Služba HBO Max pro streamování filmů ze své nabídky stáhla filmovou klasiku oceněnou několika Oscary Jih proti Severu. Zobrazuje prý některé nevhodné etnické a rasové předsudky. Odstranění filmu z nabídky přichází v době masových protestů a nepokojů v USA i dalších zemích po smrti Afroameričana George Floyda. Netflix zase před několika dny stáhl údajně nekorektní komediální seriál Malá Velká Británie.
„Jih proti Severu je produktem své doby a zachycuje některé etnické a rasové předsudky, které jsou bohužel v americké společnosti běžné,“ uvedl mluvčí HBO Max pro CNN. „Tyto rasistické výjevy byly nesprávné už tehdy a jsou nesprávné i dnes. Domníváme se, že by bylo nezodpovědné ponechat tento titul bez vysvětlení a odsouzení těchto výjevů,“ dodal.
Za spravedlivější a inkluzivnější budoucnost
Mluvčí také řekl, že pokud bude film opět zařazen do nabídky HBO Max, „musí se vrátit s diskuzí ohledně jeho historického kontextu a odsouzením inkriminovaných popisů a scén“. Upozornil ale zároveň, že film bude „prezentován tak, jak byl původně vytvořen, protože v opačném případě by to bylo stejné, jako tvrdit, že tyto předsudky nikdy neexistovaly“.
Protesty v Anglii: Posprejovaný Churchill, socha svržená do řeky a zranění policisté
Během víkendových demonstrací proti rasismu a policejní brutalitě bylo v Londýně zraněno 35 policistů. Vandalové v britské metropoli posprejovali sochu Winstona Churchilla, v Bristolu svrhli z podstavce a shodili do řeky sochu někdejšího obchodníka s otroky. Po celé Británii bylo zadrženo celkem 135 demonstrantů.
„Máme-li vytvořit spravedlivější a inkluzivnější budoucnost, musíme nejdřív znát a pochopit naši historii,“ dodal mluvčí společnosti HBO.
Snímek Jih proti Severu (v originále Gone with the Wind) z roku 1939, který je dnes filmovou klasikou, vypráví milostný příběh Scarlett O'Harové a Rhetta Butlera v době americké občanské války a následující rekonstrukci poraženého Jihu (1861–1873). Vyobrazení otroctví, Afroameričanů a Jihu v občanské válce je však v posledních letech vnímáno mnohem kritičtěji než v době vzniku tohoto díla. Dle kritických hlasů film zobrazuje spokojené otroky a hrdinné otrokáře.
Příliš sentimentální historie
Opatření ze strany HBO Max příchází poté, co známý scénárista John Ridley, mimo jiné tvůrce filmu 12 let v řetězech, napsal tento týden komentář v Los Angeles Times s výzvou, aby on-line streamovací služba film ze své nabídky stáhla.
„Je to film, který glorifikuje předválečný Jih. Jde o film, který, když neignoruje hrůzy otroctví, zvěčňuje některé nejbolestivější stereotypy barevných lidí,“ napsal Ridley. „Na filmu pracovaly v té době ty největší talenty Hollywoodu, které učinily historii sentimentálnější, než jaká ve skutečnosti byla.“ Scénárista však upozornil, že je proti cenzuře a nechce film odsunout někam do trezoru, ale spíše ho na určitý „uctivý čas“ stáhnout.
Pro mnohé je Jih proti Severu nejslavnějším americkým filmem všech dob. Získal devět Oscarů včetně toho za nejlepší film (pro zajímavost, jednu ze sošek si později koupil Michael Jackson) a od své premiéry byl přes dvacet let nejvýdělečnějším filmem vůbec. V roce 2008 ho podle ČSFD Americký filmový institut zařadil v kategorii Epický film na 4. příčku.
Netflix a BBC stáhly nekorektní seriál
Netflix, BBC a Britbox naopak v posledních dnech ze svých programových nabídek stáhly nekorektní komediální seriály Malá Velká Británie (Little Britain) nebo Pojďte se mnou létat (Come Fly with Me). BBC a Britbox s odůvodněním, že od té doby, co byly seriály poprvé vysílány, „se časy změnily“, jak uvedl web BBC.