reklama

Genderová nerovnost zmizí za 100 let. Nůžky se rozevírají v politice a financích

Bude trvat téměř sto let, než zcela vymizí nerovnost mezi pohlavími, ukazuje studie Global Gender Gap Report. Podle ní se tedy rovnosti současna generace nedožije. Uzavření propasti mezi muži a ženami se nejvíce blíží oblast vzdělávání a zdravotní péče, nejhůře je na tom naopak politická angažovanost a ekonomické faktory. Žebříčku genderové rovnosti dlouhodobě vévodí Island.

reklama

Podle zjištění Světového ekonomického fóra je nyní propast mezi muži a ženami v globálním průměru uzavřena přibližně z 68 %. Celkový trend je pozitivní, ze 149 zkoumaných zemí zaznamenalo 101 zlepšení oproti loňskému měření. Tým Světového ekonomického fóra se rozhoduje podle pěti hlavních ukazatelů: ekonomické participace a příležitosti, dosažené vzdělání a přístup ke vzdělání, zdravotnictví a doba dožití, politická participace a angažovanost v „profesích budoucnosti“.

Politika i management jsou doménou mužů

Vůbec nejhorší výsledky vykazuje podle poslední analýzy oblast politické reprezentace. Rovnosti se zde dočkáme až za 95 let. Celosvětové nyní ženám patří 25,2 % křesel v poslaneckých sněmovnách a jejich ekvivalentech. Na ministerských pozicích podíl klesá ke 21,2 %. Výrazné zlepšení v této oblasti zaznamenala Litva, Španělsko nebo Thajsko. „V některých zemích však ženy postrádají politickou reprezentaci zcela,“ upozorňuje nezisková organizace Světové ekonomické fórum. V 85 ze 153 zkoumaných zemí také posledních 50 let chyběla ženská hlava státu.

Nůžky jsou široce rozevřeny i v oblasti ekonomické, a to jak v zastoupení žen ve vedoucích pozicích, tak v platové nerovnosti. Zatímco počet žen-manažerek roste, nerovnost v příjmech zaznamenává opačný trend, a to překvapivě zejména ve vyspělých státech. Podle jedné z teorií ženy silněji poškozuje robotizace a automatizace právě proto, že častěji zastávají nižší pozice.

V globálním průměru je na pracovním trhu aktivních jen 55 % všech žen v produktivním věku oproti 78 % mužů. „V mnoha zemích jsou navíc ženy znatelně znevýhodněny v přístupu k úvěrům, pozemkům či cenným papírům, což jim brání začít podnikat či nashromáždit jmění,“ upozorňuje Světové ekonomické fórum. Zemí, kde mají ženy zakázáno založit si bankovní účet nebo si vzít úvěr, je 72. Problém se ale netýká jen rozvojových zemí. Na to, že banky nechtějí ženám půjčovat, upozornila již dříve na CNN Prima NEWS šéfka asociace podnikatelek Kateřina Haring.

Vysoké kompetence, nízká důvěra

Zpráva Světového ekonomického fóra upozorňuje, že uzavření ekonomické propasti mezi muži a ženami výrazně brání nízké zastoupení žen v nově se objevujících pracovních oblastech a pozicích. Jedná se především o cloud computing, kde pracuje pouze 12 % žen, nebo o oblast umělé inteligence. „Ukázalo se navíc, že porovnáme-li schopnosti žen a to, jaké pozice zastávají, často bývají pracovně podceněny, i když mají potřebné schopnosti,“ píše se ve zprávě ekonomického fóra.

Optimističtější jsou zjištění ohledně přístupu ke vzdělání a zdravotní péči. Ve 35 zemích již dokonce bylo dosaženo kompletní rovnosti ve vzdělání, v některých zemích ale zbývá dorovnat až 20 % nerovností mezi chlapci a dívkami.

Podle výpočtů ekonomického fóra by měla genderová nerovnost celosvětově vymizet za 99,5 roku. Zatímco v oblasti vzdělání by se mohly nůžky uzavřít už za 12 let, dobu výrazně prodlužuje oblast ekonomiky, práce a příležitostí. Ta by se mohla pro pohlaví srovnat až za 257 let, pokud by progres postupoval dosavadním tempem.

Island: Rovnost už od školky

Žebříčku genderové rovnosti vévodí Island už 11 let po sobě. V nejřídčeji osídleném evropském státě je propast mezi pohlavími uzavřena z 88 %. V Islandu byl přijat zákon o rovnosti mezi muži a ženami již v roce 2000.

Ten mimo jiné definuje devět oblastí, v nichž ženy postihuje genderová nerovnost, popisuje platovou nespravedlnost a charakterizuje rozdíl mezi přímou a nepřímou diskriminací na základě pohlaví. Island také zakázal v roce 2009 z feministických důvodů striptýzové kluby. Parlament rozhodl, že nikdo nesmí profitovat z nahoty svých zaměstnanců.

Na ostrově rovněž platí zákon o mateřství, otcovství a rodičovské dovolené. Ten má zajistit, že si oba rodiče rozdělí péči o dítě rovným dílem. Zákon o rovných právech žen a mužů zase ukládá školám jako povinnost o genderové rovnosti vyučovat, a to ve všech stupních vzdělání.

Česko je v Evropě propadlíkem

V závěsu za Islandem jsou šampiony rovnosti mezi muži a ženami také další severské státy – Norsko, Finsko a Švédsko. Do první desítky se vešly také Nikaragua, Nová Zéland, Irsko, Španělsko, Rwanda a Německo. Česká republika je až na 78. příčce, zhruba v polovině seznamu. Mezi evropskými zeměmi je mezi nejhoršími už pouze Řecko, Kypr a Maďarsko. Výčet zemí uzavírají Demokratická republika Kongo, Sýrie, Pákistán, Irák a Jemen.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nakažených prudce přibývá. Česko hlásí za neděli 1823 případů covidu

V neděli přibylo v Česku dalších 1 823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve srovnání s předchozí nedělí a nejvíce za druhý víkendový den od začátku dubna. Dál roste i počet hospitalizovaných včetně pacientů ve vážném stavu. Nemocniční péči na konci víkendu potřebovalo 885 lidí s nemocí COVID-19, z toho těžký průběh má 131 z nich. Minulou neděli bylo v nemocnicích 526 nakažených a ve vážném stavu 91. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Převrat v Súdánu: Vojáci zadrželi ministry, premiér je v domácím vězení

Vojáci v Súdánu zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků a premiéra Abdalláha Hamduka převezli na neznámé místo. S odvoláním na súdánskou televizi a ministerstvo informací to uvedla agentura Reuters, která dění v africké zemi označila za zjevný pokus o převrat. Agentura AFP informovala, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti. Armáda události dosud nekomentovala. Hluboké znepokojení nad situací v Súdánu vyjádřily Spojené státy i Evropská unie.

Paralympionik Petráček: Svatbu chci bez restrikcí. V Paříži medaile, pak Disneyland

Díky stříbrné medaili z paralympiády v Tokiu ze znovu po pěti letech zapsal do povědomí Čechů. Plavec Arnošt Petráček, kterému od narození chybí pažní kosti, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozradil, jak těžké bylo dvouměsíční odloučení od přítelkyně, proč měl před paralympiádou strach z nákazy koronavirem, jaké peprné otázky mu pokládají děti v debatách a proč musí jet na další paralympiádu.

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

reklama

Domácí zpravodajství

Stačí pár hodin a můžete být v karanténě o týden méně. Jak je to možné?

Součástí vládního balíčku změn opatření proti šíření koronaviru bylo i možné zkrácení karantény po rizikovém kontaktu s nakaženou osobou na sedm dnů. Pravidlo začne platit od pondělí 25. října. Dojde tak k bizarní situaci, kdy člověk, který nastoupí do karantény v neděli, v ní bude téměř o týden déle než ti, na něž se budou vztahovat nové podmínky.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama