
Fiala po jednání o Ukrajině, které se konalo v Paříži
Hovořit o českých vojácích při mírových jednotkách na Ukrajině? Je to ve vzduchu, ale ne na stole, odpověděl na dotazy novinářů premiér Petr Fiala (ODS) po jednání „koalice ochotných“ v Paříži. Rovněž poznamenal, že Rusko chce pouze využít mírová jednání k obsazení dalších ukrajinských území a že Evropa musí být silnější. Setkání lídrů v Paříži se účastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Na jednání lídrů EU se podle Fialy hovořilo i o možném vyslání mírových jednotek na Ukrajinu. „Je to ve vzduchu, ale nikoliv na stole. Nejdříve potřebujeme znát, o jaké příměří se jedná, jaké jsou další kroky k míru, a až poté můžeme debatovat o tom, zda má být součástí řešení i vyslání těchto jednotek na Ukrajinu,“ reagoval na dotaz novinářů s tím, že zůstává řada otevřených otázek.
K TÉMATU: Zbrojení na dluh je cesta, odmítla Kovářová zvýšení daní. Juchelka řekl, kde by „řezalo“ ANO
Potvrdil, že debata o mírových silách je proto předčasná. „Poslední vývoj ukazuje, že Rusko nemá dost vůle přistoupit na příměří, zatímco Ukrajina ano. Moskva chce situaci zneužít, aby získala další ukrajinská území,“ zdůraznil Fiala.
Francouzský prezident Emmanuel Macron po skončení summitu řekl, že některé země se chtějí podílet na možném vyslání vojáků, které iniciují Francie a Británie. „Rusko o tom nerozhoduje,“ dodal.
Potřeba silné ukrajinské armády
Ten, kdo volá po zrušení sankcí, podle Fialy stojí na straně agrese a pokračování války. „Shodli jsme se i na tom, že v budoucnu musíme být silnější než Rusko a že je nezbytné v dlouhodobější perspektivě myslet na svou bezpečnost,“ řekl také premiér.
Český premiér informoval ostatní účastníky o české muniční iniciativě. Zopakoval, že Česko dokáže i letos garantovat minimálně stejné dodávky jako loni, kdy šlo o 1,5 milionu kusů velkorážové munice včetně více než půl milionu kusů nábojů ráže 155 mm. „Je to aktivita, která může pomoci Ukrajině řešit aktuální potřebu,“ řekl.
Shoda o potřebě silné ukrajinské armády nyní i v budoucnu byla podle Fialy naprostá. Znamená to mimo jiné dodávat dál Ukrajině vojenský materiál. „Dělostřeleckou munici, systémy protivzdušné obrany, rakety, leteckou munici, je to ale také podpora výroby bezpilotních prostředků přímo na Ukrajině,“ uvedl Fiala. Země také chtějí pomáhat této zemi s výcvikem vojáků, podporovat její obranný průmysl a sdílet informace tajných služeb.
Sankce proti Rusku zůstanou, shodli se lídři
Po summitu prohlásili britský premiér Keir Starmer a německý kancléř Olaf Scholz, že zatím nenastal čas rušit sankce proti Rusku, které pokračuje v agresi proti Ukrajině. Podle Scholze by bylo chybou Rusku ustupovat.
Německý kancléř také podle agentury Reuters podotkl, že bude čas mluvit o zrušení sankcí až ve chvíli, kdy se obě strany dohodnou na míru. „K tomu je zatím bohužel stále velmi daleko,“ dodal.
Summit, který navázal na předchozí obdobná jednání v Paříži a Londýně, dal podle lídrů najevo jednotu zúčastněných zemí v další podpoře Ukrajiny. Francouzský prezident Macron, který schůzku svolal, si před ní telefonoval s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten opakuje, že zajištění ukrajinské obrany po mírové dohodě bude na evropských státech.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rakušan chystá brožuru pro krizové hodiny. Koncept Odolné společnosti představil Pavlovi