Projekt fotbalové Superligy není tak mrtvý, jak by se na jaře letošního roku mohlo zdát. Zástupci italského Juventusu Turín a španělských gigantů FC Barcelona a Real Madrid naopak podali stížnost na Evropskou fotbalovou unii (UEFA) kvůli monopolu a soudy ve Španělsku jim daly částečně zapravdu. Pozměněný koncept Superligy navíc předkládají Evropské komisi a poslancům Evropského parlamentu.
„Téma Superligy je vyřízené, je mrtvé. Už nikdy nebude vzkvétat, to je naprosto jasné. Byl to velký propadák, hlasování fanoušků bylo jasné,“ cituje ve svém posledním vydání německý fotbalový magazín Kicker bývalého prezidenta Bayernu Mnichov Karl-Heinze Rummeniggeho.
Absolutní skandál, kluby by se měly stydět. Představení Superligy pobouřilo i politiky
O fotbalové Lize mistrů se dlouhé roky referuje jako o milionářské soutěži. Ovšem teď přišlo zemětřesení, ze kterého se generuje ultramilionářská záležitost s názvem Superliga. 12 mocných klubů z Anglie, Itálie a Španělska vytvořilo vlastní společnost. To vše za velkého nepochopení nezúčastněných. Hlavou kroutí asociace UEFA, FIFA, fanoušci i známé osobnosti.
Osmnáctého dubna 2021 dvanáct předních evropských klubů, šest anglických – Arsenal Londýn, Chelsea Londýn, FC Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham Hotspur, tři italské – AC Milán, Inter Milán, Juventus Turín, a tři španělské – Atlético Madrid, FC Barcelona, Real Madrid, oznámilo založení Superligy. Vzápětí se zvedla vlna protestů od majitelů, trenérů i hráčů nezúčastněných týmů, ale především od fanoušků.
UEFA pohrozila okamžitým vyloučením klubů z probíhajících soutěží (Liga mistrů a Evropská liga) a dalšími následnými sankcemi. Mezi nimi měla být i náhrada ušlých zisků, pokud by se „stroj na peníze“ v podobě Ligy mistrů „rozbil“.
Dva dny po založení Superligy ji opustily Chelsea a Manchester City. O den později se přidaly zbývající anglické kluby, následovaly italské týmy i španělské Atlético. Jedenadvacátého dubna, tedy po třech dnech, projekt oficiálně skončil. Na jeho pokračování trvali Barcelona a Real.
Přehodnocení budoucnosti fotbalu v EU
K nim se v létě letošního roku vrátili šéfové Juventusu Turín a nadále pracují na realizaci myšlenky nové Superligy. Proto připravili koncepční dokument nazvaný „Přehodnocení budoucnosti fotbalu v Evropské unii“, který nyní míří k členům Evropské komise a poslancům Evropského parlamentu a vysvětlují v něm své plány.
Šéf UEFA: Hráči, kteří se zapojí do Superligy, nebudou moct hrát na MS ani ME
Prezident UEFA Aleksander Čeferin v pondělí potvrdil, že hráči, kteří se zúčastní diskutované Superligy, budou mít značné komplikace na mezinárodní úrovni. Šéf fotbalového orgánu potvrdil, že pro ně bude platit zákaz startovat na mistrovství světa i mistrovství Evropy. V současné chvíli tvoří jádro nové soutěže 12 týmů z Anglie, Španělska a Itálie.
Oproti původnímu konceptu, který se v dubnu 2021 setkal s odmítavým postojem fanoušků, klubů, lig a národních asociací, došlo k zásadním změnám. „Nová Superliga“ nemá být organizována jako uzavřená soutěž se stálými členy, ale bude otevřená všem evropským klubům. Přepracovaný model počítá s 1. ligou a 2. ligou po 20 klubech. Ty by měly i nadále hrát ve svých národních ligách, ale ne v Lize mistrů. Tu zástupci Barcelony, Juventusu a Realu opět tvrdě kritizují a jako výhodnější alternativu nabízejí Superligu.
Proto také v novém projektu reagují na jarní odmítnutí ze strany fanoušků speciálními nabídkami. Příznivci klubů by dostávali dotace na cestu na venkovní zápasy. Ve stanovách má být zakotvené, že na finálovém zápase Superligy bude 70 procent míst vyhrazeno pro fanoušky obou finalistů. U poloviny vstupenek má být stanovená maximální cena.
Florentino Pérez, prezident Realu, cítí motivaci díky soudním rozhodnutím, která potvrdila zákonnost jejich záměrů. Ve Španělsku již podali žalobu na soutěžní monopol UEFA a soud ho uznal jako částečně oprávněný. UEFA poté řízení proti těmto třem klubům zastavila.
Navíc španělští soudci následně postoupili případ k objasnění Evropskému soudnímu dvoru (ESD). Rozhodnutí se očekává v létě příštího roku. V případě, že by ESD rozhodl ve prospěch Barcelony, Juventusu a Realu, začala by rebelující trojice své plány okamžitě realizovat. Otázka Superligy tedy není zdaleka vyřešena, natož mrtvá.