Starověký Egypt
Každý detail a vyrytý symbol vypráví svůj vlastní příběh. Vstupte s námi do světa faraonů a prožijte dobrodružnou cestu do dávné minulosti. Tajemná expozice ve Žďáru nad Sázavou otevírá brány do starověkého Egypta. Stačí sebrat odvahu a vydat se do hrobky Tutanchamona nebo si sáhnout do břicha mumie.
Představte si, že jste se ocitli v srdci starověkého Egypta, na jednom z nejzajímavějších míst na světě, v Údolí králů. Jako by starodávná civilizace přenesla tajemství faraonů až k nám, po Praze teď zavítala na návštěvu do Žďáru nad Sázavou. „Lidé se mohou seznámit s egyptským líčením a módou, s egyptským písmem i mumifikací,“ vykládá Martina Schutová, historička a edukátorka Regionálního muzea ve Žďáru nad Sázavou.
ČTĚTE TAKÉ: Cesta do středověku: Šlakhamr návštěvníkům přibližuje taje kovářského řemesla
Všechno se točí kolem putovní výstavy, která vtáhne nadšence do historie. Dobrodruhy i ty, kteří jen touží poznat kouzlo starověkého Egypta. Loni totiž uplynulo 100 let od jednoho z největších objevů všech dob a 200 let od rozluštění hieroglyfů. „Obě tato data jsou zásadní mezníky v dějinách egyptologie, připomínají si je egyptologové z celého světa,“ vysvětluje v pořadu Prima Česko Lucie Jirásková, vědecká pracovnice Českého egyptologického ústavu.
„Naše muzeum je poměrně malé a museli jsme výstavu přizpůsobit těmto poměrům. Je rozložena do čtyř částí. Tři místnosti v přízemí jsou věnované objevům písma Tutanchamonovy hrobky. Potom máme ještě jednu část po schodišti do patra, takovou edukační, kde si děti mohou zkusit psát hieroglyfy, věnovat se mumifikaci a vyzkoušet si vše trochu interaktivně,“ vyjmenovává Martina Schutová.
Poznání faraonovy hrobky i útrob mumie
Ať už jste malí, nebo velcí, můžete se tu na chvíli cítit jako průzkumníci a badatelé. Samozřejmě největším lákadlem je faraonova hrobka. I když jde o repliku a maketu pohřební komory, dýchne tu na vás stísněná atmosféra. „Objev Tutanchamonovy hrobky přinesl obrovské množství nádherných předmětů, o kterých do té doby nikdo netušil, že je Egypťané vyráběli, protože z pohřební výbavy ostatních králů se dochovaly jen zbytky. Tohle byl neuvěřitelný poklad, který přitáhl velikou pozornost k egyptologii i Egyptu,“ říká Lucie Jirásková.
Těžko si představit, že dějiny starověkého Egypta trvaly tři tisíce let, výstava je proto výzvou pro objevitele. Odhalíte průběh slavných vykopávek, budete luštit písmo a třeba se nakonec i podepíšete pomocí hieroglyfů.
Ti odvážnější mohou do detailu prozkoumat i mumie. Zjistí, že nemají vnitřnosti. „Oni kladli veliký důraz na posmrtnou existenci, která měla být věčná. A z tohoto důvodu se snažili zachovat tělo, aby mohlo dál žít, duch zemřelého se do něj mohl vracet a fungovat dál,“ říká expertka na starověký Egypt.
Výstava ale omezenou životnost má, a to do konce prázdnin. V plánu jsou i workshopy, každé úterý pro rodiny s dětmi, a zajímavé povídání s egyptology. Pokud si chcete odnést domů kousek starověkého Egypta, nemusíte cestovat daleko, jen do Žďáru nad Sázavou.