360°, Imrich Bugár, Pavel Fischer, Tomáš Pojar - 20.5. v 20:13
Ať čeští sportovci na olympiádu jedou, ale bez politiků, vysvětlil Pavel Fischer v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS návrh senátorů. Ti hodlají apelovat na politiky i sportovní činovníky, aby na olympijské hry do Číny v roce 2022 Česko nevysílalo národní výpravu. Právě proto, aby čeští politici nebyli svázáni s čínskou propagandou. Podle bývalého atleta Imricha Bugára by sportovcům nevadilo, kdyby se her nikdo z politiků nezúčastnil.
„Nechceme bránit sportovcům, aby mohli soutěžit. Ale přemýšleli jsme nad tím, jestli u toho musí být česká delegace například z vlády, jejíž přítomnosti by potom bylo možné zneužít,“ vysvětlil návrh senátorů Pavel Fischer v pořadu.
Šmicer stáhl svou kandidaturu na šéfa fotbalu. Jsi neskutečný frajer, ocenil ho Tvrdík
Vladimír Šmicer se vzdal kandidatury na předsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR). Bývalý reprezentant uvedl, že nechce tříštit hlasy voličů, kteří touží po změně. Kandidát hnutí F-evoluce podpořil Petra Fouska, proti němuž se tak 3. června na valné hromadě v Nymburce postaví pouze Karel Poborský.
Čeští politici by tím podle něj byli svázáni s propagandou. „Ta je často na úvodním ceremoniálu to nejdůležitější,“ myslí si senátor.
Upozornil, že v roce 2008, kdy Čína také pořádala olympiádu, tam nepřijeli zástupci jedné evropské země. Slavnostního zahájení her se tehdy odmítla zúčastnit německá kancléřka Angela Merkelová. „A bylo to správné gesto. Docházelo tam k takovým represím – například v Tibetu vůči menšinám, vůči novinářům, byla tam cenzura –, že se dokonce šéf z olympijského výboru, který měl na starosti novináře, omlouval, protože to nebylo dohodnuto,“ podotkl Fischer.
Sportovcům občas politici vadí
Podle bývalého československého reprezentanta Imricha Bugára politika do sportu nepatří. „Politici ať tam klidně nejezdí, ale sportovcům bychom neměli bránit. Sport má sloužit k přátelství mezi národy, což na olympiádě platí. Sportovec nevnímá, jestli tam je nějaký politik, a když tam je, kolikrát to sportovcům i vadí,“ zdůraznil bývalý atlet v pořadu.
Podle něj sportovec často ani nevnímá, do jaké země jede. „Pro sportovce existuje olympijská vesnice a stadiony. Chce získat medaili a proslavit republiku,“ vysvětlil Bugár.
Podle Fischera se v minulosti olympiády i zneužívalo. „Například v roce 2014 v Soči překryla válku,“ upozornil senátor. Dodal, že Rusko navíc zorganizovalo masivní dopingovou aféru, která zbavila řadu šampionů jejich medailí a vítězství. „Musíme si dát pozor, abychom se nenechali vtáhnout do těchto her. Proto o tom mluvíme teď, abychom přemýšleli, jaká jsou nebezpečí a co znamená olympiáda v Číně,“ uvedl Fischer.
Zároveň připomněl, že v Olympijské chartě výslovně stojí ochrana menšin. „Ta je v Číně pošlapávána. Olympijskému výboru řekneme, ať si znovu přečtou jejich stanovy. Nemůžeme se jako země nechat zatáhnout do situace, která je nedůstojná,“ varoval senátor.
Senátor Pavel Fischer Zdroj: CNN Prima NEWS