Návrh zákona, který by zakazoval vydávání certifikátů o panenství, předloží 9. prosince francouzský ministr vnitra Gérald Dermanin a delegátka ministerstva pro občanské otázky Marlène Schiappaová. Lékařům, kteří takový dokument vydají, bude hrozit pokuta i odnětí svobody.
Zákon bude součástí širší legislativy „proti separatismu“, již prosazuje prezident Emmanuel Macron. Reaguje tak na problém islámského radikalismu ve Francii, vůči němuž začal poslední dobou postupovat razantněji, a to i v souvislosti s nedávnými útoky. Návrh na zákazy testů panenství vychází z domněnky, že si pro ně přicházejí zejména muslimské dívky před svatbou.
Ministr vnitra Dermanin navrhuje, aby lékařům či jinému zdravotnickému personálu hrozilo roční odnětí svobody a pokuta ve výši 15 tisíc eur (bezmála 400 tisíc korun). Podle televize France 3 se setkalo s žádostí o potvrzení panenství 30 procent francouzských gynekologů, přičemž většina jej prý odmítla vydat.
Gynekoložka Ghada Hatemová řekla deníku France Inter, že se problematika netýká velkého počtu žen. „O certifikát mě požádají maximálně tři ženy ročně,“ řekla. Jedná se podle ní především o ženy ze severozápadní Afriky, kde jako náboženství převažuje islám. Potvrzení prý poskytuje, pokud ženám hrozí násilí. „Když mi řeknou, že je zbije bratr, že je otec zaškrtí nebo že je pomluví jejich příbuzní, nemám důvod jim nevěřit,“ vysvětlila lékařka.
Právě na tento problém upozornila i televizní síť Al Jazeera. Kritici připravovaného zákona se obávají, že trestání lékařů není řešením, neboť ženám z věřících rodin bude hrozit násilí i nadále. Tvrdí to například francouzská organizace pro reprodukční práva žen Ancic.
Proti návrhu zákona se postavil také feministický kolektiv severoafrické diaspory ve Francii Nta Rajel. „Je evidentní, že proti této praktice musíme bojovat, ale ne zákazem certifikátů. Právě ty doteď pomáhaly ženám, které je potřebují,“ uvedla organizace v prohlášení.
Delegátka Marlène Schiappaová na tuto kritiku reagovala návrhem perzekucí i pro osoby, které po ženách a dívkách důkaz o panenství požadují, nejčastěji tedy pro rodinu a nastávajícího manžela. Schiappaová by si také přála, aby ve francouzském právu přibyla možnost vykázat ze země lidi, kteří jsou v polygamním svazku. Rozšířila by se tak současná možnost polygamní sňatek zakázat.
Kult panenské blány
Testy panenství dlouhodobě odsuzují Světová zdravotnická organizace (WHO) i Organizace spojených národů (OSN) nejen proto, že se jedná o ponižující praktiku. Vyšetřením míry otevření panenské blány nebo zavedením prstů se podle WHO nedají zjistit žádné relevantní informace. Otvory v panenské bláně jsou nejrůznější a některým dívkám praskne ještě před pohlavním stykem. Zároveň je tkáň dostatečně děrovaná a pružná na to, aby jí prošla menstruační krev i tampon.
Kontroverzní vyšetření se přitom podle WHO provádí nejméně ve dvaceti zemích světa včetně Egypta, Afghánistánu, ale i USA nebo právě Francie. Četnost žádostí o vystavení certifikátu panenství kvůli globalizaci roste i v zemích, kde se dosud nevystavoval, například v Belgii či Nizozemí.
Test panenství ale není jen záležitostí přistěhovalců ze třetích zemí. Loni řekl v rozhovoru americký rapper T.I., že takto nechává každoročně vyšetřit svou osmnáctiletou dceru. Uvedl přitom, že jeho patnáctiletý syn již rok vede pohlavní život a že mu to jako otci nevadí. Později se ohrazoval, že se jednalo o žert, jeho slova však vzbudila pohoršení.