CNN Prima News Franklin Delano Roosevelt

Franklin Delano Roosevelt

Výpis příspěvků ke štítku „Franklin Delano Roosevelt“

KOMENTÁŘ: Co kdyby se Roosevelt choval k Churchillovi jako Trump k Zelenskému?

Poté, co Donald Trump nařídil pozastavení americké vojenské pomoci Ukrajině, lze definitivně konstatovat, že nová administrativa Spojených států zatím vyvíjí tlak na napadenou zemi, přičemž agresora přehlíží. Nyní je nutné, aby se Evropa s touto skutečností smířila a zařídila se podle toho. USA už nejsou zemí, která bude starému kontinentu neúnavně krýt záda. Winston Churchill měl na rozdíl od Volodymyra Zelenského velké štěstí. Franklin D. Roosevelt ho totiž netlačil do náruče agresora a Američané jej neuráželi za to, že se po Bílém domě producíroval bez kravaty.

Krok od třetí světové války. Churchill se chtěl spojit s Němci a vyhnat Stalina z Evropy

Přesně před 60 roky zemřel britský politik Winston Churchill. Jednou z méně známých, přitom dost kontroverzních kapitol jeho života je jím prosazovaná Operace Unthinkable, kterou dal vypracovat v květnu 1945. Počítala s tím, že by se Britové v červenci 1945 spojili s poraženými Němci a zaútočili na Sověty, aby je vytlačili z obsazených evropských zemí. Churchill totiž Stalinovi na rozdíl od Roosevelta a Trumana nevěřil. K vojenské akci, která by zřejmě vedla ke třetí světové válce, nedošlo hlavně kvůli nesouhlasu Američanů. A také proto, že Churchill po zdolání Hitlera prohrál volby.

Krvavé dějiny atentátů na prezidenty USA: Od Lincolna po JFK, obětí byl i rodák z Kladna

Neúspěšný pokus o atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa znovu připomněl temné dějiny útoků na americké prezidenty a politiky. Ve čtyřech případech se útočníkům jejich dílo podařilo dotáhnout až do smrtícího konce. Jeden z neúspěšných atentátů na prezidenta Franklina Delano Roosevelta v roce 1933 nepřežil vedle sedící starosta Chicaga, český rodák Antonín Čermák.

Trump: Mít hlavu vedle prezidentů na Mount Rushmore? Zní to jako dobrý nápad

Americký prezident Donald Trump zmínil, že mu vzhledem k tomu, čeho všeho dosáhl během svého prvního funkčního období, „zní jako dobrý nápad“, aby se objevil vytesán po boku čtyř bývalých amerických prezidentů na známém národním památníku Mount Rushmore. Uvedl to v příspěvku na Twitteru, v němž vyvracel zprávu The New York Times, že jeho tým kontaktoval guvernérku Jižní Dakoty s tím, aby byl Trump přidán na zmíněný památník vedle Washingtona, Jeffersona, Lincolna a Roosevelta.

Temná stránka amerických demokratů: Podporovali otrokářství a vyhlazování indiánů

Prezident USA již tradičně vychází z jedné ze dvou největších amerických politických stran – z demokratů nebo republikánů. Ač jsou demokraté dnes považováni za tu „liberálnější“ stranu, kterou spíše volí etnické menšiny, LGBT komunita a vzdělanější voliči, svou krutou historii nezapřou. Ve svých začátcích podporovali otrokářství a lynčování Indiánů. Velká změna nastala až za prezidenta Johna F. Kennedyho.

Churchill před osmdesáti lety vyburcoval Brity k vítězství. Johnson se jím inspiruje

Před osmdesáti lety pronesl britský premiér Winston Churchill svůj nejslavnější projev, jenž vešel do dějin pod symbolickým názvem „Krev, dřina, slzy a pot“. Zazněl na půdě dolní sněmovny 13. května 1940 – tři dny poté, co se stal premiérem a nahradil ve funkci Nevilla Chamberlaina. Současný premiér Boris Johnson se snaží právě Churchilla ve svých projevech napodobovat.