reklama

Bude klíčové, aby se státy rychle dohodly na fondu obnovy EU, říká Niedermayer

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek odletěl do Bruselu. Tam bude spolu s dalšími evropskými lídry jednat o záchranném fondu pro evropskou ekonomiku. Plán na rozdělení 750 miliard eur se však české vládě i opozici nezdá výhodný. Podle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) je však klíčové, aby členské státy EU došly rychle ke shodě. Řekl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Na summitu EU se budou řešit dva klíčové body – záchranný fond a sedmiletý rozpočet. Od pátku o nich budou rozhodovat představitelé unijních zemí. „Očekáváme dlouhé jednání. Společná řeč se bude hledat nejspíš obtížně. Plán zatím není spravedlivý ani efektivní,“ řekl Andrej Babiš před odletem.

K tématu

Sněmovna předsedu vlády vyzvala, aby plán i financování fondu ve výši 750 miliard eur podpořil. Poslanci ale požadují, aby prosadil i několik změn.

Celková částka 750 miliard eur (v přepočtu přes 20 bilionů korun) by se měla rozdělovat i podle míry nezaměstnanosti unijních zemí v letech 2015 až 2019. Vzhledem k nízké nezaměstnanosti v období před koronavirovou krizí by to Česko podle Babiše znevýhodňovalo.

„Jsou konkrétní body, které nám z českého hlediska nevyhovují. Do jisté míry nás znevýhodňují. Chápu ale, že s blížící se ekonomickou krizí je potřeba vyjednat dohodu co nejrychleji,“ vyjádřil se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS europoslanec Ondřej Kovařík (za ANO).

Vláda se shodla s opozicí

Ještě větší důraz na rychlou dohodu apeloval druhý host debaty europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09): „Je hlavně důležité rychle dojít ke shodě. Odkládání tohoto plánu o další měsíce znamená, že se ty peníze dostanou do ekonomiky později. To by bylo špatné,“ poznamenal Niedermayer.

Na bruselském summitu bude česká strana pravděpodobně usilovat také o prodloužení období, ve kterém bude možné unijní peníze využívat. Navrhované jsou čtyři roky. Na prodloužení lhůty se vláda shodla i se zástupci opozice. „Je nezbytně nutné, aby tyto peníze směřovaly do oblastí, které mají následně nějakou přidanou hodnotu. Skutečně to není utrácení peněz na nějakou zábavu,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Souhlasit musí celá sedmadvacítka

Současně s fondem obnovy budou lídři členských zemí jednat o příštím sedmiletém unijním rozpočtu, na který by se Česká republika například podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) měla soustředit přednostně. „Peníze z rozpočtu můžou jít například do infrastruktury, rozvoje vědy či podnikání,“ řekl Zdechovský.

Podle odhadů by se mohlo jednat až do neděle. Rozpočet i fond obnovy potřebují ke schválení jednohlasnou shodu představitelů všech 27 států EU.

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Advokátka: Prymulovi jako politikovi hrozí vyšší sankce než běžným lidem
Zázračný beton v Neapoli. Alkmaar si připsal skalp i bez 13 nakažených fotbalistů
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Byla to moje chyba, kaje se Faltýnek. S Prymulou probírali v restauraci misi zdravotníků

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Papaláši, kteří myslí, že pro ně pravidla neplatí, píše Kalousek o Prymulovi a Faltýnkovi
Další články
reklama
reklama