reklama

Generál Pavel: Jsem připravený kandidovat na prezidenta, peníze na kampaň seženu

Český krizový systém je dobře nastavený pro případ povodní, ale ne na pandemii. Po jejím vypuknutí selhala komunikace mezi vládou, samosprávami a občany. „Jsem připravený nabídnout svou službu se vším, co to obnáší,“ řekl bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel v reakci na otázku, zda bude kandidovat na českého prezidenta. Kdo ho podporuje a kde na svou případnou kampaň vezme peníze? I na to se ptala Marie Bastlová v pátečním vydání pořadu K věci televize CNN Prima NEWS.

reklama

Založil iniciativu Spolu silnější, se kterou objíždí Českou republiku. Jeho expertní tým diskutuje s občany o tom, jak zvládnout koronavirovou krizi, aby měla co nejmenší dopady na životy lidí v Česku. Podle mnohých jde o začátek kampaně, na jejímž konci bude kandidatura generála Petra Pavla na funkci českého prezidenta. „Každý si to může vykládat po svém, volby jsou ale ještě hodně daleko na to, aby to takto bylo vnímáno,“ řekl Petr Pavel v pořadu K věci Marie Bastlové, který každý všední den vysílá televizní stanice CNN Prima NEWS.

Do souboje o Hrad ale prý nehodlá jít za každou cenu, neboť osobně takovou touhu nemá. „Odpovídám na to stále stejně. Jako bývalý voják jsem zvyklý sloužit a být připravený sloužit. Já nabízím službu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a je na občanech, zda tuto nabídku budou vnímat a zda vznikne příznivá reakce v podobě poptávky,“ dodal Pavel. Zda kandidaturu skutečně oznámí, bude také záviset na tom, jací lidé se o úřad prezidenta republiky budou ucházet. „Pokud tam budou tací, kterým bych sám dal hlas, nemám důvod o tom přemýšlet,“ řekl někdejší šéf vojenského výboru NATO.

Na otázku, jestli má už vymyšlené financování své kampaně, odpověděl, že by byl špatný voják, kdyby na to nemyslel. „Myslím si, že to, co nabízím, je atraktivní i pro lidi, kteří jsou ochotni a schopni přispět na takovou kampaň. Považuji tedy za realistické peníze sehnat,“ popsal Petr Pavel. Odmítl ale sdělit, kdo jsou jeho největší podporovatelé. „Chci být solidní a nejdříve to projednat s nimi, než jejich jména zveřejním,“ dodal.

Pandemie není povodeň

Marie Bastlová se bývalého vojáka ptala i na jeho členství v Komunistické straně Československa, kam vstoupil v roce 1985. „Je správné, že se na to lidé ptají a já vždy upřímně odpovídám, že na své členství pyšný nejsem. Zároveň ale cítím, že mé členství v KSČ nepřineslo žádnou újmu a ani jsem neporušil žádný zákon. Necítím tedy potřebu se stále dokola omlouvat za něco, co bylo výsledkem chabého úsudku a vzdělání v dané době,“ poznamenal Petr Pavel s tím, že je přesvědčený, že tuto epizodu svého života dostatečně odčinil službou v posledních třiceti letech. Řekl také, že v té době žil v systému, který ho vedl k tomu, že tak, jak to bylo, to bylo správné. Opak si ale prý uvědomil po listopadu 1989.

Petr Pavel také pojmenoval oblasti, o nichž je přesvědčený, že se ukázaly jako nejslabší místo v systému krizového řízení státu během událostí, jakou je pandemie koronaviru. Podle Pavla byla komunikace směrem od vlády k samosprávám a občanům chaotická, obce a lidé dostávali mnohdy protichůdné pokyny. Petr Pavel státu také vyčítá, že nebyl schopný respektovat vlastní pravidla, která si pro případ krize vytvořil. „Podívejte se, jak dlouho trvalo ustavení Ústředního krizového štábu,“ popsal generál.

Podle Pavla jsou tuzemské krizové plány dobře připravené na události typu povodní, ale na epidemie nejsou příliš dobře nastavené. „Přestože máme národní pandemický plán, nebyl vůbec použit. To se musí aktualizovat, zjednodušit systém krizového plánování, aby všem bylo jasné, co mají dělat,“ uzavřel Petr Pavel.

Rozhovor Marie Bastlové s Petrem Pavlem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama