reklama

Česká firma vyrobila statisíce roušek. Její vyšší příjmy řeší Finanční správa

Pomáhala výrobou roušek v boji proti koronaviru, přesto skončila v hledáčku Finanční správy. To je příběh české firmy Nano Space. Během pandemie vyrobila statisíce roušek a obratem musela vysvětlovat vyšší příjmy. Zakladateli firmy se postup státu nelíbí a považuje ho za absurdní.

reklama

Domažlická firma NanoSpace začala vyrábět v březnu nano roušky kvůli tomu, že ji oslovil krizový štáb v Českých Budějovicích kvůli nedostatku pomůcek. Dodali více než 200 tisíc roušek. Ještě v době nouzového stavu ale Finanční správa poslala firmě výzvu a chtěla vysvětlení, proč se fakturace mnohonásobně zvedla.

„Vzhledem k tomu, že výše přijatých zdanitelných plnění od tuzemských plátců a rovněž výzva uskutečněných zdanitelných plnění v tuzemsku značně přesáhly hodnoty vykazované v předchozích 6 zdaňovacích obdobích, vznikly správci daně pochybnosti o reálném nárůstu ekonomické činnosti,“ píše se v dopisu od Finanční správy.

Podle Finanční správy běžný postup

Řediteli firmy Jiřímu Kůsovi vadí to, že jeho firma, která pomáhá v době krize, je potom v hledáčku Finanční správy. Firmu NanoSpace v poslední době kontrolovala dvakrát. „První kontrola byla někdy v polovině března, v době, kdy se zastropovala cena respirátorů a několik málo výrobců muselo dodávat státu, my jsme byli distributory právě těch trojkových respirátorů a ten týden, kdy se to rozběhlo, přišly kontroly ze speciálních útvarů finančního úřadu i k nám,“ řekl CNN Prima NEWS podnikatel.

K tématu

Podle Finanční správy je to ale běžný postup. „My jsme oslovili firmu NanoSpace tou výzvou k odstranění pochybností, je to běžný nástroj, který používáme v řádech desetitisíců ročně, kdy zjišťujeme, když dojde k výkyvu. Nebyla to daňová kontrola,“ řekl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Finanční správy ČR.

Podle ředitele organizace Hlídač státu Michala Bláhy je problém v tom, že Finanční správa postupuje příliš mechanicky a nebere podnikatele jako partnera. „Finanční správa považuje daňové poplatníky za nepřátele. Za někoho, koho musí dostihnout, stíhat a poté potrestat. Podnikatele nevnímá jako partnera, kterému by měla pomáhat,“ myslí si Bláha.

Finanční správa posílá výzvy nejčastěji kvůli nesrovnalosti či neúplnosti v daňovém přiznání nebo když zjistí odlišné údaje oproti jiným hlášením téhož subjektu.

Další hlavní zprávy

Politika

Ústavní ochrana vody by umožnila zaplavovat obce, varuje šéfka sněmovního výboru

Ústavní ochrana vody by umožnila zaplavovat obce, varuje šéfka sněmovního výboru

Návrh na ústavní ochranu vody, který dokončuje ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), se zatím nesetkal s velkou podporou. Poslancům například vadí, že ministr zákon nepředloží za vládu, nýbrž jako poslaneckou novelu. Poslankyně za Piráty a šéfka výboru pro životní prostředí Dana Balcarová CNN Prima NEWS řekla, že chystaný návrh umožní zaplavovat některé obce.

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

reklama
Tučné odškodné pro zakázané kožešinové farmy napočítal sám farmář. Poslanci to nevěděli
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama