reklama

Česká firma vyrobila statisíce roušek. Její vyšší příjmy řeší Finanční správa

Pomáhala výrobou roušek v boji proti koronaviru, přesto skončila v hledáčku Finanční správy. To je příběh české firmy Nano Space. Během pandemie vyrobila statisíce roušek a obratem musela vysvětlovat vyšší příjmy. Zakladateli firmy se postup státu nelíbí a považuje ho za absurdní.

reklama

Domažlická firma NanoSpace začala vyrábět v březnu nano roušky kvůli tomu, že ji oslovil krizový štáb v Českých Budějovicích kvůli nedostatku pomůcek. Dodali více než 200 tisíc roušek. Ještě v době nouzového stavu ale Finanční správa poslala firmě výzvu a chtěla vysvětlení, proč se fakturace mnohonásobně zvedla.

„Vzhledem k tomu, že výše přijatých zdanitelných plnění od tuzemských plátců a rovněž výzva uskutečněných zdanitelných plnění v tuzemsku značně přesáhly hodnoty vykazované v předchozích 6 zdaňovacích obdobích, vznikly správci daně pochybnosti o reálném nárůstu ekonomické činnosti,“ píše se v dopisu od Finanční správy.

Podle Finanční správy běžný postup

Řediteli firmy Jiřímu Kůsovi vadí to, že jeho firma, která pomáhá v době krize, je potom v hledáčku Finanční správy. Firmu NanoSpace v poslední době kontrolovala dvakrát. „První kontrola byla někdy v polovině března, v době, kdy se zastropovala cena respirátorů a několik málo výrobců muselo dodávat státu, my jsme byli distributory právě těch trojkových respirátorů a ten týden, kdy se to rozběhlo, přišly kontroly ze speciálních útvarů finančního úřadu i k nám,“ řekl CNN Prima NEWS podnikatel.

K tématu

Podle Finanční správy je to ale běžný postup. „My jsme oslovili firmu NanoSpace tou výzvou k odstranění pochybností, je to běžný nástroj, který používáme v řádech desetitisíců ročně, kdy zjišťujeme, když dojde k výkyvu. Nebyla to daňová kontrola,“ řekl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Finanční správy ČR.

Podle ředitele organizace Hlídač státu Michala Bláhy je problém v tom, že Finanční správa postupuje příliš mechanicky a nebere podnikatele jako partnera. „Finanční správa považuje daňové poplatníky za nepřátele. Za někoho, koho musí dostihnout, stíhat a poté potrestat. Podnikatele nevnímá jako partnera, kterému by měla pomáhat,“ myslí si Bláha.

Finanční správa posílá výzvy nejčastěji kvůli nesrovnalosti či neúplnosti v daňovém přiznání nebo když zjistí odlišné údaje oproti jiným hlášením téhož subjektu.

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Advokátka: Prymulovi jako politikovi hrozí vyšší sankce než běžným lidem
Zázračný beton v Neapoli. Alkmaar si připsal skalp i bez 13 nakažených fotbalistů
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Byla to moje chyba, kaje se Faltýnek. S Prymulou probírali v restauraci misi zdravotníků

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Papaláši, kteří myslí, že pro ně pravidla neplatí, píše Kalousek o Prymulovi a Faltýnkovi
Další články
reklama
reklama