reklama

Francie chce držet krok s ostatními. Povolila vývoj nových technologií pro vojáky

Silnější, výkonnější nebo s větší kapacitou mozku. Získat takové schopnosti by měly francouzským vojákům pomoci implantáty a další nové technologie. Těm dal do budoucna zelenou etický výbor ministerstva obrany s tím, že jiné národy už tuto možnost zkoumají, a proto s nimi musí držet krok.

reklama

„Francie nemá žádné okamžité plány na vývoj invazivní technologie pro vojáky. Musíme však čelit faktům. Ne každý sdílí naše zábrany, a proto musíme být připraveni na to, co přinese budoucnost,“ řekla francouzská ministryně obrany Florence Parlyová pro britskou BBC.

Technologie propojí člověka a stroj do jednoho celku

Na podobných výzkumech pracují i v Rusku nebo Číně. Také americká armáda předpokládá, že v příštích desetiletích vyvine vojákům oční, sluchová, svalová a nervová vylepšení, která propojí člověka a stroj do jednoho celku.

Například americký vizionář Elon Musk už na rozhraní mezi počítačem a člověkem pracuje. Čip se jmenuje neuralink a letos v srpnu ho poprvé implementovali do mozku prasat. „V mnoha ohledech je to něco jako náramek fitbit ve vaší lebce s malými dráty,“ popsal tehdy Musk.

Podobné čipy uvnitř lebky by v budoucnu mohly sledovat kondici, vyčerpání i optimální zatížení vojáka. Zpráva francouzské komise také zmiňuje výzkum implantátů, které by mohly zlepšit mozkovou kapacitu, velitelům umožnit sledovat vojáky a kontrolu jejich životních funkcí na dálku. Podle této zprávy by však měly být omezeny snahy o biologické vylepšení člověka nebo genetické praktiky. „A také cokoliv, co by mohlo ohrozit integraci vojáka do společnosti nebo návrat do civilu,“ stojí ve zprávě francouzského ministerstva obrany.

Nervové implantáty zajímají nejen armádní specialisty, velký pokrok zaznamenali vědci i při jejich vývoji pro civilní výzkum.

Tagy:
Babiš ho označil za doktora Smrt. Bývalý náměstek Černý na promořování trvá
Koronavirus

Babiš ho označil za doktora Smrt. Bývalý náměstek Černý na promořování trvá

Jediná cesta k ukončení pandemie koronaviru je imunizace společnosti, tedy její promoření nebo očkování, trvá na svém bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Uvedl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Minulý týden ho premiér Andrej Babiš označil za „doktora Smrt“. Pokud šéf vlády bude v takových výrocích pokračovat, je Černý připraven se bránit.

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

V pražské Uhříněvsi hořela hala, slyšet byly silné exploze. Škoda je přes sto milionů

Aktualizováno

V pražské Uhříněvsi hořela skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Podle informací CNN Prima NEWS byly na místě slyšet silné exploze, k vidění byl také veliký dým. Došlo k destrukci střešní konstrukce a částečnému zřícení boční stěny haly. Odhad škody je více než sto milionů korun. Příčinu vyšetřuje hasičský a policejní vyšetřovatel.

reklama

Domácí zpravodajství

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

Prymula: Kdo nakazil olympioniky zjistit lze. Zas tak moc kontaktů v letadle nebylo

Česká republika se ještě před začátkem letní olympiády v Tokiu „proslavila“ několika nakaženými sportovci, z nichž někteří už jistě do průběhu her nezasáhnou. Za zdroj nákazy bývá označován lékař výpravy Vlastimil Voráček, který to ale odmítá. Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly však „pacienta nula“ vystopovat lze. Uvedl to v nedělních Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS.

reklama