reklama

Falešní vodící a asistenční psi – celosvětový fenomén počesku

Asistenční a vodicí psi díky své nenahraditelnosti čerpají oproti běžným psům mnoho výhod
Zdroj: Helppes

„Má se za to, že vodicí pes není pes jako takový, ale průvodce nevidomého člověka,“ tak Veřejný ochránce práv definuje vodicího psa. Labrador ve žluté vestičce, to je pro většinu z nás vodící pes, jak ho známe. Máme chuť ho pohladit, ale víme, že ho nesmíme rušit od jeho čtyřiadvacetihodinové šichty, obdivujeme ho, ustupujeme před ním v metru. 

reklama

Nedávno se v médiích vyskytly zprávy o tom, že existují lidé, kteří se rozhodli čerpat výhod, které k práci vodících a asistenčních psů patří, i přesto, že takového psa nevlastní. 
Asistenční/vodicí pes totiž může do nákupních center, restaurací, nemocnic, má výhody u dopravních přepravců a může na palubu letadla, i když přesahuje 8 kil i bez přepravky a nevejde se pod sedadlo před vámi. 

„Podle našich informací jsou vodicí psi speciálně školeni v menších počtech středisek a dostávají příslušnou certifikaci, kterou se případně může majitel prokázat. Jednotné vizuální označení psa však neexistuje,“ říká Mgr. Petr Šťáhlavský z Českých drah.

Nejjednodušší je si tak vyžádat průkaz ZTP/P od osoby, kterou pes doprovází, ta má slevu na jízdném a přepravu psa zdarma. Na tom se shodují České dráhy i RegioJet. Tiskový mluvčí společnosti RegioJet, Aleš Ondrůj, řekl, že s tímto problémem žádné komplikace neevidují. 

„Majitelé asistenčních psů jsou osoby s průkazem ZTP/P, které se přepravují současně se psem, který nemusí být vybaven náhubkem. Speciálně vycvičený pes se považuje za průvodce, kterého tyto osoby potřebují po dobu přepravy a následný pohyb. Podstatný je průkaz ZTP/P, ne různé nápisy na postrojích psů apod,“ sdělila mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy, Andrea Řehková. Současně uvedla, že revizoři opět nezaznamenali v souvislosti s falešnými vodicími psy žádné komplikace.

K tématu

Sehnat košilku pro asistenčního psa anebo zfalšovat certifikát není nic těžkého. Vypadá to však, že to s falešným označováním psů v Česku není tak horké.
„Myslím, že hlavní důvod, proč by lidé zneužívali výhod vodicích a asistenčních psů je, že chtějí, aby jejich domácí mazlíčkové mohli také všude s nimi, nic víc bych v tom neviděla. Po Praze se psi přepravují zdarma a u vlakových přepravců jde o pár korun i u běžného psa,“ říká Michaela Holasová, vedoucí Střediska výcviku vodicích psů SONS ČR.

Prima Mazlíček
Prima Mazlíček

„Marie, dej Pepínovi vestu, ať s námi může na nákup,“ tak by mohl nadneseně znít důvod, proč lidé své (jistě také šikovné) nicméně ne speciálně vycvičené psy falešně označují za asistenční/vodící. U nás se tento problém vyskytuje zřídka a když už, tak většinou ve spojitosti s canisterapií. „Lidé si často myslí, že pokud označí svého psa košilkou s nápisem cansterapie (terapie pomocí psů), tak s ním mohou třeba do obchodu. To však nelze. Často se nám ale ozývají ze Švédska, Finska a dalších zemí, že by chtěli koupit asistenční postroj na psa a certifikát o vycvičení, což samozřejmě neposkytujeme. Vím, že velký problém mají v Americe a týká se to především letecké přepravy," říká Zuzana Daušová, ředitelka

Zde se však bavíme o minimálních výhodách. Společně s výcvikem speciálních psů ale dochází k daleko větším problémům, které se řeší celosvětově.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Šíření covidu opět zrychlilo, stoupl i index rizika. Experti varují před rozvolněním

Šíření covidu opět zrychlilo, stoupl i index rizika. Experti varují před rozvolněním

Index protiepidemického rizika PES ve středu po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. V pondělí mělo hodnotu 0,76, v úterý stouplo na 0,82. Ostatní tři sledovaná kritéria se naopak zlepšila.

Politika

Poslanci se chystají nařídit obchodům prodávat přes 70 procent českých potravin

Poslanci se chystají nařídit obchodům prodávat přes 70 procent českých potravin

Vyhrocená debata o tom, že by obchody musely povinně prodávat z velké části potraviny českého původu, utichla kvůli koronaviru. Poslanci na novelu zákona o potravinách ale nezapomněli. Ve středu se podle informací CNN Prima NEWS chystají schválit pozměňovací návrh z dílny SPD, který nařídí, že se od roku 2022 bude muset ve větších prodejnách prodávat 55 procent vybraných potravin z české produkce. V roce 2028 už půjde o 73 procent.

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Hrozí další odklad olympiády? Izolace před Australian Open jako varování
Kalousek pochopil, že jeho éra skončila, říká komentátor Šídlo
reklama
reklama
Nezapomenutelný Kalousek. S Babišem se vsadil o 10 milionů, profackoval mladíka

Politika

Domácí zpravodajství

Matky potřebují kojicí podprsenky, vzkazují obchodníci a žádají o výjimku v prodeji
Odborník: PES nepočítal s novou mutací koronaviru. Je třeba připravit šestý stupeň
Další články
reklama
reklama