Fotbalistky vyprodaly gigantické Camp Nou. Tak už nás konečně přijměte, žádá Svitková

Husí kůže, slzy v očích a blázinec. To všechno ve fotbalistkách Barcelony a Realu Madrid vyvolal zápas, jaký ještě nezažily. Jejich čtvrtfinále v Lize mistryň přilákalo na ochozy slavného stadionu Camp Nou přes 91 tisíc fanoušků, čímž padl divácký rekord ženského fotbalu. Nevídané kulisy historického zápasu dojaly i české reprezentantky.

Desetitisícové návštěvy na ženských fotbalových zápasech rozhodně nejsou standardem. Ani ve Španělsku. Duel play-off mezi Barcelonou a Realem Madrid byl od prosincového losu prezentován jako ten, který může překonat rekord. Proto ženský katalánský celek výjimečně zamířil na Camp Nou, kde hrají mužské hvězdy. A na čas se rozloučil s tradičním domácím sídlem Estadi Johan Cruyff s kapacitou šest tisíc míst. Tam mimochodem průměrně chodí 2 983 diváků.

Známý gigantický kolos pojme o dost více lidí, celkem 99 tisíc fanoušků. Vzhledem k rozsáhlé kampani se „dům“ podařilo takřka kompletně naplnit – lidé obsadili 91 553 sedadel. 70 tisíc lístků si rozebrali takzvaní příznivci klubu za zvýhodněnou cenu, zbylé vstupenky se nejlevněji prodávaly za 15 eur. Rekord ženského fotbalu byl na světě, aktérky zažily vysoce návykový pocit. Výjimečný večer dopadl lépe pro Barcelonu, která po výhře 3:1 z prvního zápasu přidala v domácí odvetě jednoznačné vítězství 5:2. A zajistila si semifinále Ligy mistryň.

„Nenacházím slova, abych to popsala,“ řekla poslední vítězka Zlatého míče a kapitánka postupující skvadry Alexia Putellasová. Autorka jednoho z gólů posléze řekla: „Bylo to magické. Zápas skončil a fanouškům se nechtělo odcházet. Neuvěřitelné!“

Podobně nevěřícně a nadšeně působila i její parťačka Caroline Grahamová Hansenová. „Musela jsem zadržovat slzy, protože tohle bylo příliš bláznivé. Fanoušci po zápase neodcházeli a slavili s námi. Něco takového jsem si nedokázala ani představit, měla jsem husí kůži,“ vyprávěla.

Fotbalistky dělají totéž co muži

Velkolepé „dostaveníčko“ na Camp Nou mělo přesah do celého světa. Zvláště pro ženské fotbalistky stále občas narážející na šovinistické řeči o tom, že „fotbal je chlapský sport“ a v „jejich podání je nekoukatelný“, šlo o jistou satisfakci, případně naději.

„Dnešek se zapsal do historie ženského fotbalu. 91 553 lidí sledovalo čtvrtfinále ligy mistrů žen na Camp Nou. Neskutečné. A jaký to byl neskutečný zápas s neskutečnou atmosférou. Bylo vidět, jak si to všichni užívají – hračky, fanoušci… Jde jen o to, aby konečně společnost přijala ženský fotbal jaký je a těžila z toho,“ napsala na Twitteru česká reprezentantka a záložnice West Hamu United Kateřina Svitková.

A také podotkla, že ženský fotbal zkrátka nemůže být tak rychlý a silový jako mužský. „Ale to není žádný ženský sport v porovnání s mužským. Co je jisté, bude to fotbal, který obsahuje vášeň, lásku, srdce, plno gólů. Všechny fotbalistky dělají úplně stejné věci jako mužští kolegové, a proto si zaslouží stejný respekt a podporu, jako mají chlapi,“ pokračovala.

Její kolegyně z národního týmu a sparťanka Kateřina Bužková si po rekordním střetnutí povzdechla nad velmi nízkou návštěvností ženského fotbalu v Česku: „Tak už začněte i trochu chodit na nás tady!“

Dosavadní absolutní maximum drželo finále mistrovství světa USA - Čína, které v roce 1999 na stadionu v Pasadeně navštívilo 90 185 fanoušků. Rekordem ženského klubového fotbalu bylo 60 739 diváků na utkání španělské ligy mezi Atléticem Madrid a Barcelonou v roce 2019.

Tagy:
Španělsko rekord FC Barcelona návštěvnost Real Madrid Camp Nou diváci fotbal Atlético Madrid ženský fotbal sport Kateřina Svitková Johan Cruijff Kateřina Bužková Alexia Putellasová sportovní soutěž Mistrovství světa ve fotbale Caroline Grahamová Hansenová