu chopil a apeloval na ostatní.

To už teď neplatí. Vladimír Šmicer na páteční tiskové konferenci k představení Fevoluce uvedl, že je zarážející, jak moc neaktivní je po zatčení Berbra samotná Fotbalová asociace ČR (FAČR). „Souhlasím s tím, že se fotbalová asociace chová pasivně. Na druhou stranu je to logické, protože lidé ve svazu by museli rezignovat, včetně předsedy Martina Malíka,“ uvedl v pořadu Interviewu Štěpán Filípek, fotbalový expert deníku Sport.

Podle Filípka je nyní důležité, že už existuje organizovaná formace lidí, kteří se přihlásili k roli, po níž byla poptávka. „Bude zajímavé sledovat, jestli se nyní přidají další. Můžu zmínit například Petra Fouska, bývalého zaměstnance FAČR, který zatím stojí mimo tuto skupinu. Zřejmě bude postupovat individuálně,“ mínil.

Vznik Fevoluce má zatím podpořit zejména změnu myšlení v českém fotbale. V současné době se ale spekuluje o tom, kdo se posadí do křesla šéfa svazu, které zatím patří Malíkovi. Jedním z favoritů je zmíněný Šmicer. „Zatím to podle tiskové konference vypadá tak, že iniciativě jde spíše o ideu – aby vznikla inspirace, díky níž může dojít ke změně. Nicméně funkce k tomu neodmyslitelně patří. Složení skupiny svědčí o tom, že půjdou odspodu, ale zároveň i odshora. A to je úloha pro Vladimíra Šmicera, který je známou tváří. Právě on se profiluje jako osobnost, která i zájem o vrcholnou funkci už projevila,“ řekl Filípek.

Fotbalová opozice se nesmí rozdrobit

Dle Filípkových slov by Šmicerovi výkon funkce mohl pomoci „zprocesovat“ Rudolf Řepka, bývalý generální sekretář FAČR. Ten je také součástí iniciativy. „Je to zkušený fotbalový úředník v tom nejlepším smyslu slova. Má kontakty i v organizaci UEFA. Na druhou stranu léta ve fotbalové asociaci působil a neměl dlouhou dobu problém s tím, jaké tam byly poměry. Pokud chce někdo reformovat fotbal a pochází zevnitř prostředí, vždy bude diskutabilní jeho míra zaangažovanosti v tom, co se dělo,“ konstatoval fotbalový expert. Dodal ovšem, že lidé se zkušenostmi a kontakty jsou zkrátka potřeba.

V kontextu aktuálních vyjádření sám Řepka nechce kandidovat na nejvyšší pozici, ale podílet se na změnách na pozici fotbalového předsedy na okresní úrovni. „Na druhou stranu jsem zvědav, jestli za pár týdnů nebo měsíců nebude aspirovat na mnohem vyšší funkci, než to nyní vypadá. Já si myslím, že ano,“ podotkl Filípek.

Na začátku roku 2021 se konají volby právě na okresních a krajských fotbalových úrovních. Filípek považuje za důležité, aby Fevoluce právě teď přesvědčovala lidi, že je nutná restrukturalizace. Zástupci z nižších pater se pak totiž podílejí na volbě hlavního předsedy svazu.

Zatím jde o prvotní fázi, jejíž výsledek není zaručený. „Je tu riziko, že fotbalová opozice se rozdrobí, půjdou proti sobě různé hlasy. To by pak nebylo dobře. Bylo by proto vhodné, kdyby vznikla větší koalice lidí. Může však být problém, že by se pak ve velkém množství osob našli tací, kteří mají trochu problematickou minulost. Někoho by to mohlo odradit od podpory,“ řekl závěrem Filípek.

Vedle Vladimíra Šmicera a Rudolfa Řepky tvoří skupinu lidí, kteří chtějí změnu v českém fotbale, například také Milan Baroš, Tomáš Sivok, Jan Koller nebo Antonín Barák starší, tuzemský odborník na mládežnický fotbal. Vedoucím projektu je Ondřej Lípa.

Rozhovor Tomáše Vzorka se Štěpánem Filípkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
Interview fotbal Vladimír Šmicer sport Roman Berbr Martin Malík Štěpán Filípek Fotbalová revoluce Fevoluce Rudolf Řepka

Hlavní zprávy

Pastrňák, Crosby nebo McDavid v Pekingu? Hrozí, že hvězdy NHL na olympiádě nebudou

Hlasité „hurá“ zaznělo na začátku září snad od každého hokejového fanouška. NHL si plácla s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) a na blížících se zimních hrách v Pekingu se měla sejít ta nejlepší hráčská společnost. Zdálo se, že jde o hotovou věc. Jenže poslední týdny vyvolávají obavy, zda se David Pastrňák, Sidney Crosby a další hvězdy ze zámoří do čínské metropole skutečně vydají.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

reklama