Figurka Melichara z kostela v Ulmu je příliš rasistická. Letos ji v betlémě nevystaví

Debata o rasismu v Německu zasáhne už i do tradičních vánočních zvyků. Klášter ve městě Ulm ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko nevystaví o svátcích figurku Melichara ze tří králů v tamním betlémě. Podle představeného kostela Ernsta-Wilhelma Gohla je totiž až příliš rasistická.

Tři králové patří k vánočním svátkům tzv. moderní doby. Kašpar, Baltazar a Melichar navštíví Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě. Tuto scénu, přenesenou často do podoby dřevěných postav, lze vidět v mnoha vánočních betlémech a na mnoha bohoslužbách po celém křesťanském světě.

Jinak tomu však bude letos v největším protestantském kostele v Německu. Katedrála ve 120tisícovém Ulmu, ležícím 140 kilometrů západně od Mnichova, s nejvyšší kostelní věží na světě (161,5 metru) postavu Melichara nevystaví. „Dřevěnou figurku Melichara se silnými rty a neforemnou postavou lze vidět z dnešního pohledu jako rasistickou,“ uvedl pro německý deník Südwest Presse Ernst-Wilhelm Gohl, děkan ulmské farnosti. A to si prý nemůže a ani nechce dovolit ukázat.

Berlín chce přejmenovat stanici metra Mouřenínova ulice, podle aktivistů uráží

Berlín přemýšlí o přejmenování zastávky metra Mohrenstrasse, tedy Mouřenínova ulice. Podle některých výkladů se tato ulice jmenuje po černochu či černoších, kteří zde žili, další název přímo spojují se zotročenými Afričany, kteří museli v Berlíně a Braniborsku sloužit. Shodou okolností na rohu této ulice ústící do bulváru Wilhelmstrasse sídlí české velvyslanectví.

Soška Melichara v tamním kostele má kromě silných rtů také korunu z peří a na levé noze kroužek připomínající ten, kterým byli označováni otroci.

Místo toho v Ulmu vystaví jesličky vycházející z Lukášova evangelia, ve kterém se tři králové či jinak mudrci z Východu neobjevují.

Představený kláštera Gohl chce svým rozhodnutím začít větší debatu o rasismu v Německu, neměla by se však týkat jen figurek v jesličkách. O tom, co bude dál s figurkami z betléma v ulmském kostele, se rozhodne příští rok.

V Ulmu probíhá diskuse o rasismu již delší dobu. Před několika měsíci se podobně jako v Berlíně jednalo o přejmenování Mohrengasse (česky Mouřenínova ulice), která se nachází v centru města. Nově by se měla jmenovat Manga Bell Strasse a tedy nést jméno po kamerunském žákovi, který od roku 1891 studoval v Ulmu latinu.

Tagy: