reklama

Generál Pavel: Jsem připravený kandidovat na prezidenta, peníze na kampaň seženu

Český krizový systém je dobře nastavený pro případ povodní, ale ne na pandemii. Po jejím vypuknutí selhala komunikace mezi vládou, samosprávami a občany. „Jsem připravený nabídnout svou službu se vším, co to obnáší,“ řekl bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel v reakci na otázku, zda bude kandidovat na českého prezidenta. Kdo ho podporuje a kde na svou případnou kampaň vezme peníze? I na to se ptala Marie Bastlová v pátečním vydání pořadu K věci televize CNN Prima NEWS.

reklama

Založil iniciativu Spolu silnější, se kterou objíždí Českou republiku. Jeho expertní tým diskutuje s občany o tom, jak zvládnout koronavirovou krizi, aby měla co nejmenší dopady na životy lidí v Česku. Podle mnohých jde o začátek kampaně, na jejímž konci bude kandidatura generála Petra Pavla na funkci českého prezidenta. „Každý si to může vykládat po svém, volby jsou ale ještě hodně daleko na to, aby to takto bylo vnímáno,“ řekl Petr Pavel v pořadu K věci Marie Bastlové, který každý všední den vysílá televizní stanice CNN Prima NEWS.

Do souboje o Hrad ale prý nehodlá jít za každou cenu, neboť osobně takovou touhu nemá. „Odpovídám na to stále stejně. Jako bývalý voják jsem zvyklý sloužit a být připravený sloužit. Já nabízím službu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a je na občanech, zda tuto nabídku budou vnímat a zda vznikne příznivá reakce v podobě poptávky,“ dodal Pavel. Zda kandidaturu skutečně oznámí, bude také záviset na tom, jací lidé se o úřad prezidenta republiky budou ucházet. „Pokud tam budou tací, kterým bych sám dal hlas, nemám důvod o tom přemýšlet,“ řekl někdejší šéf vojenského výboru NATO.

Na otázku, jestli má už vymyšlené financování své kampaně, odpověděl, že by byl špatný voják, kdyby na to nemyslel. „Myslím si, že to, co nabízím, je atraktivní i pro lidi, kteří jsou ochotni a schopni přispět na takovou kampaň. Považuji tedy za realistické peníze sehnat,“ popsal Petr Pavel. Odmítl ale sdělit, kdo jsou jeho největší podporovatelé. „Chci být solidní a nejdříve to projednat s nimi, než jejich jména zveřejním,“ dodal.

Pandemie není povodeň

Marie Bastlová se bývalého vojáka ptala i na jeho členství v Komunistické straně Československa, kam vstoupil v roce 1985. „Je správné, že se na to lidé ptají a já vždy upřímně odpovídám, že na své členství pyšný nejsem. Zároveň ale cítím, že mé členství v KSČ nepřineslo žádnou újmu a ani jsem neporušil žádný zákon. Necítím tedy potřebu se stále dokola omlouvat za něco, co bylo výsledkem chabého úsudku a vzdělání v dané době,“ poznamenal Petr Pavel s tím, že je přesvědčený, že tuto epizodu svého života dostatečně odčinil službou v posledních třiceti letech. Řekl také, že v té době žil v systému, který ho vedl k tomu, že tak, jak to bylo, to bylo správné. Opak si ale prý uvědomil po listopadu 1989.

Petr Pavel také pojmenoval oblasti, o nichž je přesvědčený, že se ukázaly jako nejslabší místo v systému krizového řízení státu během událostí, jakou je pandemie koronaviru. Podle Pavla byla komunikace směrem od vlády k samosprávám a občanům chaotická, obce a lidé dostávali mnohdy protichůdné pokyny. Petr Pavel státu také vyčítá, že nebyl schopný respektovat vlastní pravidla, která si pro případ krize vytvořil. „Podívejte se, jak dlouho trvalo ustavení Ústředního krizového štábu,“ popsal generál.

Podle Pavla jsou tuzemské krizové plány dobře připravené na události typu povodní, ale na epidemie nejsou příliš dobře nastavené. „Přestože máme národní pandemický plán, nebyl vůbec použit. To se musí aktualizovat, zjednodušit systém krizového plánování, aby všem bylo jasné, co mají dělat,“ uzavřel Petr Pavel.

Rozhovor Marie Bastlové s Petrem Pavlem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
Politika

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

  Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

  Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

  Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

  reklama