Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.
„Dovolím si vlastní varování: Pokud ministři budoucí Fialovy vlády budou brát tuhle komedii před vitrínou vážně, já nebudu moci brát vážně Fialovu vládu. Chtěl jsem volit politiky. Snad jsem se nemýlil,“ napsal Kalousek na Twitter.
Dodal, že jako občana ho uráží, když se všichni tváří, že dialogy za vitrínou jsou něco standardního, na co má prezident právo. „Prezident ale nemá právo škodit vlastní zemi. A každý odložený den škodí. Je to prezidentova zvůle, ne jeho právo,“ zlobil se Kalousek, který v sobotu oznámil, že přemýšlí o vlastní kandidatuře na Hrad.
Zvažuji kandidaturu na Hrad. Politické zkušenosti na to mám, oznámil Kalousek
Bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek oficiálně oznámil, že zvažuje kandidaturu na Hrad. Definitivně se chce rozhodnout do konce zimy, řekl v rozhovoru pro deník Právo.
Prezident si zve na zámek do Lán kandidáty na ministry do Fialovy vlády na rozhovory. Teprve až udělá „kolečko“ se všemi, jmenuje novou vládu. Podle Zemana by to mělo být v polovině prosince. I někteří ústavní právníci však kritizují, že v Česku je vyhlášený nouzový stav a Zeman by mohl jmenovat nový kabinet mnohem rychleji.
Ústavní právník Jan Wintr pro Echo24 připomněl, že v minulosti bylo otázkou jednoho či maximálně pěti dnů, kdy od jmenování premiéra byla vláda jmenována celá. „Přijde mi, že se jedná o vykročení z nastavení jak funguje parlamentní republika. Prezidenti Václav Havel i Václav Klaus jmenovali vlády do tří či pěti dnů poté, co jmenovali předsedu vlády,“ poznamenal Wintr.
Jmenování vlády v parlamentní republice takto podle něj vypadat nemá. „Neslouží to ničemu užitečnému, a navíc nyní stát potřebuje akceschopnou vládu, která by dokázala čelit pandemii. I s ohledem na to, že má výraznou většinu v Poslanecké sněmovně na případné úpravy zákonů. Myslím si, že je zcela nepochopitelné, že se nyní ztrácí čas minimálně čtrnáct dní tímto typem jednání. Nevidím pro to jediný rozumný účel,“ dodal Wintr.
Je slušnost jít za prezidentem, oponuje Gazdík
Podle adepta na ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je však slušnost za prezidentem přijít. „Oporu v ústavě to sice nemá, na druhou stranu přece je tady obyčejná lidská slušnost. Když vás pozve hlava státu, tak to pozvání přijmu. Proč bych si nešel popovídat s prezidentem,“ řekl CNN Prima NEWS Gazdík.
Podle něj to neznamená, že budoucí vláda dělá vše, co by chtěl prezident. „Nemyslím si, že by byl Petr Fiala slabým premiérem a nějak výrazně by podléhal vlivům pana prezidenta. O tom silně pochybuji. Beru to tak, že slušnost velí si povyprávět,“ reagoval Gazdík na výtky Kalouska.
Podotkl však, že i podle něj by jednání mohla jít rychleji. „Ve společnosti bují covidová pandemie, máme připravovat rozpočet. Takže je otázka, zda je ten čas dobře využitý. Ale to je odpovědností pana prezidenta. Přál bych si, aby vláda byla jmenována co nejrychleji,“ dodal Gazdík.
Jednání protáhla prezidentova hospitalizace prezidenta. V den, kdy byl propuštěn a odjel do Lán, měl navíc Zeman pozitivní test na covid. Během jednání s ministry tak kvůli zajištění bezinfekčnosti sedí ve skleněné vitríně.