K VĚCI, Alexandr Vondra - 15.11. v 12:30
I přes všechny otočky, které Petr Fiala (ODS) udělal, aby se zalíbil Ursule von der Leyenové, s ním šéfka Evropské komise nakonec zametla. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Jaroslav Bžoch (ANO) s tím, že Fiala v Bruselu nevyjednal prakticky nic. Přesto Bžoch připustil, že Jozef Síkela jako eurokomisař pro mezinárodní partnerství může mít vliv, pokud své portfolio dobře pojme.
„I přes všechny otočky, které Petr Fiala jako premiér udělal, aby se zalíbil Ursule von der Leyenové, s ním šéfka Komise nakonec zametla. Myslím, že v případě Evropské unie mám docela přehled. Přesto jsem si tehdy musel vyhledat, kdo byl eurokomisařem pro mezinárodní partnerství a co to portfolio vlastně obsahuje. Řekl bych, že to takhle mělo 99 procent lidí,“ sdělil Bžoch pro CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusko se vystavilo do izolace navěky. Až bude Ukrajina v NATO, já už tady možná nebudu, řekl Bžoch
Síkela začátkem listopadu prošel takzvaným grilováním v Evropském parlamentu. Výbor pro rozvoj (DEVE) podpořil jeho kandidaturu na eurokomisaře pro mezinárodní partnerství. Bžoch není zdaleka jediným českým politikem, kterého zmíněné portfolio zaskočilo. Původně se spekulovalo o tom, že Češi v EU dostanou na starost obchod či energetiku.
„Pamatuji si, když Petr Fiala před lety hodnotil portfolio Věry Jourové. Tehdy kritizoval Andreje Babiše, že jeho vyjednávání jako premiéra bylo slabé. Petr Fiala v tom případě teď nepředvedl vůbec nic. Tím ani nekritizuji Jozefa Síkelu. Je to spíš o tom, že český premiér to prostě nevyjednal,“ kritizoval Bžoch.
Síkela je i přes zaznívající kritiku přesvědčen, že aparát mezinárodního partnerství je klíčovým unijním portfoliem, a to hned v několika oblastech. Někdejší ministr průmyslu vidí například příležitost pro vymýcení chudoby, boj proti ilegální migraci i pro snižování čínského a ruského vlivu v Africe.
Síkela se při grilování nezapotil
Bžoch v rozhovoru pro CNN Prima NEWS připustil, že Síkela skutečně může mít vliv na nelegální migraci i surovinovou politiku, když své portfolio dobře pojme. Člen ANO na druhou stranu varoval před naivitou a apeloval na pragmatismus.
„Nesmíme zapomínat, že soupeříme s někým, kdo nehraje fér. Rusko a Čína nikdy nebudou hrát podle našich pravidel. Když posílají peníze do Afriky, na rozdíl od nás neřeší, jak budou využity. Prostě si za ně vezmou suroviny, které chtějí. To samozřejmě vyhovuje Moskvě, Pekingu i autoritářským režimům v Africe. Evropa chce často vyvážet své hodnoty do zahraničí, občas je ale potřeba smířit se s realitou,“ uvedl Bžoch
Podobné připomínky měli i další europoslanci. Během grilování se Síkely ptali zejména na to, jak chce vylepšit rozvojovou spolupráci a zajistit, že veškeré finance budou rozděleny efektivně a neskončí v nesprávných rukou.
„Přesto nešlo říct, že by se Jozef Síkela nějak zvlášť zapotil. Někteří další kandidáti na eurokomisaře měli ta slyšení daleko těžší. Plusový bod bych mu dal za to, že dotazy zodpovídal v angličtině i v němčině,“ dodal Bžoch, čímž ocenil jednu ze Síkelových předností.
Listopadový rozhovor s Jaroslavem Bžochem naleznete pod tímto odkazem. Europoslanec a člen ANO se rozpovídal o amerických volbách. Věří stejně jako Andrej Babiš, že Donald Trump ukončí ruskou invazi? Dokázal by si představit Ukrajinu jako člena NATO? A jak Bžoch, který se podle svých slov stále cítí jako středový liberál, hodnotí přestup hnutí ANO z frakce Renew do Patriotů pro Evropu?
ČTĚTE TAKÉ: Síkela ustál grilování v EU. Zaujal jazykovou výbavou, zmínil Havla a varoval před migrací