reklama

Francie chce držet krok s ostatními. Povolila vývoj nových technologií pro vojáky

Silnější, výkonnější nebo s větší kapacitou mozku. Získat takové schopnosti by měly francouzským vojákům pomoci implantáty a další nové technologie. Těm dal do budoucna zelenou etický výbor ministerstva obrany s tím, že jiné národy už tuto možnost zkoumají, a proto s nimi musí držet krok.

reklama

„Francie nemá žádné okamžité plány na vývoj invazivní technologie pro vojáky. Musíme však čelit faktům. Ne každý sdílí naše zábrany, a proto musíme být připraveni na to, co přinese budoucnost,“ řekla francouzská ministryně obrany Florence Parlyová pro britskou BBC.

Technologie propojí člověka a stroj do jednoho celku

Na podobných výzkumech pracují i v Rusku nebo Číně. Také americká armáda předpokládá, že v příštích desetiletích vyvine vojákům oční, sluchová, svalová a nervová vylepšení, která propojí člověka a stroj do jednoho celku.

Například americký vizionář Elon Musk už na rozhraní mezi počítačem a člověkem pracuje. Čip se jmenuje neuralink a letos v srpnu ho poprvé implementovali do mozku prasat. „V mnoha ohledech je to něco jako náramek fitbit ve vaší lebce s malými dráty,“ popsal tehdy Musk.

Podobné čipy uvnitř lebky by v budoucnu mohly sledovat kondici, vyčerpání i optimální zatížení vojáka. Zpráva francouzské komise také zmiňuje výzkum implantátů, které by mohly zlepšit mozkovou kapacitu, velitelům umožnit sledovat vojáky a kontrolu jejich životních funkcí na dálku. Podle této zprávy by však měly být omezeny snahy o biologické vylepšení člověka nebo genetické praktiky. „A také cokoliv, co by mohlo ohrozit integraci vojáka do společnosti nebo návrat do civilu,“ stojí ve zprávě francouzského ministerstva obrany.

Nervové implantáty zajímají nejen armádní specialisty, velký pokrok zaznamenali vědci i při jejich vývoji pro civilní výzkum.

K tématu

Tagy: Francie vojáci Elon Musk nové technologie implantát USA Rusko Čína náramek fitbit

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Sledujte ŽIVĚ: Duel Václava Klause ml. a Pavla Novotného k nelegálnímu večírku

Za takzvaný papalášský večírek v zavřeném teplickém hotelu padají hlavy. Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) složil poslanecký mandát a ve funkci skončil i další z účastníků – ředitel libereckých policistů Vladislav Husák. Kdo je papaláš a kdo není, o to se teď hraje? Mají účastníci tajných večírků rezignovat? Je takový trest odpovídající? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové budou poslanec a předseda hnutí Trikolora Václav Klaus ml. a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

Koronavirus

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Respirátory pro všechny ano, ale zdarma. Čínské nahraďme českými, vyzývají poslanci vládu

Poslanci podporují povinné respirátory, ale pouze pokud jich bude dost, budou zdarma nebo pokud vláda zastropuje jejich ceny. Vláda by zároveň měla podle nich podpořit české firmy, které vyrábí kvalitní produkty a nenakupovat nefunkční zboží v Číně. Česko je nejlepší na světě a stát by to měl využít. Povinné nošení respirátorů po vzoru Rakouska nebo Německa navrhl minulý týden premiér Andrej Babiš.

K věci

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Posselt: Německé nemocnice mohou převzít české pacienty. Hrát na hranice je idiotské

Narodil se na západě Německa, s velkou vervou se ale hlásí k českým kořenům. Bernd Posselt je u nás známý hlavně jako šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení a kritik Benešových dekretů. Je zastáncem spojené Evropy a navrhuje, aby Německo pomohlo České republice se zvládáním koronavirové pandemie. Jak vnímá současnou situaci v Evropě? A chtěl by se někdy vrátit zpátky do České republiky? Na tyto otázky odpovídal v pořadu K věci Petry Vinterové.

Násilné protesty v Nizozemsku pokračují. Je to jako občanská válka, hřímá premiér
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak si s námi jeden policajt vytřel zadek

Názory

Domácí zpravodajství

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici
Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
Další články
reklama
reklama