Nad jednou z nejoblíbenějších atrakcí zábavního parku Disneyland se stahují černá mračna. Alespoň co se její současné podoby týče. Více než dvacet tisíc lidí se totiž podepsalo pod on-line petici za předělání atrakce Splash Mountain a její upravení do podoby filmu Princezna a žabák. Zábavná vodní jízda Splash Mountain je inspirovaná filmem Píseň jihu ze čtyřicátých let, který je kritizován za rasistické stereotypy.
Smrt George Floyda a následné protesty proměňují razantně pohled veřejnosti na některá témata, kterým by předtím lidé nevěnovali takovou pozornost. Den za dnem padají hlavy nebo rovnou celé sochy objevitelů, kolonizátorů a generálů konfederace. V posledním týdnu se však veřejnost zaměřila mnohem více i na kulturní scénu, po stažení filmu Jih proti Severu z HBO se upnula pozornost některých lidí i na atrakci Splash Moutain z Disneylandu.
Jih proti Severu: Oscarová klasika se dostala na „černou listinu“ HBO
Služba HBO Max pro streamování filmů ze své nabídky stáhla filmovou klasiku oceněnou několika Oscary Jih proti Severu. Zobrazuje prý některé nevhodné etnické a rasové předsudky. Odstranění filmu z nabídky přichází v době masových protestů a nepokojů v USA i dalších zemích po smrti Afroameričana George Floyda. Netflix zase před několika dny stáhl údajně nekorektní komediální seriál Malá Velká Británie.
„Je to zábava, máme to rádi. Nic jiného si o tom nemyslím. Někteří lidé si myslí, že je to zastaralé, ale já tomu nevěnuji takovou pozornost,“ řekl o atrakci pro stanici Fox 35 oslovený Afroameričan. Vypadá to však, že mnozí vidí adrenalinovou zábavu po nedávných událostech docela jinak.
Na první pohled bezproblémová vodní atrakce je trnem v oku bojovníků s rasismem kvůli své inspiraci původním filmem Píseň z jihu. Snímek z roku 1946 se odehrává krátce po skončení americké občanské války na jihu USA. Film je kritizován za příliš zromantizovaný pohled na tuto část Spojných států po občanské válce a podle kritiků také vykresluje rasistické stereotypy, mezi které patří například černošský dialekt, kterým promlouvá jedna z hlavních postav Strýček Remus. Ten přitom podle CNN vůbec není součástí jízdy atrakce Splash Moutain.
Stanice rovněž informovala, že vzniklo několik petic, které navrhují odstranění všech prvků z filmu Píseň o jihu. Jedna z nich, kterou během několika dní podepsalo přes 20 tisíc lidí, požaduje, aby se hlavním motivem skluzavky stal jiný film z dílny Walta Disneyho - Princezna a žabák z roku 2009, ve kterém hraje hlavní roli dívka černé pleti Tiana.
„Tato změna by zabila dvě mouchy jednou ranou. Zmizel by útočný a stereotypní motiv, který teď atrakce představuje a zároveň by to přineslo tolik potřebnou různorodost v zábavních parcích,“ stojí v petici.
Komentář: Pan Bílý, pan Černý a rasismus v lahvi od kečupu
Lavinu reakcí vyvolalo tento týden rozhodnutí HBO, které ze své streamovací služby stáhlo jeden z nejoceňovanějších filmů historie Jih proti Severu. Zobrazuje prý nevhodné etnické a rasové předsudky. Dalo by se říci, že jde o překvapivý krok, kdyby na něm ovšem bylo cokoli překvapivého. V dnešním světě hypertrofované a všudypřítomné politické korektnosti jde vlastně o logické opatření – vše, co jde proti současnému aktivistickému konceptu vidění reality, je potřeba zakázat či vymazat.
Kvůli dlouhodobé kritice z řad odpůrců rasismu se snímek nikdy nedočkal domácí distribuce na území Spojených států. Disney jej nezařadil ani na svoji současnou streamovací platformu Disney+.
Společnost Walt Disney zatím změnu atrakce Splash Mountain, která se nachází na Floridě, v Kalifornii a Tokiu, nijak nekomentovala. Není ale vyloučeno, že současná vlna změn by mohla zasáhnout i tuto vodní jízdu.