Bohaté země by se mohly přiblížit k předpandemickému stavu koncem příštího roku. V rozhovoru s listem The Wall Street Journal (WSJ) to v úterý řekl spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates. Odhad ovšem podmínil tím, že bude široce dostupná účinná vakcína proti nemoci COVID-19.
„Koncem příštího roku by se situace mohla vrátit víceméně do normálu, tedy v nejlepším možném případě,“ uvedl čtyřiašedesátiletý Gates na virtuálním summitu generálních ředitelů pod záštitou WSJ.
„Stále nevíme, zda tyto vakcíny budou fungovat,“ poznamenal. „Navýšení kapacit zabere nějaký čas. Také rozdělení v rámci USA a mezi Spojenými státy a dalšími zeměmi bude velkým zdrojem svárů,“ dodal.
Za favority v závodu o schválení vakcíny na Západě jsou označovány látky vyvíjené americkou farmaceutickou společností Pfizer ve spolupráci s německou biotechnologickou firmou BioNTech a britskou AstraZenecou ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity.
Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes uvedl, že vakcína proti nemoci COVID-19 by mohla být připravená už koncem letošního roku.
Gates, kterému Microsoft vydělal jmění, dosud vložil 36 miliard dolarů (823,8 miliardy korun) do Nadace Billa a Melindy Gatesových, která se zaměřuje na boj s extrémní chudobou a špatnou zdravotní péčí.
Šestnáct farmaceutických firem v září s nadací podepsalo dohodu, čímž se podle Gatese zavázaly, že bezprecedentně zvýší produkci a zajistí, aby se vakcína dostala do obecné distribuce co nejdříve.
Rusko se v srpnu stalo první zemí na světě, která schválila protikoronavirovou vakcínu. Látka byla testována na lidech méně než dva měsíce a rozsah a dostatečnost testů zpochybnili západní experti. Podle některých Rusko v této otázce před vědou a bezpečností upřednostňuje národní prestiž.
„Také jednáme s Ruskem a Čínou,“ uvedl Gates. „Žádná z jejich vakcín ale není ve třetí fázi testů, na které by dohlížel vysoce uznávaný regulátor,“ dodal. Gates prohlásil, že z vědeckého hlediska jsou ruské a čínské vakcíny naprosto opodstatněnými projekty, avšak absence respektované studie z třetí fáze testování může snížit atraktivitu těchto vakcín v zahraničí. „Západní firmy mají náskok v provádění této třetí fáze testů, takže pokud vyjdou a (vakcíny) budou nabízeny za nízkou cenu, tak pochybuji, že se z Číny a Ruska bude vyvážet hodně vakcín,“ řekl.
V USA je nyní podle Gatese nutné snížit váhavost a dosáhnout toho, aby se lidé nechali očkovat, až bude vakcína dostupná.