
CO NA TO MINISTR - 30.4. v 21:20
Nadále předpokládáme, že by se české firmy na stavbě Dukovan měly podílet ze 60 procent, zdůraznil v pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS šéf resortu životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Všechny kontrakty však zatím uzavřeny nebyly, přiznal.
Smlouva na dostavbu Dukovan, coby nejdražší zakázka v historii Česka, má být podepsán příští středu. „Všechny věci jsou dohodnuty a připraveny,“ potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS Hladík.
ČTĚTE TAKÉ: Utnutí ropy z Ruska už nás nemusí děsit, popsal Bartoň nezávislost. Co se změní směrem k EU?
Významný podíl českých firem na výstavbě je podle Hladíka jednou z priorit. „Hlavní cíl je, aby elektřina z této jaderné elektrárny byla co nejlevnější. Druhým, aby se na výstavbě podílely české firmy – ale konkurenčně, tedy že nemohou zvyšovat celkovou cenu díla. A důležité je také to, že ty jednotlivé komponenty, které české firmy umí, budou dodávat ony,“ uvedl.
Půjde skutečně o 60 procent?
Zda se skutečně podíl českých firem bude rovnat dříve avizovaným 60 procentům, však zcela jasné není. „Není to kodifikováno. Ale z těch jednání mezi českou a korejskou stranou vyplývá, že by to mělo být zhruba 60 procent. Je to velmi detailně rozděleno,“ poznamenal Hladík s tím, že objednatel, tedy Elektrárna Dukovany II (EDU II), má ve smlouvě záruky směrem k bezpečnostním parametrům výběrových řízení, a také možnost upřednostnit české firmy.
Hladík ale upřesnil, že v tuto chvíli ještě nejsou uzavřeny veškeré kontrakty, jelikož několik let zabere samotné zpracovávání projektu. „Dokud nevíte, kudy přesně půjdou trubky, kde bude stát reaktor, kde budou čerpadla a kolik těch čerpadel přesně bude, tak je nemůžete ani objednat,“ vysvětlil.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské firmy EDF. Dalšího uchazeče – Westinghouse – vyřadila ze soutěže už dříve.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi rekordně mění dodavatele energií. Ušetřila jsem tisíce, popisuje zákaznice