Muž, jehož názor občas poslouchá i prezident USA Donald Trump, začal prosazovat nejspíše až moc rozdílné postoje v otázce koronaviru v USA. Přední imunolog Anthony Fauci by přitvrdil na opatřeních proti pandemii. Trump to však vidí jinak a jeho vláda obviňuje Fauciho z mnoha chyb, kterých se v rámci boje proti nemoci dopustil.
Jeden z mála, který se nebojí opravit tvrzení ani samotného prezidenta Donalda Trumpa, je americký imunolog Anthony Fauci. Na brífinku, kde prezident mluvil o pravděpodobnosti, že se koronavirus v listopadu již nevrátí, imunolog neváhal, Trumpa opravil a s pevným přesvědčením dodal, že se USA koronaviru na podzim určitě nezbaví. Na jedné z předchozích tiskových konferencí Trump dokonce představil svou teorii o konzumaci dezinfekčních gelů, které by mohly sloužit jako prevence proti nemoci. Anthony Fauci nebyl přítomen, aby tuto poznámku odborně ohodnotil.
Trump přehlíží statistiky
Imunolog se plošně snaží vyvracet prezidentova mylná tvrzení a často odkazuje na výzkumy či lékařské analýzy, což se Donaldu Trumpovi nemusí pokaždé líbit. V USA je podle průzkumů Fauci oblíbený právě pro své realistické názory.
Koronavirus v Americe zatím není na ústupu. Přírůstky nemocných se přehouply přes 70 000 za den. Fauci upozorňuje na možnost, že jsou tato čísla zastaralá a reálné počty se mohou pohybovat ještě výš, protože testovaní lidé na výsledky čekají i týden. Někdo naopak nemusí mít žádné příznaky a na testy ani nepřijde. Podle webové stránky worldmeters má ale úmrtnost v USA sestupné tendence a v průměru umírá méně Američanů než v polovině dubna.
Názory, které Trumpa a Fauciho silně rozdělují
Jasně se oba muži rozcházejí v tématu nošení roušek. Zatímco zakrývání úst a nosu doporučuje americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) již od dubna a Anthony Fauci opakovaně vyzývá úřady, aby nadále prosazovaly používání roušek, Donald Trump soustavně nošení této pomůcky odmítá. Minulý týden si ji přece jen poprvé nasadil, a sice do washingtonské nemocnice, kde se setkal se zdravotníky a zraněnými vojáky. Dříve si dokonce utahoval ze svého prezidentského soupeře Joe Bidena, který roušku na veřejnosti nosí.
Jejich názory se silně odlišují i v otázce znovuoživování americké ekonomiky. Fauci opakovaně varuje před předčasným uvolňovacím opatřením a apeluje na úřady i vládu, aby vzaly v potaz rostoucí denní nárůsty nemocných a podle toho jednaly. Imunolog také varoval, že některé státy se ve spěchu otevřely předčasně turismu a koronavirus v nich není pod kontrolou ani na ústupu. Donald Trump je naopak pro co možná nejrychlejší otevírání ekonomiky. Jeho nátlak je pravděpodobně zapříčiněný i prezidentskou kampaní. Trump má totiž svou kampaň postavenou na zdravé a fungující ekonomice. Prezident opakovaně volá i po uvolňování restrikcí v jednotlivých státech.
Fauci se vyjádřil pro web The Guardian a apeloval na veřejnost, aby věřila odborníkům: „Je úplně jedno, kdo jste, a zda jste republikán, demokrat nebo kdokoliv jiný. Jsme na tom všichni stejně. Z vlastního přesvědčení říkám, že můžete věřit uznávaným lékařským autoritám, které svá doporučení zakládají na vědeckých důkazech. Jsem jedním z nich a myslím si, že mi můžete věřit.“ Dále zmínil, že je dobré se držet vždy předpovědí, které jsou podložené pravdou. Podle něho je znepokojující, kolik rozdílných a zmatených informací dostává veřejnost. Lidé pak nevědí, co je správné a jak si chránit své zdraví.
Fauciho chyby má Bílý dům na seznamu
Poradci amerického prezidenta Donalda Trumpa se v posledních dnech snažili podrýt důvěryhodnost Anthonyho Fauciho tím, že anonymně různým médiím předložili seznam výroků, v nichž se Fauci mýlil. Podle webu The New York Times tak činili kvůli tomu, že se Fauci stále kritičtěji vyjadřuje k reakci americké vlády. Některá americká média však tvrdí, že mnoho údajně mylných tvrzení bylo zcela vytrženo z kontextu. Mnoho vět v seznamu je z letošního února, kdy se o koronaviru stále nevědělo mnoho. V únoru dále například epidemiolog prohlásil, že lidé bez symptomů COVID-19 zřejmě nejsou přenašeči viru, nebo že Američané zřejmě nebudou muset kvůli pandemii zásadně měnit svůj každodenní životní rytmus.
Bílý dům již nedodal další část rozhovoru, kde Fauci jasně říká, že se situace může rychle měnit. Úkolem bylo nejspíše veřejnosti ukázat, že i největší odborníci se mohou mýlit. Bílý dům se k Faucimu zachoval způsobem, jakým se v USA obvykle jedná s politickými soupeři. To je neobvyklé, vzhledem k tomu, že epidemiolog je členem Trumpova krizového štábu a má značnou důvěru veřejnosti, podle mnohých průzkumů výrazně vyšší než samotný prezident. Právě proto se zřejmě i Trump domnívá, že se nemůže Fauciho zbavit, protože by to bylo politicky neúnosné.
Donald Trump se však vyjádřil o Faucim kladně. Záznam poskytl na svém webu The Guardian: „S doktorem Faucim máme velmi dobrý vztah již dlouhou dobu. Myslím si, že je to dobrý člověk a společně jsme dokázali zachránit tisíce životů. Na problém jsme začali reagovat velmi brzy, doktor Fauci upozorňoval na přicházející problém již v lednu, a já jsem velmi brzy nechal zavřít hranice s Evropou, kde mají s nemocí mnoho problémů. To samé jsem udělal s Čínou, proto si myslím, že jsme udělali společně mnoho dobrých rozhodnutí.“ Na svém twitterovém účtu si však prezident minulý týden neodpustil poznámku, že všichni o COVID-19 stejně lžou.