reklama

Funkce prezidenta zatím není pro Babiše atraktivní, říká sociolog Jan Burianec

Za dva a půl roku by se měly konat řádné prezidentské volby. Co lze po nástupci Miloše Zemana očekávat? Bude nový prezident spojovat společnost? A je u této funkce nutná politická zkušenost? Na toto téma mluvili v pořadu Silný hlasu Markéty Fialové politoložka Alžběta Králová a sociolog Jan Burianec.

reklama

V lednu 2023 by měla začít třetí přímá volba prezidenta České republiky. Miloš Zeman potřetí kandidovat nemůže, je tedy jasné, že nastoupí nová hlava státu a vrchní velitel/ka ozbrojených sil. Kdo by to mohl být? Kandidaturu předběžně ohlásili dva kandidáti z posledních voleb v roce 2018 a současní senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Špatné zkušenosti s brzkou kandidaturou

Možný zájem o to stát se novým prezidentem naznačil loni také podnikatel a moderátor Jaromír Soukup. Sociolog Jan Burianec uznává, že zájemců o funkci prezidenta není mnoho, ale na druhou stranu zmiňuje, že času je stále dost. „Kandidáti mají špatné zkušenosti s brzkou a aktivní kandidaturou,“ myslí si Burianec. Jako příklad zmínil Michala Horáčka.

Možnou kandidaturu nevyloučili například hudebník Michael Kocáb, bývalý hokejista Dominik Hašek nebo generál Petr Pavel. Spekuluje se také o tom, že by mohl kandidovat současný premiér Andrej Babiš (ANO) nebo poslankyně Miroslava Němcová (ODS). Ta je tak zatím jedinou ženou, o které se mluví, že by se mohla stát novou prezidentkou.

Média sehrají důležitou roli

Velká politická zkušenost by nemusela být tolik zásadní. Češi chtějí podle průzkumů hlavně silného lídra, kterého dobře znají. Podle politoložky Alžběty Králové bude důležité, jak vyzrálá bude česká občanská společnost. Tím myslí voliče i kandidáty. Tvrdí, že také média sehrají velmi důležitou funkci.

Průzkumy sociologa Buriance ukazují i na současného premiéra. Jak on, tak i Králová si nemyslí, že by Andrej Babiš měl v současné době o prezidentský úřad zájem. „Myslím, že funkce prezidenta pro Babiše není atraktivní. Neměl by tolik pravomocí,“ zmínil Burianec.

K tématu

Prezident by měl spojovat

Jedním z témat prezidentské kampaně by mohla být přetrvávající či do příštích let zasahující krize po pandemii koronaviru nebo další migrační vlna. Podle politologa Ladislava Mrklase by měl být prezidentem morálně integrovaný člověk, který nemá za sebou skandály a osvědčil se v určitých pozicích. Také by měl mít nějakou politickou minulost, ale nemusí být nutně politikem.

„Češi se snaží prezidenta vykreslovat téměř idealisticky. Požadují po něm celou řadu věcí a charakteristik. Nejčastěji se zmiňuje nutnost spojovat společnost,“ vysvětluje politolog Petr Just.

Podle oslovených politologů se však současnému prezidentovi spojování společnosti příliš nedaří. Tzv. přestřelky s některými politiky to potvrzují. Zemanovo chování národu nejspíš nevadí, a to včetně jeho vulgárních výrazů v médiích. Dokazuje to i fakt, že Zeman obhájil svůj prezidentský mandát i pro druhé volební období.

Tagy: prezidentské volby politika Andrej Babiš Miloš Zeman Alžběta Králová Pavel Fischer Prezident volba prezidenta prezidentské volby v ČR 2023 Jaromír Soukup Marek Hilšer Jan Burianec

Další hlavní zprávy

MS v hokeji

Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?

Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?

Natěšení na vypuknutí světového šampionátu v Lotyšsku stoupá. Už jen dva týdny dělí hokejisty a fanoušky od vrcholné akce sezony. Česká reprezentace stejně jako každý rok bude usilovat o zisk některého z cenných kovů a doufá, že na rozdíl od sedmi předchozích pokusů přinese snaha výsledek. Pomalu se rýsuje sestava, kterou hlavní trenér Filip Pešán s sebou vezme do Rigy.

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
Děti se mohou testovat jen jednou za 14 dnů. Vláda schválila dotace na PCR testy pro školy
Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Válka o rybolov u Jersey: Francie hrozí vypnutím elektřiny, Británie vysílá vojenské lodě
reklama
reklama
Hamáčkův údajný plán v Moskvě potvrzují další: Sputnikem chtěl zachránit ČSSD

Jan Hamáček

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama