Nad jednou z nejoblíbenějších atrakcí zábavního parku Disneyland se stahují černá mračna. Alespoň co se její současné podoby týče. Více než dvacet tisíc lidí se totiž podepsalo pod on-line petici za předělání atrakce Splash Mountain a její upravení do podoby filmu Princezna a žabák. Zábavná vodní jízda Splash Mountain je inspirovaná filmem Píseň jihu ze čtyřicátých let, který je kritizován za rasistické stereotypy.
Smrt George Floyda a následné protesty proměňují razantně pohled veřejnosti na některá témata, kterým by předtím lidé nevěnovali takovou pozornost. Den za dnem padají hlavy nebo rovnou celé sochy objevitelů, kolonizátorů a generálů konfederace. V posledním týdnu se však veřejnost zaměřila mnohem více i na kulturní scénu, po stažení filmu Jih proti Severu z HBO se upnula pozornost některých lidí i na atrakci Splash Moutain z Disneylandu.
„Je to zábava, máme to rádi. Nic jiného si o tom nemyslím. Někteří lidé si myslí, že je to zastaralé, ale já tomu nevěnuji takovou pozornost,“ řekl o atrakci pro stanici Fox 35 oslovený Afroameričan. Vypadá to však, že mnozí vidí adrenalinovou zábavu po nedávných událostech docela jinak.
Na první pohled bezproblémová vodní atrakce je trnem v oku bojovníků s rasismem kvůli své inspiraci původním filmem Píseň z jihu. Snímek z roku 1946 se odehrává krátce po skončení americké občanské války na jihu USA. Film je kritizován za příliš zromantizovaný pohled na tuto část Spojných států po občanské válce a podle kritiků také vykresluje rasistické stereotypy, mezi které patří například černošský dialekt, kterým promlouvá jedna z hlavních postav Strýček Remus. Ten přitom podle CNN vůbec není součástí jízdy atrakce Splash Moutain.
Stanice rovněž informovala, že vzniklo několik petic, které navrhují odstranění všech prvků z filmu Píseň o jihu. Jedna z nich, kterou během několika dní podepsalo přes 20 tisíc lidí, požaduje, aby se hlavním motivem skluzavky stal jiný film z dílny Walta Disneyho - Princezna a žabák z roku 2009, ve kterém hraje hlavní roli dívka černé pleti Tiana.
„Tato změna by zabila dvě mouchy jednou ranou. Zmizel by útočný a stereotypní motiv, který teď atrakce představuje a zároveň by to přineslo tolik potřebnou různorodost v zábavních parcích,“ stojí v petici.
Kvůli dlouhodobé kritice z řad odpůrců rasismu se snímek nikdy nedočkal domácí distribuce na území Spojených států. Disney jej nezařadil ani na svoji současnou streamovací platformu Disney+.
Společnost Walt Disney zatím změnu atrakce Splash Mountain, která se nachází na Floridě, v Kalifornii a Tokiu, nijak nekomentovala. Není ale vyloučeno, že současná vlna změn by mohla zasáhnout i tuto vodní jízdu.