Fico zamíří do Česka. Slovenský předseda vlády plánuje setkání s premiérem Fialou

Slovenský premiér Robert Fico přijede 24. listopadu do České republiky, potvrdil médiím slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Ten ve čtvrtek dorazil do ČR na návštěvu, v Černínském paláci jej přivítal jeho tuzemský protějšek Jan Lipavský (Piráti). Už ve čtvrtek dorazí na bilaterální jednání s 1. místopředsedou vlády Vítem Rakušanem (STAN) slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Řeší se rovněž cesta ministra obrany Roberta Kaliňáka.

Fico by měl podle Blanára zamířit do České republiky 24. listopadu. Setkat by se měl se svým českým protějškem Petrem Fialou (ODS). Ještě ve čtvrtek do Česka dorazí na návštěvu slovenský ministr vnitra Šutaj Eštok, který za pár dní ve funkci rozjel rozsáhlé čistky v bezpečnostních a pořádkových složkách. Jedná se rovněž o návštěvě slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka.

Slovenský ministr řekl, že V4 je pro jeho zemi unikátním formátem a je potřeba její fungování „odmrazit“. Rozumí tomu, že některá témata členy skupiny rozdělovala, ale má za nutné diskutovat o těch, která státy spojují. Jedním z témat, o kterém je potřebné diskutovat, je revize evropského finančního rámce, dalším pak migrační pakt EU, míní Blanár.

ČTĚTE DÁL: Drahé energie mohou položit vládu. Opozici stačí sedět s rukama v klíně, míní komentátoři

Ministr uvedl, že současný návrh migrační reformy je pro Slovensko nepřijatelný. Naopak český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) její podobu v červnu podpořil. Místo závazných kvót pro přerozdělování migrantů počítá návrh s takzvanou povinnou solidaritou. Země si mohou vybrat, zda přijmou běžence, dalšími variantami má být přímý finanční příspěvek 20 000 eur (asi 487 000 Kč) za jednoho migranta nebo jiná pomoc, například vyslání expertů či materiální podpora země zatížené velkým počtem příchozích.

Blanár uvedl, že Slovensko to nepovažuje za dobrou cestu. Za potřebné má posílení schengenských hranic a unijní pohraniční agentury Frontex, případně chce řešit readmisní dohody.

Lipavský na dotaz řekl, že na V4 Česko nahlíží prakticky a pragmaticky. V brzké době se podle něj uskuteční setkání na prezidentské úrovni. Ministr zahraničí má za nutné počkat na sestavení vlády i v Polsku, až poté je podle něj vhodné svolat zasedání V4 například na úrovni šéfů diplomacií. „Abychom se nesešli deklaratorně, abychom mohli řešit reálnou politiku ve střední Evropě,“ poznamenal.

Různé zahraničněpolitické postoje

Mezi témata, která je podle něj možné ve V4 řešit, zařadil spolupráci občanů, infrastrukturní propojení, ekonomické záležitosti nebo nelegální migraci. Potřeba je podle něj mluvit i o situaci na Ukrajině.

Slovenský premiér Fico podle Blanára zaslal dopis Fialovi, v němž pojmenoval jedinečnost V4, požádal o oživení činnosti skupiny a případné organizace společného zasedání.

Fico se v době kampaně ohrazoval proti výrokům českých politiků, kterým vzkázal, aby nezasahovali do záležitostí Slovenska. Reagoval na vyjádření Lipavského a prezidenta Petra Pavla, kteří mluvili o tom, že je vývoj na Slovensku znepokojuje a je potřeba ho pozorně sledovat.

Šéfové diplomacií v pondělí uvedli, že vztahy jsou nadstandardní. Podle Lipavského není nic překvapivého na tom, že Česko a Slovensko mají různé zahraničněpolitické postoje. Z obou stran podle něj zaznívá uznání nezávislé a suverénní politiky druhého státu.

Tagy: