Srovnávání platů u ženských a mužských sportovců je vždy ožehavé téma. V naprosté většině odvětví se odměny žen zdaleka nepřibližují obřím sumám, ze kterých se těší druhá strana barikády. V klubovém fotbale jsou rozdíly markantní, ne už tak v určitých případech na reprezentační úrovni. Hned v několika případech platí u národních týmů absolutní rovnost. A to i v „kolébce“ fotbalu.
Anglická fotbalová asociace FA oznámila, že dává reprezentantům i reprezentantkám stejným dílem. To platí jak pro stálé odměny, tak pro bonusy. Progresivním krokem se „pochlubila“ až s odstupem devíti měsíců, protože identické podmínky platí na Britských ostrovech už od začátku ledna.
FA touto zprávou následovala vyjádření Brazilské fotbalové konfederace. V jihoamerické destinaci rovněž nově platí pravidlo stejných částek pro hráče i hráčky v národním týmu.
Anglie a Brazílie patří mezi vybranou společnost několika málo států. Rovné výplaty dostávají muži a ženy ještě v Austrálii, Norsku a na Novém Zélandu.
Reportérka britské stanice Sky Sports Rebecca Williamsová uvádí, že téma bylo v souvislosti s anglickými reprezentacemi na stole už dlouho. „A pamatuji si, jak jsem se na konci loňského roku bavila s kapitánkou Anglie Steph Houghtonovou. Zmínila, že když ženy dokážou vyprodat stadion, možná by bylo namístě, aby se na to nějakým způsobem hledělo. Ale samozřejmě i tehdy ještě panovaly odlišné názory,“ zmiňuje Williamsová, která dodává, že jde o „masivní krok“ v boji za rovné platy ve sportu. „Uvidíme, jestli teď přijdou další změny nejen ve fotbale, ale rovněž ve všech ostatních sportech.“
Američanky se soudí
V Anglii je ženský fotbal populární i mimo mezinárodní scénu. Women´s Super League nabírá poslední roky na síle a míří do ní ty nejlepší hráčky světa. Ovšem větší haló pravděpodobně stále vzbuzuje americká National Women´s Soccer League. Spojené státy americké totiž ovládly uplynulé dvě mistrovství světa, čímž dělají tamní klubové soutěži skvělou reklamu.
Jenže zrovna tým, který ze světové konfrontace vychází jako ten nejsilnější, zatím musí na stejné sumy, jaké dostávají mužští američtí internacionálové, čekat. Po loňském triumfu ve Francii reprezentantky USA zažalovaly vlastní federaci kvůli diskriminačním podmínkám. Soudce jejich případ zamítl, národní tým se proti tomuto rozhodnutí odvolal.
Hráčky a realizační tým se dožadují kompenzační částky v celkově hodnotě 66 milionů dolarů (přibližně 1,47 miliardy korun), a to na základě listiny Equal Pay Act. Ta byla ve Spojených státech amerických podepsána v roce 1963 prezidentem J.F. Kennedym a kladla si za úkol vymazat rozdíly v platech.