Tři roky Piráti tvrdili, že vláda je super a všechno se jí daří. Jejich náhle opoziční role po vyhazovu z vlády byla proto solidní asi jako mýdlová bublina, a to až do posledního dějství tzv. důchodové reformy – neboli parametrických změn.
Není těžké si představit, jak si předsedové poslanců ODS a TOP 09 Marek Benda s Janem Jakobem ve svém odtržení od reality museli mnout ruce a tetelit se radostí, jak na všechny vyzráli. Svůj pozměňovací návrh vyřazující z nároku na předčasný důchod zhruba 100 tisíc lidí vykonávajících náročné profese totiž podali v druhém čtení zákona těsně před závěrem jednání. To bylo ostudně ukončeno pevným hlasováním, aby se náhodou opozice nemohla vymluvit nebo aby nedej bůh přibyly ještě jiné „pozměňováky“. Možná i proto sudičky daly do vínku bratrům v triku Bendovi a Jakobovi vypěstovat věrolomným jednáním pomyslné jablko sváru.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
O hořký plod jde především pro zbývající dvě vládní formace, KDU-ČSL a hnutí STAN. Ty se na rozdíl od ODS a TOP 09 snaží nevypadat asociálně, i když vzhledem k preferencím zatím bez valného úspěchu. Lidovci a Starostové chtějí zastropovaný věk důchodu na 67 let (stále hrůza) a zároveň předčasné důchody podle původní dohody. Politický handl v duchu: „vyměníme pozdější odchod do důchodu za méně peněz, když nám odkýváte méně lidí udřených těžkou prací v předčasném důchodu“, byl ale evidentně nedopečený.
ČTĚTE TAKÉ GLOSU: Kouř signálu renty paní Pavlové štípe v očích
STAN tvrdí, že už je vše vyjednáno, KDU-ČSL, že není a z ODS a TOP 09 zní, že se ještě bude jednat. Zároveň si všichni navzájem hrozí možným shozením celého zákona. V tomto ohledu je pikanterie, že různí členové stran k tématu mluví každou chvíli jinak, než se noty sladí. Kupříkladu lidovec Michael Kohajda nemohl na CNN Prima NEWS v pořadu 360° věřit, že o den dříve jeho vládní kamarádi z jiné strany něco takového vůbec řekli.
Dolce Vita opozice
Hořké jablko vládních stran je sladké pro opozici, tedy i pro Piráty. Hnutí ANO, SPD, Stačilo!, Přísaha, Motoristé a SOCDEM mohou slavit, protože vláda dělá kampaň za ně. Ovšem Piráti, ti mohou slavit dvojnásob. Místopředsedkyně sněmovny a vrchní pirátka Olga Richterová řekla, že Piráti byli původně pro, ale už nejsou, protože na osekání předčasných důchodů nebyla dohoda ve vládě v době, kdy v ní ještě s chutí seděli a teplých místeček si užívali.
Hádka poslanců: Bendovi „bouchly saze“, neklidná Schillerová a výchovné facky. ANO zuří
Páteční debatu ve Sněmovně o reformě penzí přerušil procedurální spor, který poslanci následně řešili i na sociální síti X. Pavla Pivoňka Vaňková (STAN) sdílela na svém profilu video, na kterém je vidět, jak se Alena Schillerová (ANO) pře s Markem Bendou (ODS). Schillerová podle ní „nebyla ochotná pochopit jednoduchý princip, který zná i ten nejposlednější zastupitel v malé obci“ a Bendovi následně „bouchly saze“. Na její příspěvek reagoval Patrik Nacher (ANO), podle kterého Vaňková mystifikuje. Přidali se i další.
Díky vládním poslancům Bendovi (ODS) a Jakobovi (TOP 09) tak mohou Piráti ze svých ramen střást lupy z másla na hlavě. Věrolomnost vládních stran, které jsou samy sobě největším nepřítelem, jim spadla do klína, jako by to snad jejich bývalí kumpáni z pětikoaliční bárky plánovali.
Na tomto místě se sluší shrnout dění v celku. Vládní skvadra nyní škodí nejvíce sama sobě. Kdyby trvala na svém, že musí osekávat penze a posílat lidi pracovat i po sedmdesátce podle původního návrhu, většinu voličů by naštvala, ale možná by jejím hausnumerům a strašení alespoň část uvěřila. Teď, když po měsících vykládání, jak má vše vymakané a vypočítané, ale dala za pravdu nám, kteří jsme tvrdili, že nemá (věk odchodu do důchodu, náročné profese, snížení redukční hranice, atd.). Ze všeho udělala chaos. Svět je kulatý.
A co že vyčítala současná vládní skvadra ještě coby opozice vládě hnutí ANO a sociální demokracie? Ano, chaos. A co bude teď jedno z vodítek pro voliče za rok? Chaos a porušené sliby. Nejen kolem výpočtu penzí a věku odchodu do důchodu a kolem stovky tisíc lidí z náročných profesí. V případě penzí ale takto zredukovat složitou otázku vlastní neschopností, to je kumšt.
Pokud skutečně složí příští vládu nynější opozice, a dodrží slib rušit asociální opatření této vlády, mohla by však zachovat alespoň tu jednu dobrou částečku nynějšího návrhu – fiktivní vyměřovací základ pro rodiče dětí. Jinak bude třeba postup ala digitalizace ve stavebnictví – znovu a lépe. Z hlediska vlády je už jedno, jestli další změny v penzích projdou, nebo ne. Škoda byla udělána.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Babišova smršť útoků na vládu: Nenávidí důchodce. Ministry bych nezaměstnal ani na pumpě