reklama

Funkce prezidenta zatím není pro Babiše atraktivní, říká sociolog Jan Burianec

Za dva a půl roku by se měly konat řádné prezidentské volby. Co lze po nástupci Miloše Zemana očekávat? Bude nový prezident spojovat společnost? A je u této funkce nutná politická zkušenost? Na toto téma mluvili v pořadu Silný hlasu Markéty Fialové politoložka Alžběta Králová a sociolog Jan Burianec.

reklama

V lednu 2023 by měla začít třetí přímá volba prezidenta České republiky. Miloš Zeman potřetí kandidovat nemůže, je tedy jasné, že nastoupí nová hlava státu a vrchní velitel/ka ozbrojených sil. Kdo by to mohl být? Kandidaturu předběžně ohlásili dva kandidáti z posledních voleb v roce 2018 a současní senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Špatné zkušenosti s brzkou kandidaturou

Možný zájem o to stát se novým prezidentem naznačil loni také podnikatel a moderátor Jaromír Soukup. Sociolog Jan Burianec uznává, že zájemců o funkci prezidenta není mnoho, ale na druhou stranu zmiňuje, že času je stále dost. „Kandidáti mají špatné zkušenosti s brzkou a aktivní kandidaturou,“ myslí si Burianec. Jako příklad zmínil Michala Horáčka.

Možnou kandidaturu nevyloučili například hudebník Michael Kocáb, bývalý hokejista Dominik Hašek nebo generál Petr Pavel. Spekuluje se také o tom, že by mohl kandidovat současný premiér Andrej Babiš (ANO) nebo poslankyně Miroslava Němcová (ODS). Ta je tak zatím jedinou ženou, o které se mluví, že by se mohla stát novou prezidentkou.

Média sehrají důležitou roli

Velká politická zkušenost by nemusela být tolik zásadní. Češi chtějí podle průzkumů hlavně silného lídra, kterého dobře znají. Podle politoložky Alžběty Králové bude důležité, jak vyzrálá bude česká občanská společnost. Tím myslí voliče i kandidáty. Tvrdí, že také média sehrají velmi důležitou funkci.

Průzkumy sociologa Buriance ukazují i na současného premiéra. Jak on, tak i Králová si nemyslí, že by Andrej Babiš měl v současné době o prezidentský úřad zájem. „Myslím, že funkce prezidenta pro Babiše není atraktivní. Neměl by tolik pravomocí,“ zmínil Burianec.

Prezident by měl spojovat

Jedním z témat prezidentské kampaně by mohla být přetrvávající či do příštích let zasahující krize po pandemii koronaviru nebo další migrační vlna. Podle politologa Ladislava Mrklase by měl být prezidentem morálně integrovaný člověk, který nemá za sebou skandály a osvědčil se v určitých pozicích. Také by měl mít nějakou politickou minulost, ale nemusí být nutně politikem.

„Češi se snaží prezidenta vykreslovat téměř idealisticky. Požadují po něm celou řadu věcí a charakteristik. Nejčastěji se zmiňuje nutnost spojovat společnost,“ vysvětluje politolog Petr Just.

Podle oslovených politologů se však současnému prezidentovi spojování společnosti příliš nedaří. Tzv. přestřelky s některými politiky to potvrzují. Zemanovo chování národu nejspíš nevadí, a to včetně jeho vulgárních výrazů v médiích. Dokazuje to i fakt, že Zeman obhájil svůj prezidentský mandát i pro druhé volební období.

Tagy:
prezidentské volby politika Andrej Babiš Miloš Zeman Alžběta Králová Pavel Fischer Prezident volba prezidenta prezidentské volby v ČR 2023 Jaromír Soukup Marek Hilšer Jan Burianec

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama