reklama

Filmový svět v slzách. Zemřel režisér legendární série o Básnících Dušan Klein

Ve věku 82 let zemřel v neděli filmový režisér Dušan Klein, mimo jiné tvůrce série filmů o Básnících. V pondělí to oznámil jeho syn David s tím, že poslední rozloučení proběhne jen v rodinném kruhu. V dětství Klein přežil Terezín, během své kariéry pak natočil i desítky detektivek, komedií i seriálů.

reklama

Dušan Klein, rodným jménem Július Klein, se do povědomí lidí dostal zejména sérií „o Básnících“ v hlavní roli s Pavlem Křížem. První tři části legendární „básnické“ série v osmdesátých letech přilákaly do kin přes pět milionů diváků. Trilogie se dočkala i porevolučních pokračování odrážejících novou realitu, tři díly vznikly v letech 1993, 2004 a 2016.

Kromě posledního dílu ze série – Jak básníci čekají na zázrak – se Klein vždy podílel i na scénáři. Mnozí si však pamatují jeho další díla, jako komedii Svatba na bitevním poli z roku 2008 nebo trpké drama Dobří holubi se vracejí z roku 1988 v hlavní roli s Milanem Kňažkem. Za svou kariéru natočil desítky detektivek a komedií, byl také tvůrcem televizních seriálů.

Na začátku 90. let měl Klein úspěch například s televizním detektivním seriálem Hříchy pro pátera Knoxe natočeným podle předlohy Josefa Škvoreckého. Při premiéře v roce 1992 se seriál vysílal živě a diváci měli možnost odpovědět na soutěžní otázku. Správnost své dedukce si pak mohli ověřit v závěru každé epizody.

Nejlaskavější režisér

Klein zemřel po dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic. „Je to pravda, tatínek včera (v neděli) umřel. Zemřel nečekaně, po dlouhodobé nemoci,“ potvrdil zprávu CNN Prima NEWS jeho syn David Klein. „Plánujeme jenom rozloučení v rodinném kruhu bez účasti veřejnosti, později dáme k dispozici kondolenční knihu,“ informoval.

Rodák ze slovenského města Michalovce byl židovského původu, za druhé světové války byl spolu se svou matkou a bratry vězněn v terezínském ghettu. Před hrozbou transportů se původně s rodiči a dvěma staršími bratry skrýval v jednom ze statků v Nízkých Tatrách. Po půl roce se díky otci rodina ukryla v katolickém klášteře pro sirotky v Bratislavě. Tamní farář je ukryl pod jménem Ružiakovi.

Jednalo se o chlapce, kterým se podařilo odjet do Anglie. Bratři Kleinovi dostali jejich doklady a z Julia se stal Dušan. Kvůli zradě jiných byly děti transportovány do Terezína. Kněze, který je ukryl, nacisté popravili. Jméno Dušan si Klein ponechal do smrti.

V roce 1958 byl přijat na Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění (FAMU), absolvoval v roce 1963. Na svou alma mater se později vrátil, tentokrát v pozici profesora. Od roku 2002 působil coby profesor pro obor filmové, televizní a fotografické umění a nová média – režie. Na legendárního režiséra nyní vzpomínají i ti, kteří měli možnost s ním pracovat.

„Rozhodně to byl jeden z nejmilejších, nejklidnějších a nejlidštějších režisérů, se kterými jsem pracovala. Dělali jsme spolu tři nebo čtyři filmy, spolupráce byla vždy nádherná a pohodová. Pokaždé věděl, co přesně od herců chce,“ sdělila CNN Prima NEWS herečka Markéta Hrubešová, která s Kleinem spolupracovala například na dvou dílech Básníků.

Kondolence vyjadřují i uživatelé sociálních sítích. „Konec básníků v Čechách,“ komentují někteří odchod legendárního režiséra a vyzdvihují Kleinovu celoživotní práci. „Zanechal za sebou dílo, které hladí po duši. Budiž vám země lehká, pane režisére,“ píše další fanoušek. Soustrast vyjádřil například i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Odešel člověk s velkým srdcem. Dušan Klein byl velmi milou a inspirativní osobností české kinematografie. Upřímnou soustrast rodině,“ napsal.

Tagy:
nemoc film syn židovské ghetto režisér úmrtí smrt scénárista dětství Dušan Klein Básníci Jak básníci neztrácejí naději

Hlavní zprávy

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční
Domácí

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

 • Aktualizováno
 • Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

  Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

  Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

  V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

  Aktualizováno

  Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

  Aktualizováno

  Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

  Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

  Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

  reklama