Turecká legenda o zesnulých fotbalistech: Šurala všichni milovali, smrt Rajtorala byla šok

Turecký obchodník Yocko, který provozuje obchod s oblečením v Alanyi, se stal pro české turisty hvězdou. V zemi prezidenta Erdogana je pro našince něco jako Karel Gott. Mluví plynule česky a sjíždějí se k němu tuzemské celebrity i fotbalisté, kteří v Turecku působí. Řada z nich se stala jeho kamarády. Patřil mezi ně také Josef Šural, který před třemi lety v Turecku zemřel při dopravní nehodě, i František Rajtoral, jenž se v této zemi oběsil.

Turek Yocko má k Česku a Slovensku velmi blízký vztah. V roce 1990 odcestoval obchodovat do Bratislavy, oženil se tam, narodil se mu syn a na Slovensku prožil devět let. Za tu dobu se perfektně naučil česky. Po rozvodu se vrátil do Turecka, kde si v roce 2002 v turisticky oblíbené destinaci Alanya otevřel obchod s oblečením, který provozuje dodnes. Mezi českými turisty se brzy rozkřiklo, že existuje obchod, jehož majitel mluví plynule česky, a Yocko se tak pro mnohé stal doslova atrakcí. Říkají mu Jožko. Jezdí k němu nakupovat české a slovenské celebrity i fotbalisté, kteří v Turecku působí.

Těsně před smrtí si telefonovali

Yocko pro řadu z nich funguje jako prostředník. Cokoliv potřebují zařídit, s něčím pomoci, obracejí se na něj. Tak tomu bylo i v případě Josefa Šurala, který hrával za tým Alanyaspor, kam přestoupil v lednu 2019 z pražské Sparty. V dubnu téhož roku se stal obětí tragické dopravní nehody, když nepřipoután vypadl z minibusu cestou ze zápasu. Na následky zranění zemřel. Bylo mu pouhých osmadvacet let.

„Josefa jsem znal velmi dobře. Byl to skvělý kluk. Byli jsme kamarádi, často za mnou chodil. Ještě mi volal, že až dojede ze zápasu, že se u mě zastaví a pak se to stalo... Někdo říká, že ten řidič, co je vezl, za volantem usnul, jiní tvrdí, že to byla nešťastná náhoda. Šofér byl za nehodu týden v base, pak ho pustili. Soud ještě probíhá. Josefa Šurala fanoušci milovali, po tragédii mu v Alanyii postavili sochu,“ prozradil CNN Prima NEWS Yocko.

Sebevraždě nic nenasvědčovalo

Velmi blízký vztah měl také k Františkovi Rajtoralovi, který se během angažmá v Gaziantepsporu oběsil ve svém tureckém bytě. Spekulovalo se o tom, že jednatřicetiletý obránce a záložník měl velké dluhy, které nebyl schopný splácet, neboť mu klub údajně dlouhodobě dlužil na výplatách. Trpět měl také těžkými depresemi.

„Franta byl miláček. Navštěvoval mě často, ale nikdy jsem ho nezažil smutného. Vždycky byl veselý, úsměv od ucha k ucha. Strašně pozitivní kluk. Na nic si nestěžoval. Jeho smrt pro mě byla šok. Byl u mě ještě asi dva dny předtím, než se to stalo, ale absolutně nic nenasvědčovalo tomu, že by se chtěl zabít. Pak se říkalo, že měl problémy s přítelkyní, ale pravdu, co ho k sebevraždě přimělo, už se nedozvíme,“ pokrčil rameny Yocko.

Češi v Turecku smlouvat neumějí

Mezi jeho klienty patřil i herec Pavel Trávníček. „Když tu byl na dovolené, přišel ke mně nakupovat. Výborný zákazník. Byl překvapený, že tak dobře umím česky. Zeptal se mě, jestli znám pohádku Tři oříšky pro Popelku, odpověděl jsem, že jasně, že jsem ji viděl několikrát. Tak ten princ, to jsem já, rozesmál se. Velmi hezky jsme si popovídali,“ prozradil Yocko.

O tureckých obchodnících je známo, že o ceně každého výrobku smlouvají, to však není jeho případ. „Já mám ceny pevně dané, ale ostatní to tak mají. Zboží se při smlouvání dá srazit tak o čtyřicet procent, než prodejci na první pokus nabízejí. Nejvíce smlouvají zákazníci z Ruska a Skandinávie, většina Čechů a Slováků ale moc smlouvat neumí. Spokojí se s tím, že jim prodejce sleví alespoň něco,“ přiblížil Yocko. Kvůli pandemii koronaviru museli mít turečtí prodejci dva roky zavřeno a od vlády prý nedostali ani korunu. Letošní sezona už byla poměrně slušná. „Ruskou klientelu nahradili nejvíce Poláci a Maďaři, hodně přibylo i Čechů. Ty máme nejraději,“ svěřil se turecký obchodník.

Tagy: