Poté, co se ve čtvrtek vláda s opozicí neshodly na prodloužení nouzového stavu, se na sociálních sítích strhla vlna kritiky. Jedna strana se obouvá do opozice, že nejednala ve prospěch občanů, když prodloužení nouzového stavu nepodpořila, a že bude zodpovědná za lidské životy. Druhá strana naopak kritizuje vládu a premiéra Andreje Babiše za neschopnost vyjednat kompromis. Bývalý předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek dokonce vyzývá k rezignaci premiéra.
„Milá opozice, gratuluji k dobře odvedené práci. Tiskovky, projevy, politika. V tom jste opravdu dobří. V rozhodování ve prospěch občanů jste však dnes totálně propadli. Pro lepší volební výsledek jste dali všanc zdraví našich lidí. Nemyslím si, že pro tohle si vás lidé zvolili,“ píše například na svém Twitteru bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Podle Babiše je situace s covidem vážná a opozice si vzala na triko, že se může zhoršit. „Předstírala vůli jednat, ale nakonec vyměnila zdraví a životy lidí za politiku a předvolební kampaň. Nechápu to,“ napsal na svůj účet premiér s tím, že na vládě i s hejtmany budou zítra hledat cestu, jak lidi ochránit.
Podobně na věc nahlíží i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která uvádí, že politický boj by měl mít své meze. „Doufám, že si všichni poslanci dnes uvědomují, co je ve skutečnosti ve hře. Jdeme do obrovského rizika. A může jít o cestu, ze které není návratu,“ upozornila ministryně.
Hejtmani mají tři dny na řešení situace
Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) bude konec nouzového stavu znamenat chaos a nedůvěru v politiku jako celek. „Opoziční poslanci cynicky vsadili na to, že čím víc zavaří vládě, tím víc budou voliči důvěřovat opozici. Jsem zvědav, jak to ODS, KDU-ČSL, Piráti nebo STAN vysvětlí svým hejtmanům,“ naráží vicepremiér na to, že hejtmani společně žádali poslance a vládu, aby našli shodu a nouzový stav prodloužili. Zároveň se shodli, že když se tak nestane, ve svých krajích vyhlásí stav nebezpečí, který ale může zavádět mnohem slabší restrikce.
Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich tak upozorňuje, že teď mají zástupci krajů tři dny na to, aby zachránili situaci. „Jsem rád, že na rozdíl od poslanců se my umíme dohodnout,“ podotkl na sociálních sítích Grolich.
Toho doplnil hejtman Jihočeského kraje s tím, že za všechny představitele krajů vyzývá vládu k rychlému jednání o tom, jak chce řídit boj proti pandemii bez nouzového stavu. „Nechceme podporovat nesmyslná opatření, chceme vrátit děti do škol, ale také musíme znát jasný rámec, jak chránit zdraví a životy občanů v našich krajích,“ podotkl Martin Kuba.
Kalousek: Babiš prokázal absolutní neschopnost
Bývalý předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek naopak dává neprodloužení nouzového stavu za vinu premiérovi. „Když mu odepřeli podporu komunisti, prokázal premiér Babiš absolutní neschopnost vyjednat kompromis s jakoukoliv jinou opoziční stranou. Je to fatální selhání předsedy vlády a demonstrace neschopnosti. Odpovědný politik s kapkou cti v těle by do rána rezignoval,“ vyzval Babiše ke složení mandátu Kalousek. Dodal, že dokud bude premiérem, „z toho svrabu se nevyhrabeme.“
Podobně to vidí bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. „Vláda požádala o důvěru a nedostala ji. Měla by jít, slovy ministra Zaorálka, do prdele,“ napsal na svůj účet na sociálních sítích.
Předseda opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka na Twitter napsal, že premiér jednání a hledání řešení absolutně nezvládl. „Takže týdny a měsíce nás premiér naprosto ignoruje, když chceme řešit covid, tak nás premiér posílá řešit zahrádkářský zákon. Ještě před třemi týdny vám byly naše připomínky ukradené a teď najednou za to můžeme my?“ nelíbí se Jurečkovi.
Koalice Spolu na sociálních sítích zároveň uvedla, že pokud by její poslanci ve čtvrtek podpořili nouzový stav, nic by se nestalo. „Za tři týdny bychom byli ve stejné situaci, kdy by vláda žádala o další prodloužení, nenastala by žádná změna, žádné zefektivnění opatření, zvýšení pomoci. Premiér přiznal, že s námi jednal, protože ztratil hlasy KSČM,“ kritizuje koalice.
Předseda ODS zase upozorňuje, že opakovaně iniciovali jednání s vládou a přišli s plánem, jak situaci řešit. „Vláda ale jen opakuje: Prodlužte nouzový stav. To není řešení. Vláda musí přijmout odpovědnost, začít vážně jednat a zabývat se našimi návrhy, když sama plán nemá. My jsme k tomu připraveni,“ zdůraznil Petr Fiala.
Proč Juránek nehlasoval pro svůj návrh?
Poslanec Patrik Nacher (za ANO) na svém twitterovém účtu ocenil snahu opozičního poslance Stanislava Juránka (KDU-ČSL), který navrhl kompromisní prodloužení nouzového stavu o 14 dnů. „Pak jsem ale nepochopil, proč pro svůj návrh nehlasoval,“ podotkl Nacher.
Mluvčí prezidenta Miloše Zemana na sociální sítě zase napsal, že dnešek je odpovědí na otázku, jak mohly v civilizovaných zemích nastat hrůzy 20. století. „Když společnost učiní politický kšeft z ochrany lidského života, utrhne se svah a pád do propasti už nelze zastavit. Světlem v temnotě jsou dobré duše. Obětaví a tiší lidé v první linii,“ míní Jiří Ovčáček.
Nouzový stav tak v neděli 14. února skončí. Podle Hamáčka už tedy nebude platit například zákaz vycházení nebo omezení pohybu a otevřít by se mohly obchody či služby. Zavřené naopak zůstanou školy a restaurace.