Praha uzavře centrum pro uprchlíky, Netolický je proti
Premiér Petr Fiala (ODS) je ochoten sejít se za přítomnosti vicepremiéra, ministra vnitra a šéfa krizového štábu Víta Rakušana (STAN) s primátorem hlavního města Zdeňkem Hřibem (Piráti) a jednat o situaci uprchlíků z Ukrajiny v Praze. Je podle něj ale třeba rozlišovat skutečné problémy a volby. Na tiskové konferenci po jednání vlády Fiala uvedl, že jde o záležitost, kterou má na starost Rakušan a řeší ji dobře. Termín setkání zatím neurčil.
Hřib ve středu oznámil, že magistrát kvůli přetíženosti hlavního města a chybějícímu systému přesunu uprchlíků uzavře k 15. červnu centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech. Někteří hejtmani záměr kritizovali, předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) plán označil za nekolegiální krok a politické gesto.
Segregované třídy pro uprchlíky? Když nebude místo v těch běžných, navrhuje ministerstvo
Školy asi budou moct vytvářet pro ukrajinské uprchlíky segregované třídy, pokud pro ně nebudou mít dost místa v těch běžných. Počítá s tím návrh novely zákona o zvláštních pravidlech ve školství kvůli ruské invazi na Ukrajinu, který připravilo ministerstvo školství. O děti v ukrajinských třídách se podle něj i v dalším školním roce budou moct starat pedagogové, kteří nebudou splňovat podmínku znalosti češtiny. Výuka by ale měla být podle českých vzdělávacích programů.
Fiala dále uvedl, že podle jeho informací při pravidelném úterním jednání zástupců vlády s hejtmany Hřib nic nenamítal na to, že se situace uklidňuje a že krizový štáb může snížit frekvenci jednání s hejtmany z každého úterý na jednou za dva týdny.
„Potom v médiích vytváří dojem, že je třeba okamžitě a intenzivně jednat,“ uvedl premiér s tím, že se samozřejmě s primátorem setká, ale za přítomnosti Rakušana. Toho rozhodnutí Prahy mrzí. Z Bruselu, kam odletěl na jednání, vzkázal, že je připraven se s Hřibem sejít a hledat jiné cesty.
Do Česka přijíždí zhruba tisíc Ukrajinců denně
Do Česka podle ministra vnitra denně přijíždí průměrně tisícovka Ukrajinců, ale stejný počet jich i odjíždí. Na počátku rusko-ukrajinského konfliktu na konci února do země přijížděly denně tisíce lidí. V Česku podle ministra zůstává zhruba 300 000 běženců, dočasnou ochranu ČR kvůli válce na Ukrajině udělila 361 400 lidem.
Zhruba 50 000 Ukrajinců ČR opustilo. Z toho se podle Rakušana asi polovina vrátila do vlasti a druhá zamířila do jiných zemí. Přesnější údaje o tom, kolik uprchlíků v Česku zůstává, by stát mohl zjistit při zápisech do škol.