reklama

Francie chce držet krok s ostatními. Povolila vývoj nových technologií pro vojáky

Silnější, výkonnější nebo s větší kapacitou mozku. Získat takové schopnosti by měly francouzským vojákům pomoci implantáty a další nové technologie. Těm dal do budoucna zelenou etický výbor ministerstva obrany s tím, že jiné národy už tuto možnost zkoumají, a proto s nimi musí držet krok.

reklama

„Francie nemá žádné okamžité plány na vývoj invazivní technologie pro vojáky. Musíme však čelit faktům. Ne každý sdílí naše zábrany, a proto musíme být připraveni na to, co přinese budoucnost,“ řekla francouzská ministryně obrany Florence Parlyová pro britskou BBC.

Technologie propojí člověka a stroj do jednoho celku

Na podobných výzkumech pracují i v Rusku nebo Číně. Také americká armáda předpokládá, že v příštích desetiletích vyvine vojákům oční, sluchová, svalová a nervová vylepšení, která propojí člověka a stroj do jednoho celku.

Například americký vizionář Elon Musk už na rozhraní mezi počítačem a člověkem pracuje. Čip se jmenuje neuralink a letos v srpnu ho poprvé implementovali do mozku prasat. „V mnoha ohledech je to něco jako náramek fitbit ve vaší lebce s malými dráty,“ popsal tehdy Musk.

Podobné čipy uvnitř lebky by v budoucnu mohly sledovat kondici, vyčerpání i optimální zatížení vojáka. Zpráva francouzské komise také zmiňuje výzkum implantátů, které by mohly zlepšit mozkovou kapacitu, velitelům umožnit sledovat vojáky a kontrolu jejich životních funkcí na dálku. Podle této zprávy by však měly být omezeny snahy o biologické vylepšení člověka nebo genetické praktiky. „A také cokoliv, co by mohlo ohrozit integraci vojáka do společnosti nebo návrat do civilu,“ stojí ve zprávě francouzského ministerstva obrany.

Nervové implantáty zajímají nejen armádní specialisty, velký pokrok zaznamenali vědci i při jejich vývoji pro civilní výzkum.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama