sledujeme živě

Finále důchodové reformy je tu. Koalice na poslední chvíli vyřešila spory a jde hlasovat

Souhrn událostí

  • Sněmovna by měla završit schvalování penzijní reformy.
  • Hnutí ANO a SPD se stavějí proti dalšímu zvyšování věku pro odchod do důchodu.
  • Hlasování o podobě předlohy má začít v poledne.
  • Poslanci předložili k důchodové reformě tři desítky pozměňovacích návrhů.

Po desítkách hodin projednávání na půdě Poslanecké sněmovny míří vládní klíčová důchodová reforma do finále. Poslance v pátek čeká závěrečné hlasování o zákoně jako celku, ale také o více než třicítce pozměňovacích návrhů. Ačkoliv do poslední chvíle nebylo jasno, zda reforma projde, koalice nakonec našla shodu i ve sporné otázce náročných profesí, díky čemuž jednotně míří ke schválení celého zákona. O tom, jaká přesná podoba reformy prošla, by mělo být jasno v pátek odpoledne do 14. hodiny. Po schválení zamíří reforma do Senátu a následně k podpisu prezidentovi.

„Máme koaliční dohodu v rámci náročných profesí, konkrétně třetí kategorie,“ potvrdil pro CNN Prima NEWS poslanec STAN Viktor Vojtko. Ten je většinou koaličních poslanců považován za jednoho ze znalců všech detailů důchodové reformy vlády, jejíž obrysy před třemi lety začal tvořit ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) jako jednu z hlavních vládních priorit.

ČTĚTE TAKÉ: Přijetí eura? Vláda už má klíčovou analýzu. Odhaluje ideální čas, kdy rozhodnout

Na základních obrysech se koalice shodla hned. Do poslední chvíle se ale nebyla schopná dohodnout na tom, kdo z tzv. náročných profesí by měl mít právo odejít dříve do předčasného důchodu. Náročné profese dnes řadíme do čtyř kategorií s tím, že Jurečka původně navrhoval, aby do předčasného důchodu mohli zamířit všichni pracující ve čtvrtém – tedy v nejtěžším stupni. Patří tam například horníci, svářeči, obsluha tryskačů v těžkém průmyslu nebo laboranti ve specifických laboratořích. Celkem jde o 15 tisíc lidí.

Ministr práce chtěl přidat i část zaměstnanců ve třetí kategorii, to se ovšem nelíbilo ODS a TOP 09, což vedlo k tomu, že poslanci Jan Jakob (TOP 09) a Marek Benda (ODS) podali na poslední chvíli zásadní pozměňovací návrh. Ten ze skupiny lidí, kteří by měli nárok na předčasný důchod, vyškrtl 108 tisíc pracovníků, kteří spadají do třetí skupiny rizik.

Koaliční shoda se tak našla na tom, že v rámci hlasování o důchodové reformě bude předčasný důchod umožněn pouze čtvrté kategorii a ti ve třetí si budou muset počkat.

Představitelé opozice cupují Jakoba a Bendu za jejich pozměňovací návrh i za jejich nepřítomnost v sále. Například místopředseda Sněmovny Jiří Mašek (ANO) je označil za Pata a Mata, kteří Jurečkovi zničili důchodovou reformu.

„Shoda předsedů poslaneckých klubů panuje v tom, že by se pro třetí kategorii zavedl povinný příspěvek zaměstnavatele na penzijní spoření. Tedy, že by těm vybraným z třetí kategorie zaměstnavatel přispíval do tzv. třetího pilíře,“ řekl CNN Prima NEWS zdroj z Poslanecké sněmovny. „Zaměstnavatelé budou ze zákona povinni odvádět příslušným profesím čtyři procenta (hrubé mzdy – pozn. red.) na jejich penzijní připojištění ve třetím pilíři,“ sdělil Jurečka.

Dohoda, jejíž realizace je nyní především na ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS), nicméně podle informací redakce neznamená vytvoření žádného dokumentu, který by všechny strany podepsaly, a je tak otázkou, kdy dojde k jejímu naplnění.

Odměny za vychované dítě i strop na 67 letech

V rámci pátečního hlasování na poslance čeká více než třicítka pozměňovacích návrhů, z nichž je velká část opozičních s cílem reformu úplně zrušit. Ty samozřejmě s pravděpodobností hraničící s jistotou neprojdou. Byť se opozice snažila reformu ostřelovat ze všech stran, od počátku bylo jasné, že nebude úspěšná. Hnutí ANO naopak pravidelně tvrdí, že pokud se za rok dostane k vládě, reformu zruší. Za největší problém považují posun věku odchodu do důchodu.

Prohlasovat by se naopak měly návrhy předsedy sociálního výboru Víta Kaňkovského (KDU-ČSL). Jeden z nich upravuje výši tzv. fiktivního vyměřovacího základu, od kterého se má budoucím seniorům počítat odměna za vychované dítě. Úprava jde tím směrem, aby byla ve stejné výši jako dnes vyplácené výchovné – tedy 500 korun za každé dítě.

Zcela jistě projde i návrh dalšího z lidovců Jiřího Navrátila, který zastropovává věk odchodu do důchodu na 67 letech, a to nejpozději pro ročníky 1989 a mladší. Jde o novinku, jelikož v původním návrhu důchodové reformy žádný strop nebyl.

Piráti chtějí valorizovat rodičovský příspěvek

Zajímavý je také návrh Pirátů, kteří by rádi, aby podle stejného klíče, kterým jsou každý rok valorizovány důchody, byl valorizován i rodičovský příspěvek.

Jak opozice z řad ANO, tak i čtyři koaliční strany, se ale shodují, že jde o přílepek na poslední chvíli, který nemá šanci na úspěch. Byť s principem souhlasí, není podle nich rozumné, aby se o něm hlasovalo v rámci daného zákona.

Tagy:
Marian Jurečka senioři důchodová reforma vláda lidovci věk odchodu do důchodu Poslanecká sněmovna ČR