Proč se bát brazilské mutace? Klame imunitní systém a je dvakrát nakažlivější

Takzvaná brazilská varianta koronaviru SARS-CoV-2, která se poprvé objevila ve městě Manaus, je podle mnohých vědců v současnosti největší hrozbou. Způsobuje opakované infekce, hrozí, že bude odolná vůči některým vakcínám, a dosud nepotvrzená hypotéza je, že způsobuje vyšší smrtnost.

Vědci se virové novinky zvané také P1 obávají i proto, že není zcela jasné, proč se tak masivně rozšířila právě ve městě Manaus, které je považováno za bránu do Amazonského pralesa.

Zatímco britská mutace se šířila ve Spojeném království asi tři měsíce, než začala v odebraných vzorcích dominovat, brazilské variantě to trvalo pouhý měsíc. Ve dvoumilionovém Manausu se prvně objevila v listopadu minulého roku a v polovině ledna již ve městě způsobila katastrofu, kdy si rodiny musely těžce nemocné nechávat doma nebo jim sami nakupovat a donášet bomby s kyslíkem do nemocnice.

Zarážející je to zejména proto, že pandemie město těžce zasáhla poprvé už loni v dubnu, a to takovým způsobem, že jedna studie předpokládala kolektivní imunitu obyvatel. V metropoli se na jaře nakazilo neuvěřitelných 75 procent obyvatel a snímky masových hrobů obletěly svět. Kolektivní imunita však nenastala. Spekuluje se proto o tom, že by infekce původní variantou viru mohla dokonce usnadnit nákazu mutací P1.

Podle britsko-brazilské studie, která byla zveřejněna počátkem tohoto měsíce, je hlavním nebezpečím verze P1 právě možnost opakovaných infekcí. Ukázalo se, že P1 obchází imunitní systém z 25 až 61 procent. Znamená to, že ze vzorku stovky obyvatel Manaus, kteří nemoc prodělali už v první vlně, se následkem nové mutace znovu nakazilo 25 až 61 osob.

Autoři studie dále zjistili, že varianta P1 je 1,4- až 2,2krát nakažlivější než původní SARS-CoV-2. Šíření je podle odborníků možné dostat pod kontrolu jen v případě, že se podaří vir pečlivě sekvenovat (přečíst jeho genetickou informaci). Nedostatečné sekvenování je podle expertů mimo jiné důvodem, proč se v České republice nepodařilo účinně zabránit rozšíření britské mutace. „Pandemii můžeme dostat pod kontrolu jen tehdy, budeme-li mít znalosti o tom, jak SARS-CoV-2 mutuje,“ stojí v analýze.

Brazílie – ideální líheň mutací

Spekuluje se také o tom, že brazilská varianta koronaviru by mohla být smrtnější než jiné. Jedná se ale pouze o nepotvrzenou hypotézu, je pravděpodobné, že vysoké procento úmrtí v Manaus je zapříčiněné jinými faktory. Jedním může být i to, že veřejná zdravotní péče v Brazílii není na dobré úrovni a tu soukromou si často chudé obyvatelstvo nemůže dovolit.

Město se navíc potýkalo s akutním nedostatkem kyslíku pro vážně nemocné. Rodiny bývají mnohočlenné a virus se v domácnostech snáze šíří. Obyvatelstvo města uprostřed amazonských pralesů je navíc do jisté míry izolováno od okolního světa. Vzhledem k těmto specifickým podmínkám vědci zatím nedělají závěry o tom, zda se bude varianta stejně masivně šířit i mimo Brazílii.

Každopádně je ale podle pozorovatelů potřeba brát latinskoamerickou zemi z hlediska nákazy v potaz jako hrozbu. „Brazílie mě extrémně znepokojuje,“ řekla pro americký list The Washington Post epidemioložka Denise Garrettová. „Země, která není schopná kontrolovat průběh epidemie, je hrozbou pro ostatní státy,“ myslí si. Jedná se podle ní o ideální líheň pro nové varianty.

Brazílie se po celou dobu pandemie zmítá ve velkém chaosu. Prezident Jair Bolsonaro nejdříve patřil mezi největší světové popírače covidu, následně se, podobně jako britský premiér Boris Johnson, sám nakazil. Krom peripetií s kyslíkem v Brazílii špatně funguje vakcinace. Také denní počet úmrtí patří podle serveru Our World in Data k nejhorším na světě. Dosahuje k více než sedmi mrtvým na milion obyvatel denně. Zdaleka nejhorší je však toto číslo v tuzemsku, kde umírá více než 19 lidí na milion obyvatel denně.

Vakcíny Pfizeru i AstraZenecy jsou proti P1 účinné

Co se týče účinnosti vakcín proti variantě P1, výsledky zatím nejsou tragické. Vakcína Johnson & Johnson je v případě brazilské varianty o něco méně efektivní ve snížení rizika symptomatického průběhu, ale ochrana před nutností hospitalizace a úmrtím stále zůstává téměř stoprocentní. Příznivě prozatím vypadají také preklinické studie vakcíny od AstraZenecy, která by měla být proti variantě P1 rovněž účinná.

To se ale podle periodika Health Policy Watch bohužel nedá říci o čínské vakcíně CoronaVac, která prý je šestkrát méně účinná proti brazilské mutaci viru než proti té původní. Problémem je, že CoronaVac je spolu s AstraZenecou nejpoužívanější očkovací látkou v Brazílii.

Na efektivitu proti brazilské variantě byla laboratorně testována také mRNA vakcína společností Pfizer a BioNTech. Podle studie publikované v odborném periodiku New England Journal of Medicine je tato očkovací látka proti brazilské variantě velmi účinná. Výsledky laboratorních testů však zatím nebyly potvrzeny v praxi.

Tagy: