reklama

Generál Pavel: Jsem připravený kandidovat na prezidenta, peníze na kampaň seženu

Český krizový systém je dobře nastavený pro případ povodní, ale ne na pandemii. Po jejím vypuknutí selhala komunikace mezi vládou, samosprávami a občany. „Jsem připravený nabídnout svou službu se vším, co to obnáší,“ řekl bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel v reakci na otázku, zda bude kandidovat na českého prezidenta. Kdo ho podporuje a kde na svou případnou kampaň vezme peníze? I na to se ptala Marie Bastlová v pátečním vydání pořadu K věci televize CNN Prima NEWS.

reklama

Založil iniciativu Spolu silnější, se kterou objíždí Českou republiku. Jeho expertní tým diskutuje s občany o tom, jak zvládnout koronavirovou krizi, aby měla co nejmenší dopady na životy lidí v Česku. Podle mnohých jde o začátek kampaně, na jejímž konci bude kandidatura generála Petra Pavla na funkci českého prezidenta. „Každý si to může vykládat po svém, volby jsou ale ještě hodně daleko na to, aby to takto bylo vnímáno,“ řekl Petr Pavel v pořadu K věci Marie Bastlové, který každý všední den vysílá televizní stanice CNN Prima NEWS.

Do souboje o Hrad ale prý nehodlá jít za každou cenu, neboť osobně takovou touhu nemá. „Odpovídám na to stále stejně. Jako bývalý voják jsem zvyklý sloužit a být připravený sloužit. Já nabízím službu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a je na občanech, zda tuto nabídku budou vnímat a zda vznikne příznivá reakce v podobě poptávky,“ dodal Pavel. Zda kandidaturu skutečně oznámí, bude také záviset na tom, jací lidé se o úřad prezidenta republiky budou ucházet. „Pokud tam budou tací, kterým bych sám dal hlas, nemám důvod o tom přemýšlet,“ řekl někdejší šéf vojenského výboru NATO.

Na otázku, jestli má už vymyšlené financování své kampaně, odpověděl, že by byl špatný voják, kdyby na to nemyslel. „Myslím si, že to, co nabízím, je atraktivní i pro lidi, kteří jsou ochotni a schopni přispět na takovou kampaň. Považuji tedy za realistické peníze sehnat,“ popsal Petr Pavel. Odmítl ale sdělit, kdo jsou jeho největší podporovatelé. „Chci být solidní a nejdříve to projednat s nimi, než jejich jména zveřejním,“ dodal.

K tématu

Pandemie není povodeň

Marie Bastlová se bývalého vojáka ptala i na jeho členství v Komunistické straně Československa, kam vstoupil v roce 1985. „Je správné, že se na to lidé ptají a já vždy upřímně odpovídám, že na své členství pyšný nejsem. Zároveň ale cítím, že mé členství v KSČ nepřineslo žádnou újmu a ani jsem neporušil žádný zákon. Necítím tedy potřebu se stále dokola omlouvat za něco, co bylo výsledkem chabého úsudku a vzdělání v dané době,“ poznamenal Petr Pavel s tím, že je přesvědčený, že tuto epizodu svého života dostatečně odčinil službou v posledních třiceti letech. Řekl také, že v té době žil v systému, který ho vedl k tomu, že tak, jak to bylo, to bylo správné. Opak si ale prý uvědomil po listopadu 1989.

Petr Pavel také pojmenoval oblasti, o nichž je přesvědčený, že se ukázaly jako nejslabší místo v systému krizového řízení státu během událostí, jakou je pandemie koronaviru. Podle Pavla byla komunikace směrem od vlády k samosprávám a občanům chaotická, obce a lidé dostávali mnohdy protichůdné pokyny. Petr Pavel státu také vyčítá, že nebyl schopný respektovat vlastní pravidla, která si pro případ krize vytvořil. „Podívejte se, jak dlouho trvalo ustavení Ústředního krizového štábu,“ popsal generál.

Podle Pavla jsou tuzemské krizové plány dobře připravené na události typu povodní, ale na epidemie nejsou příliš dobře nastavené. „Přestože máme národní pandemický plán, nebyl vůbec použit. To se musí aktualizovat, zjednodušit systém krizového plánování, aby všem bylo jasné, co mají dělat,“ uzavřel Petr Pavel.

Rozhovor Marie Bastlové s Petrem Pavlem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama