Funkce „chytrého“ nouzového volání mate záchranáře. Lidé neumí reagovat, často jde o omyl

Záchranářům se množí plané poplachy ohledně dopravních nehod nebo úrazů. Může za to chytrá elektronika a moderní auta s funkcí nouzového volání. Lidé si ji totiž často aktivují, ale nereagují na zpětné volání od záchranných složek, které pak vyjíždějí zbytečně.

Před koncem roku na sjezdovce v Janských Lázních upadl lyžař. Nic se mu nestalo, ale jeho hodinky s aktivovanou funkcí detekce nehod to vyhodnotily jinak. „Byl to lyžař, který upadl, zcela běžný pád. Oklepal se, pokračoval dál ve svém sportovním výkonu, ale pro nás to znamenalo, že ho záchranáři hledali,“ uvedl mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš.

„Hodinky nám na tísňovou linku samy od sebe nahlásily, že se stala vážná dopravní nehoda a udávaly konkrétní souřadnice, které byly v blízkosti silnice. To znamená, že jsme nemohli situaci v dané chvíli podcenit,“ uvedla další příklad mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Gotzová.

Zpětná vazba je důležitá

V takovém případě se takzvaně zvedne více složek integrovaného záchranného systému, tedy například hasiči, záchranka i horská služba, a snaží se co nejrychleji zjistit, co se stalo a pomoci. „Pro nás je důležitá zpětná vazba, zpětné volání, abychom se dozvěděli, jestli se jedná pouze o planý poplach nebo skutečně došlo k vážné nehodě,“ vysvětlila Gotzová.

V případu pátrání po lyžaři horská služba projezdila celé Hofmanky. „Následně se podařilo daného člověka lokalizovat,“ doplnil Fryš. Ve stejný den se spustily další dva plané poplachy. Mnoho lidí už o funkci detekce nehod ví – i to, že opravdu může zachránit život. Ale někteří vůbec netuší, jak ji používat.

„Vím, že když hodinky zaznamenají velký pád, tak ho samy vyhodnotí a odešlou zprávu někam dál. Občas mi hodinky začnou blbnout i při cvičení, když udělám špatný pohyb. V té chvíli odesílají nouzový signál. Ale například při lyžování si myslím, že je to dobrá věc,“ svěřil se mladý muž redakci CNN Prima NEWS.

„Mám to všechno nainstalovaný, kdyby pro mě přijela zdravotní záchranná služba,“ uvedla oslovená žena. Další ví, že podobný systém existuje a může si nouzové volání ve svém zařízení aktivovat. Nikdy však tuto možnost nevyzkoušela.

Záchranáři proto apelují na lidi, kteří mají zařízení umožňující funkci emergency callu, aby reagovali na zpětné volání, protože jim může volat právě třeba horská nebo záchranná služba.

Tagy:
zranění silnice hodinky pomoc havárie lyžař tísňové volání omyl záchranáři pád reakce zdravotnická záchranná služba horská služba výjezd Horská služba České republiky Janské Lázně zpětná vazba Hofmanka