Mezi Saskem a Českou republikou se rozhořel spor. Premiér Petr Fiala (ODS) odmítl německý požadavek na zavedení stacionárních hraničních kontrol, píše web deníku Bild.
„Počty nelegálních migrantů nejsou tak vysoké, aby byl důvod k zavádění takovýchto opatření,“ vysvětlil v pondělí premiér Petr Fiala, proč odmítá zavést stacionární hraniční kontroly. Připustil však, že nelegální imigrace je „velký problém“ napříč Evropou, vyzval ke zlepšení návratové politiky a spolupráci se třetími zeměmi, aby se pohyb na migračních trasách omezil.
ČTĚTE TAKÉ: Nelegálních migrantů v Česku přibývá. Cizinecká policie jich odhalila o 40 procent více
S českým premiérem zásadně nesouhlasí saské úřady, které o víkendu podpořil i tamní ministr vnitra Armin Schuster (CDU). „Kraje a obce jsou přetížené. Spolková vláda musí konečně něco udělat, aby čelila zločineckým pašeráckým gangům,“ řekl pro Bild poslanec Ronny Wähner (CDU).
Nelegálních migrantů v Česku přibývá. Cizinecká policie jich odhalila o 40 procent více
Cizinecká policie odhalila v letošním prvním čtvrtletí 2 658 lidí při nezákonné migraci. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku to představovalo nárůst o 40,6 procenta. Podle policie nárůst souvisel zejména s případy nelegálního pobytu Ukrajinců a Moldavanů, kteří se mylně domnívali, že mají v ČR nárok na dočasnou ochranu. Při nezákonné tranzitní migraci policisté odhalili od ledna do března 207 cizinců, meziročně téměř o osm procent více.
Bavorsko, na rozdíl od Saska a Braniborska, obnovení hraničních kontrol kvůli migrantům nepožaduje. Po jednání s českým ministerským předsedou Petrem Fialou to řekl bavorský premiér Markus Söder (CSU). Zdůvodnil to mimo jiné tím, že Česko si kvalitně chrání své hranice.
Německá policie eviduje za první tři měsíce letošního roku 19 627 migrantů, kteří se dostali do země nelegálně. Ve srovnání s loňským rokem to je o 6 700 lidí víc.
Spolkové země budou ve středu jednat s kancléřem Olafem Scholzem (SPD) v Berlíně o dalším financování nákladů na uprchlíky.
Proti hraničním kontrolám se vyslovila v zemském parlamentu levicová frakce. Místo toho lipská poslankyně Juliane Nagel (Die Linke) obvinila saského ministra vnitra z „hanebnosti“.
Naopak strana Alternativa pro Německo (AfD) kritizovala jak spolkovou vládu, tak Sasko, že příliš dlouho váhaly. „Samotné kontroly nestačí. Potřebujete také důslednou deportaci a koncepci proti vzkvétajícímu byznysu mezinárodních pašeráckých gangů,“ řekl Jörg Urban, šéf AfD.