Medicínský časopis The Lancet publikoval výsledky rozsáhlé studie, ze které vyplývá, že většina lidí je po prodělání covidu nejméně šest měsíců vůči nemoci imunní. S rostoucím věkem ale riziko reinfekce roste, u seniorů existuje více než 50procentní šance, že se koronavirem v krátkém časovém intervalu nakazí znovu.
Výsledky výzkumu vycházejí z masivního testování v Dánsku, kterým během minulého roku prošly zhruba čtyři miliony lidí. Vědci porovnávali výsledky PCR testů během první koronavirové vlny (od března do května) a té druhé (od září do konce roku). Vyšlo najevo, že jen 0,65 procenta lidí se nakazilo koronavirem během několika měsíců dvakrát.
Riziko opětovné nákazy stoupá s věkem
Přesto riziko opakované infekce není právě malé, a to zvláště u seniorů. Ve studii se píše, že míra ochrany před další nákazou koronavirem je u lidí nad 65 let jen 47 procent. Naopak mladší lidé mají podle výzkumu až 80procentní ochranu vůči opakovaným útokům viru.
„Naše studie jen potvrzuje to, co jsme si mysleli. Reinfekce covidu je u mladých a zdravých lidí vzácná, u starších občanů je ale toto riziko poměrně vysoké,“ komentoval výzkum vědec Steen Ethelberg.
Výzkum ale přišel také s jednou dobrou zprávou. Podle autorů studie nejsou zatím žádné důkazy o tom, že by se u člověka, který se již jednou virem nakazil, v průběhu měsíců riziko opětovné infekce jakkoliv zvyšovalo. Autoři studie ale uvádí, že je zapotřebí vypracovat ještě řadu výzkumů, které by tento předpoklad potvrdily.
Agentura Reuters navíc informuje, že vědci nadále trvají na tom, že vakcinace je nejlepším řešením boje s covidem. Pouhé spolehání na imunitu by se podle nich do budoucna nemuselo vyplatit. I kvůli novým mutacím.